Ubuntu Windows 7'ye karşı!

CHIP Online
06-11-2009, 00:03   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

Win 7 fırtınası sürüyor; Ubuntu pusuya yatmış bekliyor: Peki ama gerçekten bir şansı olabilir mi?

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/ubuntu-windows-7-ye-karsi_16253.html

Resimlerle: Ubuntu 9.10 Karmic Koala

Windows 7 tam gaz yayılırken Ubuntu'nun son sürümü 9.10 da bizlerle. Windows 7'nin gelmiş geçmiş en iyi Windows olduğu konusunda neredeyse herkes hemfikir. Peki ama bu kadar güçlü bir rakip karşısında yeni Ubuntu'nun şansı olabilir mi? Bu şansı yaratmaya aday; en azından Linux dünyasını bir adım ileriye götürebilecek 5 özelliği bir araya getirdik.

Yeni Ubuntu testte! makalemizi de kaçırmayın.

1 Güvenlik

Windows 7 kendisinden önceki Windows sürümlerinden daha yüksek güvenlik vaat ediyor. Microsoft düzenli güncellemeler çıkartmayı sürdürüyor. Ancak sorun şu ki Windows dünyanın en yaygın işletim sistemi. Bu yüzden en çok zararlı yazılım Windows için hazırlanıyor, Windows açıkları Linux açıklarından daha çok saldırıya uğruyor. Linux için zararlı yazılım hazırlamaktansa Windows için hazırlamak daha geniş kitlelere zarar verme imkanı doğuruyor.

Windows bilgisayarları güvenli tutmak mümkün ancak bunun için dikkatli olmak, sık sık güncelleme yapmak ve anti-virüs, anti-zararlı yazılım, firewall uygulamaları kullanmak gerekiyor. İnternette yeni tehlikelere karşı uyanık olmak gerekiyor. Windows 7'nin de bu gerçeği değiştirmesi mümkün değil.

Öte yandan Linux ve bu en son Ubuntu sürümü daha düşük profile sahip. Zararlı tehlikesi daha düşük ve kullanıcılar daha dikkatsiz davranma lüksüne sahip. Ubuntu'nun en son sürümü de mevcut Linux açıklarını kapatıyor, zararlılara karşı daha güvenli bir ortam sunuyor. Ancak unutulmamalı; Linux kullanıyorum deyip her kapıyı açık bırakırsanız, zararlılar er geç sizi de bulacaktır.

Tüm konu: Ubuntu Windows 7'ye karşı!

Resimlerle: Ubuntu 9.10 Karmic Koala

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Windows 7 mi? Ubuntu 9.10 mu?

coolmistake
06-11-2009, 00:32   |  #2  
coolmistake avatarı
Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
40 mesaj

Bana göre win7 daha kullanışlı vedaha göze hitap eden bir görünüme sahip. bu internet ortamında zaten her işletim sistemi bir risk altında bu windows'da olabilir ubuntuda macOs'da korunmadan sörfün nimetlerinden yararlanmak imkansız şu zamanda. ancak win7 vaat ettiği o güveni bu işletim sisteminde vermiş ve bana göre fazlasını bile yapmış. Ubuntu biraz daha görselliğe önem verse belki Win7 ile rekabet edebilir duruma gelir. ancak basit arayüzü sade yapısı onu çok basitleştiriyo bence.

toddler
06-11-2009, 01:21   |  #3  
Yıllanmış Üye
220 mesaj

Ubuntu'nun olayı sadelik zaten. Görsel bir arayüz istiyorsanız Kde masaüstü ortamı kullanan bir linux dağıtımı bulmak mümkün. Şahsen yıllardır bilgisayar kullandığım için galiba gösterişli arayüzlerden sıkıldım ve sadeliği tercih ediyorum. Ubuntu'nun en sevdiğim yanı sadeliği ve herşeyin yerini kolayca bulabiliyor olmak. Hiç kullanmamış biri bile bir saat kullandıktan sonra herşeyin yerini öğrenmiş oluyor.

Bana göre ev kullanıcıları açısından herhangi bir Linux dağıtımıyla Win arasındaki tek fark oyunları direk oynayamamak. Aslında artık Wine üzerinden neredeyse tüm oyunları oynayabilmek mümkün. Hem bu iş öyle sanıldığı gibi zorda değil.

Ubuntu iyidir. Benim en sevdiğim dağıtımdır kendisi. Google'da kısa bir arama yaparsanız portable versiyonlarınıda bulabilirsiniz. Bugün gelinen noktada Linux kurmak Win kurmaktan kolaydır. Fakat yılların verdiği win kullanma alışkanlığı kolay kolay değişmez. En azından cd'den çalıştırıp denenmesi gereken bir dağıtım.

Edit : Görsellik için Linux'a Compiz Fusion kurup denemek gerek. Onun üstüne görsellik tanımam ben.

Son Düzenleme: toddler ~ 06 Kasım 2009 01:23
Banned
06-11-2009, 03:04   |  #4  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 21
5,777 mesaj

Çıktığı günden beri ubuntu 9.10 sürümünüde deneme amaçlı kullanıyorum. Ne 7 ne 8 nede 9 sürümleri ekran kartımı desteklemiyor bu nedenle compiz gibi ubuntunun vazgeçilmezlerini kullanamıyordum. Sonunda 9.10 sürümü ile bu sorunu çözmüşler. Ne yazıkki ubuntu ne windows 7 kadar kararlı nede stabil  değil. Bir diğeri yazılan milyolarca yazılımı en azından en iyi şekilde windowstan başka sistemde kullanmayacaksam ubuntu pekte birşey ifaade etmiyor. Üstelik vistanın uac özelliği gibi her ne yapmak steseniz parola isteyerek kafayı yedirmesde cabası.

Diğer taraftan düşük özelliklere sahipbir sistemim olsaydı ve bende sitemimi sadece nette gezinmek, resim, müzik video ofis gibi işlerde kullanıyor, yazılım, program ve  büyük çaplı oyunlarda kullanmıyor olsaydım kesinlikle ubuntudan başka sistem kullanmazdım. Bir başka yönü sistemimiz iyi veya kötü, linux sürümlerine ihtiyacımız var veya yok evde yetişen evlatları olanlar bilgisayarlarında bence ubuntu veya başka bir linux sürümleride bulundurmalılar. Bulundurmalılar ki windowsa bağımlı olmasın linux mu oda ne demesinler. Sonuçta gelecek bizlerden çok daha fazla teknoloji ile içi içe olacak.

ECHELON_
06-11-2009, 03:09   |  #5  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,644 mesaj
Alıntı: khramn  
Çıktığı günden beri ubuntu 9.10 sürümünüde deneme amaçlı kullanıyorum. Ne 7 ne 8 nede 9 sürümleri ekran kartımı desteklemiyor bu nedenle compiz gibi ubuntunun vazgeçilmezlerini kullanamıyordum. Sonunda 9.10 sürümü ile bu sorunu çözmüşler. Ne yazıkki ubuntu ne windows 7 kadar kararlı nede stabil  değil. Bir diğeri yazılan milyolarca yazılımı en azından en iyi şekilde windowstan başka sistemde kullanmayacaksam ubuntu pekte birşey ifaade etmiyor. Üstelik vistanın uac özelliği gibi her ne yapmak steseniz parola isteyerek kafayı yedirmesde cabası.

Diğer taraftan düşük özelliklere sahipbir sistemim olsaydı ve bende sitemimi sadece nette gezinmek, resim, müzik video ofis gibi işlerde kullanıyor, yazılım, program ve  büyük çaplı oyunlarda kullanmıyor olsaydım kesinlikle ubuntudan başka sistem kullanmazdım. Bir başka yönü sistemimiz iyi veya kötü, linux sürümlerine ihtiyacımız var veya yok evde yetişen evlatları olanlar bilgisayarlarında bence ubuntu veya başka bir linux sürümleride bulundurmalılar. Bulundurmalılar ki windowsa bağımlı olmasın linux mu oda ne demesinler. Sonuçta gelecek bizlerden çok daha fazla teknoloji ile içi içe olacak.

sanırım ekran kartın ati ama geçenlerde galiba ati tüm lınux drıverları yayınladı diye biliyorum

falconer
06-11-2009, 16:31   |  #6  
Yıllanmış Üye
704 mesaj
Alıntı: khramn  

PcMaKeR
06-11-2009, 19:37   |  #7  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
8,935 mesaj

ubuntu windowsun yerini hiçbir zaman tutmaz.
her ikisinide laptobumda kurulu ubuntu açılış ekranı geliyor.
arada girip kurcalıyorum. bir iki gün hiç windows a girmedim hep ubuntu dedim. bütün donanımı çok güzel tanıdı. ekran kartında biraz bocaladı kendisi ama tv kartını falan windows 7 gibi tanıdı ama windowsun verdiği tadı bana vermiyor.

Erhan Tiryakioğlu
06-11-2009, 20:39   |  #8  
Erhan Tiryakioğlu avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
4,716 mesaj

Tartışıyoruz: Windows 7 mi? Ubuntu 9.10 mu?

Serdar Abinin Dediği Gibi Win 7 yi tutmaz ancak Şahsen Değişiklik Olsun Diye Kullanıyorum Ancak Bazı Programları Yükleyemediğimden Dolayı Win 7 ye Geçiş Yapıyorum ...