Üniversiteli Öğrenci Efsaneleri

Bu başlık kilitlidir. Yeni mesajlar gönderilemez veya mevcut mesajlar düzenlenemez.
theironman
09-02-2006, 12:15   |  #1  
theironman avatarı
OP Genel Denetmen
Teşekkür Sayısı: 63
8,347 mesaj

ÜNİVERSİTELİ ÖĞRENCİ EFSANELERİ

ODTÜ Felsefe öğrencilerini en çok zorlayan hocalardan biri yıllık olan dersinin final sınavında sınıfa gelmiş ve sınav sorusu olarak tahtaya, "Why?" (Neden?) yazmış. Öğrenciler ilk önce ne yazacaklarını şaşırmışlar, sonra herkes birşeyler yazmaya başlamış.
Yalnız bir öğrenci, sınavın ilk dakikasında kağıdını teslim etmiş. Öğrencinin cevabı da soru gibi kısaymış: "Why not?" (Neden olmasın ki?) Bu öğrenci sınavdan "100" almış.

Aynı hoca başka bir sınavda "risk nedir?" diye soruyor. Yine bir öğrenci sınavın ilk 10 saniyesinde teslim ediyor kağıdını. Kağıdın üst kısmında sadece isim-soyadı yazıyor, gerisi ise bomboş beyaz yaprak. En altta ise "İşte risk budur" diye yazıyor. Ve sonuçta da sınıftaki en yüksek notu alıyor.

Hocanın bir sonraki sınavında yine "Risk nedir?" sorusuyla karşılaşan öğrencimiz tekrar boş kağıt verince bu sefer 0 alıyor. Tabii koşa koşa hocaya gidip sebebini soruyor. İşte cevap: "Aynı şartlar altında, aynı riski iki kere almak aptallıktır!"

Hocamız bir başka sınavda derse giriyor ve tek soru soruyor: "Atatürk ne yaptı?". Bütün öğrenciler harıl harıl yazmaya başlıyor, kağıtları dolduruyorlar. Sınav sonucunda herkes ortalama notlar alıyor. Bir öğrenci ise 100 alıyor. Bu öğrencinin cevap kağıdında şu yazıyor: "Ne yapmadı ki!"

Bu tür öğrenciler ve değerlendirmeler Hukuk Fakültelerinde yok mu? Elbette var. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde Hocanın biri sınavda, o günlerde devam etmekte olan bir davanın detaylarını vermiş ve sonucun ne olacağını sormuş. Tabii, bütün öğrenciler ha babam, de babam, sayfalarca yazmaya başlamışlar. Ama bir öğrenci kağıdını sınavın ilk dakikasında vermiş. Ve buna rağmen 100 almış. Öğrencinin yanıtı tek cümleymiş: "Devam eden dava hakkında yorum yapılamaz."

Bir efsane de tıpçılardan: Olay bir tıp fakültesinin anatomi dersinde geçiyor. Okulun en iyi hocası, anatomi dersine ilk kez giren öğrencilerine; "Tıpta iki önemli şey vardır" demiş, "İlki, hiç bi şeyden iğrenmeyeceksiniz!"Bunu söyledikten sonra işaret parmağını önündeki kadavranın makatına sokmuş, şööyle bir karıştırıp çıkarttığı parmağını hop diye ağzına sokmuş ve emmiş. Ardından öğrencilerden de aynısını yapmalarını istemiş.
Genç tıp öğrencileri, kızara bozara aynı şeyi teker teker yapmışlar. Bunun üzerine Hoca öğrencilerine dönüp; "İkinci önemli şey ise çok dikkatli olmaktır" demiş ve eklemiş, "Mesela ben demin hastanın makatına işaret parmağımı soktum ama orta parmağımı emdim!"...

Bir kız yurdunda kalan kızlar, artık temizlik görevlisine olan kıllıklarından mıdır yoksa nerden çıktığı belli olmayan bir yurt geleneğinden midir, her sabah dudaklarına ruj sürdükten sonra aynaya öperek iz bırakıyorlarmış.

Yurt müdürü ne yaptı ettiyse bu alışkanlığı ortadan kaldıramamış. Diğer yandan temizlik görevlileri de iyiden baş kaldırmaya başlamışlar. Sonunda müdürün aklına parlak bir fikir gelmiş. Hemen bir duyuru yapıp, kızları toplantıya çağırmış. Neyse toplanmış bunlar. Müdür "Buyrun tuvalete" demiş. Hep birlikte, temizlik görevlisinin beklediği umumi tuvalete girmişler. Aynalarda sabahki ruj izleri hala duruyormuş.

Müdür "Arkadaşlar" demiş, "Bazılarınız dudaklarına ruj sürdükten sonra aynaları öperek çıkması güç izler bırakıyor. Temizlik görevlilerimiz bunları temizlerken zorlanıyor. Sizleri görevlimizin bu temizliği yaparken ne kadar zorlandığını bizzat görmeniz için topladım. Bakın ve görün". Sonra görevliye bir işaret çakmış. Bizimki gayet sakin bir şekilde tuvalet fırçasını almış, klozetteki suya daldırmış ve aynayı temizlemiş. O günden sonra bir daha o yurtta tuvaletlerde dudak izine rastlanmamış.

Banned
09-02-2006, 12:19   |  #2  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 0
1,148 mesaj

çok hoş anılar
sağol...

R02I4I5X
09-02-2006, 13:18   |  #3  
Yıllanmış Üye
350 mesaj

Özellikle "risk nedir?" kısmına bayıldım.Çok güzeldi.Gülümseme

Üniversiteli olunca bizimde başımıza böyle şeyler gelir mi acabaKahkaha

darkstar
09-02-2006, 13:37   |  #4  
Yıllanmış Üye
1,029 mesaj

Risk olayi harbi suppperdi ha!

casmen
09-02-2006, 18:50   |  #5  
Taze Üye
16 mesaj

bitanede ben eklimi... belki biliyosunuzdur ama benim hoşuma gidtti tam anlatamamışta olabilirim hatırladığım bu çok oldu çünkü dinleyeli...
hangi okul olduğunu bilmiyorum... 4 öğrenci bi akşam egleniyolar kafaları buluyolar. erkesi günüde sınavları var... tabiki sınava yetişemiyolar...hocaya ne desek ne yapsak ta bizi tekrar sınav yapsa derken hocaya "gelirken kaza yaptık arabanın tekeri patladı" diyolar... hoca tamam diyo 4 ünü ayrı ayrı sınava alıyo ve şu soruyu soruyo "arabanın hangi tekeri patladı?" 4 gencin dördüde farklı tekeri söylüyorlar... :) ve tabiki yalanları ortaya çıkıyo:)

biraz "yalanın mumu yatsıya kadar yanar" atasözüne bir örnek oldu ama üniversitelilerin yaptığı bişey :)

theironman
09-02-2006, 19:12   |  #6  
theironman avatarı
OP Genel Denetmen
8,347 mesaj
casmen
bitanede ben eklimi... belki biliyosunuzdur ama benim hoşuma gidtti tam anlatamamışta olabilirim hatırladığım bu çok oldu çünkü dinleyeli...
hangi okul olduğunu bilmiyorum... 4 öğrenci bi akşam egleniyolar kafaları buluyolar. erkesi günüde sınavları var... tabiki sınava yetişemiyolar...hocaya ne desek ne yapsak ta bizi tekrar sınav yapsa derken hocaya "gelirken kaza yaptık arabanın tekeri patladı" diyolar... hoca tamam diyo 4 ünü ayrı ayrı sınava alıyo ve şu soruyu soruyo "arabanın hangi tekeri patladı?" 4 gencin dördüde farklı tekeri söylüyorlar... :) ve tabiki yalanları ortaya çıkıyo:)

biraz "yalanın mumu yatsıya kadar yanar" atasözüne bir örnek oldu ama üniversitelilerin yaptığı bişey :)

bunu biliyordum evet :) şaka gibi valla ;)

zeyram
09-02-2006, 20:33   |  #7  
Yıllanmış Üye
141 mesaj

tıp hocasının yaptığı mükemmeldi ya :)

tonic
10-02-2006, 16:02   |  #8  
Yıllanmış Üye
1,220 mesaj

çok güzel saol Gülümseme

shsen
11-02-2006, 18:36   |  #9  
Taze Üye
1 mesaj
cococu
Özellikle "risk nedir?" kısmına bayıldım.Çok güzeldi.Gülümseme

Üniversiteli olunca bizimde başımıza böyle şeyler gelir mi acabaKahkaha

olur kardeşim senin başına da gelir.
ben sınavda kopya çektim arkadaşımın kağıdına baktım 1 soru yaptım ondan
o arkadaş 3 kağıt verdi sınavda
ben 40 aldım
arkadaş 20 aldı

sebeb "gereksiz şeyler" yazmış.

R02I4I5X
11-02-2006, 18:46   |  #10  
Yıllanmış Üye
350 mesaj

KahkahaKahkahabuda süperdi ya.Bu üniverstide liseden de eğlenceli sanırım.

theironman
11-02-2006, 20:15   |  #11  
theironman avatarı
OP Genel Denetmen
8,347 mesaj

üniversite farklı tabi, ama liseyi özlediğim zamanlar oluyor. Lise çok başkaydı ya, o zamanlar kıymetini bilmiyorduk, bitsin bir an önce de kurtulsak derdik. Şimdiyse o yılları aradığımız zamanlar oluyor. Üniversite ortamına gelince daha başka tabi, daha yeni yeni ısınıyorum, ama buradan çok yakın arkadaşlar, dostlar ediniyorsun, pek çok şeyini de paylaşıyorsun, hele final zamanları birbirinize muhtaç oluyorsunuz zaten, anlatılmaz yaşanır denir ya, onun gibi bir şey...

tonic
11-02-2006, 20:19   |  #12  
Yıllanmış Üye
1,220 mesaj

evet lise ve üniversite yılları değişik kulvarlar. ama her ikisinde de hiçbir şeye değişilmez şeyler yaşıyorsun. ikisi de ayrı güzellikler.

shehsuvar
12-02-2006, 02:46   |  #13  
Yıllanmış Üye
779 mesaj

" risk " ve  "why  not "  ;)

bide ben ekleyimm ufakdan ;
- hocam  benim  staj   sonucu  noldu
-  olm sen  staj  yapmamışsın  5  de  sıfır  (  5  haftada  0  hafta   staj  kabul  gördü )
- nası  olur  hocam  ! ben  gerekli herşeyi  yaptım  bütün döküman ve  evrklarım tamdı  vss..   odadan  çıkıyorum köpürmüş biçimde .
başka  arkadaş  yine   aynı  hoca  ;
- hocam  benim  staj  ?
- tamam  olm seninki  5  de  5
- ama  hocam benim  stajım 3  haftalık tı  .....
( ha  bu arada  benim staj 4/5   olarak   sonuçlandı )  

birde ;

akşam dersteyiz elektrikler  kesildi , hoca  çıktı  "20  dk ya  geliorum "  dedi  yarım  saat  geçti  hoca  yok  ,  elketriklerde  hala gelmedi . bizde  ayrıldık  okuldan . bizde  10-15  dk  sonra  hoca  gelmiş o karanlıkta bir  şekilde yoklama  almış ...

(yazdıklarım konu  başlığı  ile  birebir  örtüşmüyor kabul )

Son Düzenleme: shehsuvar ~ 12 Şubat 2006 02:49
casmen
12-02-2006, 16:01   |  #14  
Taze Üye
16 mesaj

size bişey söylim lisenin son günü karneleri aldık tüm arkadaşlar sınıfımıza gittik resimler çekindik.sonra okulda sınıf olarak çok sevdiğimiz müdür yardımcısı hocamız var dı o bize söyle bişey dedi;

ilkokul arkadaşlarınızı hatırlamazsınız
ortaokul arkadaşlarınızın söyle böyle yüzlerini anımsarsınız.
lisedekilerin isimlerini numaralarını falan
ama
üniversite arkadaşlarınız hiç unutamazsınız...hayatınızı oluştururlar asıl herseyi onlarla yaşadığınızı ve yaşayacagınızı görürsünüz... bi bakmışsınız aileleriniz olmuş ve yine üniversite arkadaşlarınızla birliktesiniz
daha üniversite aşamasındayım ama böyle olduğunuda her gecen gün görmekteyim... siz ne düşünürsünüz bilmiyorum...

buda konuyla biraz ilgisiz oldu ama yeri geldiği için söylemek paylaşmak istedim...

theironman
12-02-2006, 16:50   |  #15  
theironman avatarı
OP Genel Denetmen
8,347 mesaj
casmen
size bişey söylim lisenin son günü karneleri aldık tüm arkadaşlar sınıfımıza gittik resimler çekindik.sonra okulda sınıf olarak çok sevdiğimiz müdür yardımcısı hocamız var dı o bize söyle bişey dedi;

ilkokul arkadaşlarınızı hatırlamazsınız
ortaokul arkadaşlarınızın söyle böyle yüzlerini anımsarsınız.
lisedekilerin isimlerini numaralarını falan
ama
üniversite arkadaşlarınız hiç unutamazsınız...hayatınızı oluştururlar asıl herseyi onlarla yaşadığınızı ve yaşayacagınızı görürsünüz... bi bakmışsınız aileleriniz olmuş ve yine üniversite arkadaşlarınızla birliktesiniz
daha üniversite aşamasındayım ama böyle olduğunuda her gecen gün görmekteyim... siz ne düşünürsünüz bilmiyorum...

buda konuyla biraz ilgisiz oldu ama yeri geldiği için söylemek paylaşmak istedim...

Konuyla ilgisiz sayılmaz aslında, yine benim dediğim yere geliyoruz aslında. Ama çok doğru, müdür yardımcınız önemli bir konuya işaret etmiş. Bende de durum aynı, ilkokul arkadaşlarımı yüz olarak çok az hatırlarım, ortaokuldakileri ise kısmen. Lise'deki arkadaşlarımla ilgili daha çok şey biliyorum, ama pek çoğuyla maalesef görüşme olanağım yok. Üniversite ise çok başkaymış, daha bu yıl ilk senemi okumama rağmen (hazırlık da okudum bir yıl kadar)arkadaşlık ortamını çok sevdim ve pek çok şeyimi paylaşabildiğin dostlarım oldu ve daha inşallah uzun yıllar beraber olacağız.

bvural2003
12-02-2006, 16:56   |  #16  
Taze Üye
5 mesaj

casmen ben bu hikayeyi sene 1998 de bir öss hazırlık dergisinde okumuştum.Çok bayat ama idare eder...SoruSoruSoru

Son Düzenleme: bvural2003 ~ 12 Şubat 2006 17:02
casmen
12-02-2006, 17:12   |  #17  
Taze Üye
16 mesaj

Gülümseme teşekkürler dediğim gibi ben okuyalı çok olmuştu  nezaman nerde olduğunu hatırlamıyodum Gülümseme olsun arada da böyle bayatlar olsun ki tazelerin değeri bilimsin değil mi Göz kırpma

theironman
12-02-2006, 17:14   |  #18  
theironman avatarı
OP Genel Denetmen
8,347 mesaj

ben bu hikayeyi okumamıştım mesela, iyi oldu iyi :)

zeyram
12-02-2006, 17:50   |  #19  
Yıllanmış Üye
141 mesaj

bir hocamız vardı geçen sene sayısal yöntemler diye bir derse giriyordu adı Prof.Dr.Nejdet BİLDİK.bizden önceki senelerin anlattığına göre dersine erkekler takım elbise , kızlar ise etek ile girmek zorundaymış.Fakat bize karşı böyle bir takıntısı yoktu.
neyse onunla ilgili bir başka olay daha anlatayım;
kendisi sene başında "benden sonra derse girerseniz kesinlikle almam" demişti .Birgün yine bu hocanın dersi vardı ve bizim sınıftaki arkadaşla , hoca sınıfın kapısında karşılaştılar.Arkadaşta hocaya saygıdan  kapıdan geçmesi için öncelik verdi.(üniversitede çoğu kişi buna yalakalık der.sakın siz denemeyin işe yaramaz)Hoca kapıdan içeri geçti ve
-Tamam sezon kapandı. dedi ve kapıyı kapattı.
arkadaş mı? valla kalan 1 Buçuk saatte ne yaptığını bende bilmiyorum.

Son Düzenleme: zeyram ~ 12 Şubat 2006 17:51
bug_lavacı
13-02-2006, 21:46   |  #20  
Yıllanmış Üye
318 mesaj

elvis32 ölürsem nedeni sensin...gülmekten kalpten gidiyodum abi yav...süpersin..

bir tane de benden...

bugün grammer sınavından bütünleme sınavına  girdik hoca şunu dedi arkadaşlar düşündüm nasıl en kolay şekilde sorarım diye ve 1. vize sorularını aynen soruyorum...

sınıf hep bir ağızdan..

-hocam kalmaya gelmedik geçmeye geldik...