Ünlü derginin büyük anketine hacker damgası!

CHIP Online
21-04-2009, 15:45   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

Time dergisi Dünya'nın en etkili 100 kişisi anketi yaptı, ama ankete hacker'ların imzası damga vurdu

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/Unlu ... -damgasi_12219.html

Resimlerle: Tüm zamanların en ünlü 10 hacker'ı

İnternetin bilgi toplama için son derece kolay ve kullanışlı bir mecra olması nedeniyle, en büyük firmalar bile artık kullanıcı yorumlarını internet sitelerinden toplamayı terci ediliyor. Sık sık yapılan anketler sıklıkla Türk kullanıcılarının da ilgisini çeker ve toplu olarak farklı sitelerde oy kullanırız. Time dergisinin son anketi dünyanın en etkili 100 kişisinin belirlemeye yönelikti. Fakat anket sonuçları Time'ın beklediğinden biraz farklı çıktı.

Bunun sebebi 4chan adlı bir hacker grubunun listeye müdahale etmesi oldu. Dünyanın en büyük dergilerinden biri olan Time'ın, bu listesi her yıl dünya çapında haber olur ve büyük önem taşır. Fakat bu yılki listenin ilk sıralarında yer alan kişilerin baş harfleri aşağı doğru okunduğunda ortaya şu yazı çıkıyor; "Marblecake, also the game". Marblecake, 4chan'in IRC kanalının adı. Şifreleme ve IP kontrolü de dahil pek çok güvenlik önlemine sahip olan anketin bu kadar kolay bir şekilde hack edilebilmesi, büyük kuruluşların bile internet üzerinde yeterli güvenlik önlemi almak konusunda başarılı olamadığının bir ispatı olarak yorumlandı.

Tüm konu: Ünlü derginin büyük anketine hacker damgası!

Resimlerle: Tüm zamanların en ünlü 10 hacker'ı

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Sizce online anketlerin sonuçları ne kadar güvenilir?

waybe
21-04-2009, 16:46   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
2,376 mesaj

bu olaya bakılırsa hiçte güvenli olmadıgı ortaya cıkıyor

H@ckerCesur
21-04-2009, 17:16   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,881 mesaj

Güvenlikten ziyade. Anket dedigin tek kişi kullanır geçer. Fakat bir kullanıcı defalarca oy verebiliyorsa anketin sonucunun dogrulugu da tartışılır. İstediginiz sitedeki ankete istediginiz kadar oy verebilirsiniz.

adım 1: ip degiştir
adım 2: çerezleri sil
adım 3: siteye gir
adım 4: oyunu kullan
adım 5: adım 1'e geri dön

Algoritmaya da girdik Gülümseme

Tırtıl
21-04-2009, 19:18   |  #4  
Denetmen
1,579 mesaj

Herkesten tekrar e-posta ve e-postadan onay isterlerse, Cesur'un dediği işlem biraz, biraz değil, bayağı yavaşlar...

bycentrino
22-04-2009, 01:04   |  #5  
bycentrino avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
210 mesaj

"Online Anket" kelimeleri ile "güven" kelimesi cümle içinde bile kullanılmaz:)))
(ben kullandım ama anlatmak için:)

Fattur
22-04-2009, 17:10   |  #6  
Yıllanmış Üye
5,768 mesaj
bycentrino
"Online Anket" kelimeleri ile "güven" kelimesi cümle içinde bile kullanılmaz:)))
(ben kullandım ama anlatmak için:)
katılıyorum....