Ülkemdeki site yasaklama senaryoları....

mcafee23 ayrılmıştır
13-12-2010, 18:10   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 7
3,717 mesaj

Biliyorsunuz 3 Haziran'da değişen youtube IP'lerinin TİB tarafından erişiminin durdurulması ile büyük bir google krizi yaşanmış.Türkiye'de tüm internet kullanıcıları bundan etkilenmiş ve google servislerini aylarca kullanamamış,Hosts dosyası+DNS gibi geçici çözümler üretilmişti 
Bunu takip eden aylarda ilk önce google servisleri erişime açıldı
daha sonra youtube yasağı kalktı ama hala etkilenen iki google servisi vardı
Bunlar Google Earth ve Google Maps'ti

Biz bu sorunları hep daha önce yaşanan google krizine bağlamış sorunun daha önce yaşanan bu krizden dolayı olduğunu düşünmüştük ki bu sorunun Google servisleri veya yaşanan kriz ile ilgisi olmadığı bugün ortaya çıktı

Sorun lig tv’nin yayınlarını internet üzerinden kaçak yoldan seyrettiren sitelerden bazılarıydı
Nasıl mı?
Buyrun
http://inetd.org.tr/yasak/digiturk-sucduyurusu.pdf

Bu açılan dava ve bu buna benzer birçok dava gibi geçtiğimiz aylarda sonuçlandı
Ve erişim problemi yaşayan son Google servisler olan Earth ve maps’de özgürlüğüne kavuştu.

Yaklaşık iki aydır google’ın hiçbir servisinde problem yok Youtube açık ama benim aklımdaki soru ve size anlatmak ya da sormak istediğim şey 
Bu tip !!!!yanlışlıklar!!!! neden hep Google’ın başına geliyor.
Neden hep Google ile uğraşılıyor

Ben adli mercilerin önüne sunulmuş ve site yasaklanmasını sağlamış bir adli suç duyurusunda IP adresinin yanlış tespiti gibi bir yanlışlığı kabul edemiyorum.

Sayın yetkililer haddime değil ama IP tespit etmek çok basittir size öğreteyim

Ping Ligtv-izle.net yazıyorsunuz
Bunun sonucunda iki sonuç ile karşılaşacaksınız
1.sonuç
IP tespit edildi(site birçok IP içeriyorsa farklı yolları var ama bu konuda konu dışı)

Ligtv-izle.net [208.87.34.18] yoklanıyor32 bayt veri ile:
208.87.34.18 cevabı: bayt=32 süre=213ms TTL=43
208.87.34.18 cevabı: bayt=32 süre=215ms TTL=43
208.87.34.18 cevabı: bayt=32 süre=214ms TTL=43
208.87.34.18 cevabı: bayt=32 süre=215ms TTL=43

2.Sonuç
Bu yanlış yasaklamaya karşı dava açan kurumun haziran ayında tespit ettiği doğru IP 72.29.72.141
Yani bugünkü ile farklı (208.87.34.18)

Bu da demek oluyor ki yasakladığınız siteler farklı IP numaraları ile başka yerlerden karşınıza çıkacak ve faaliyetlerini devam ettirecek.
Çünkü bu yasakladığınız siteler bir kurum değil sabit IP şartları bulunmuyor,hangi domain veya serverdan yayın yaptıkları da önemli değil.Onlar için Türkiye’den erişim olsun da gerisi önemli değil.

O gün yanlışlıkla Google'ı yasaklamış sonra ise yanlışlığınızdan dönüp doğru IP'yi yani 72.29.72.141 'i yasaklamışdınız.
Sonucunda ne oldu tıklayın görün http://72.29.72.141/ site taşınmış...

O yüzden boşuna uğraşmayın
Ayrıca her olayda google’a darbe vurma yanlışlıklarınızı da bir kenara artık bırakın.

Yoksa yaptığınız bu yanlış işlerle hiçbir yere varamadığınızı aksine aylarca millete boşuna kriz yaşattığınızı ve boşuna uğraştığınızı kendi sitenizden yine kendiniz ilan edersiniz.

Google servisler şu an serbest
Youtube şu an açık
Konuda adı geçen sitelerden olan Ligtv-izle.net Faaliyetlerine devam ediyor (belki de diğerleri de)
Hemde yasaksız olarak 

Biz demiyoruz ki site yasaklanmasın ama bence bilişim kanunu'nu ve önlemlerinizi bir daha gözden geçirin.Yoksa devlet gelişen teknolojinin gerisinde kalıyor

Site Yönetimine:
Ayrıca bu kadar yazıyı yazdım,gönder dedim.Yazı kaybolup gitti tekrar baştan yazdım ama tabii ki word'de
Bu hatalar çok sık oluyor
Site yönetimine inceden duyrulur.

Son Düzenleme: mcafee23 ayrılmıştır ~ 13 Aralık 2010 18:37