unmountable boot volume hatası

HPQ-User
18-10-2007, 19:28   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

gencov sormuş:
merhabalar,
bir süre önce iyice hantal hale gelen xp işletim sistemime format atıp yeniden kurmak istedim. aygıt sürücülerini yüklemeye geçene kadar herşey yolunda gidiyordu. bu aşamaya geçerken "unmountable boot volume" başlıklı mavi ekran karşıma çıktı. bütün donanımlarımı çıkardım, bağlantıları, kabloları kontrol ettim, farklı bir xp cd sinden kurmayı denedim yine aynı ekran. başka bir harddiske kuruyum dedim ama yine aynı ekranla karşılaştım. sorun bunlardan baska ne olabilir aceba. farem usb olduğu için  bu hata ile karşılaşıyor olabilir miyim?. şimdiden teşekkürler.

Soru Türü: Donanım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
amd athlon 1900 xp
40 ve 120 gb iki adet seagate ide hardisk
64 mb agp ekran kartı
msi 8x anakart, bütünleşik realtek ses kartı ve 2x usb kontrolcüsü ile
1 gb ddr sdram
1x dvd yazıcı
ps2 klavye
usb fare

İnternet Tarayıcı: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; en-US; rv:1.8.1.7) Gecko/20070914 Firefox/2.0.0.7

stern
18-10-2007, 22:57   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
1,453 mesaj

biosu güncellmesi yapmayı deneyebilirsin ayrıca bios içersinden usbleri devre dışı bırakıp bu adımları kontrol edebilirsin
sorun diskte gibi görünüyor ilk olarak kurulumdan önce kurtarma konsolunda chkdsk /r/f komutlarını kullanmayı denermisn

linkte faydalı olacaktır

Banned
27-11-2008, 17:49   |  #3  
alierenerdal avatarı
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 0
361 mesaj

arkadaşım aynı hata bende de var!!!
Ben çözdüm sayılır.Bİr dosya indirmen gerekiyor!!!
bu sorun partitionlarla alakalı. bu hatadan kurtulman için sana ilk once su progamı indirip kullanmanı oneririm. sonucu da yazarsan sevinirim. Yalnız sunu soyliyeyim bu program partition lara mudahale edecek ben denemedim sorumluluk kabul etmem. eğer bu program da sorununu cozmez ise soylersin başka bir yontem var onu deneriz. umarım sorunun hallolur..(not:ummountable boot volume hatası genelde donanımların elektrik giriş bağlantılarının sorunlu olmasından da kaynaklanabiliyor.Benim  pcnin  yanlışlıkla fişi çekildiği için  öle oldu!!!)

******Adımlar****
1.. "den (yada cvp mesajı-özel msj at ben sana rapide upload edeyim!!!) dosyayı indir ve
bu dosyanın içindeki iso dosyasını boş bir cd ye yaz
2.Bios tan 1.önceliği cdye ver(pc açılırken del tuşuna bir süre bas ve basılı tut:Sonra ordan First boot device cd-rw.cd-rom.dvd-rw yada boot property 1.cd-rom olarak ayarla )Bios modelini yzrsan daha iyi yardımcı olurum!!!
3.Xp cdni sürücüye tak ve pcye reset at gelen ekranda (bir tuşa basın) herhangi tuşa bas ve Windows xpyi onarmak için r ye basın filan yazıyor orda r tuşuna bas ve bi kaç soru sorcak sana yükleme bölümü vs sorarsa c:
yönetici parolası için:(pc oturum şifresi)
klavye seçimi için(f-q)
ve şimdi konsol ekranı çıkcak
*Konsol"a c:(hdd sürücü harfi) enter
*chkdsk /f (enter)
*chkdsk /f /r (enter)
*chkdsk /f /b(SAdece Ntfs) (enter)
*chkdsk /r (enter)
sonra pcyi yeniden başlat!!!!
Bunları yaptıktan sonra düzelmezse unmount_boot_device_fix diye bir prg kullanmalısın!!(%70 oranında sorun çözülecektir!!!)  
++ adresinden prg indirip boş cdye yazdırdıktan sonra bu cdyi cd sürücüye tak.pcyi resetle  ve sistemi bu cdyle başlat!!Hala çözülmüyosa hddnin ve sürücülerin güç kablolarını bi kontrol et!!TAm oturmuş mu yada kopuk,kısadevre mi  diye!!!

Son Düzenleme: alierenerdal ~ 27 Kasım 2008 17:51