Ups sorunu

muratcan1905
31-01-2011, 23:07   |  #1  
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
35 mesaj

Upsmi bugün aldım üzerine sadece bir PC ve Lcd monitör bağlı 19'' normal bir şekilde pc yi ve monitörü açınca bir sorun olmuyor fakat oyun açıp 30 40 dk oynadıktan sonra ups ötmeye başlıyor ve üzerindeki kırmızı led sürekli yanıyor monitörü kapattım fakat durum devam etti pc yi kapattım sorun düzeldi normal yeşil ışığı yanmaya devam etti kırmızı led söndü ve seste sustu pc yi yeniden açtım ses sorunu yaşanmadı yeniden oyun açıp deneyeceğim eğer yine olursa aşırı yüklenmeden dolayı olduğu kanaatine varacağım artık.
bunun başka nedeni olabilir mi ?
eğer sorun aşırı yüklenmedense ups yi devreden çıkarıp normal şekilde kullanmaya devam etmeyi düşünüyorum eğer böyle yaparsam ups boş kalırsa ne kadar sürede aküsü bozulur ve ya ups pc dışında neler bağlayabilirim ?

lunaticium
01-02-2011, 00:28   |  #2  
lunaticium avatarı
Yıllanmış Üye
603 mesaj

Allahım lütfen düşündüğüm şey olmasın o ups

Kapalı Hesap (154666)
01-02-2011, 00:28   |  #3  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 16
4,901 mesaj

UPS nin serin ve havadar bir yerde olmasına dikkat ettinmi. Eğer soğutma yetersiz olursa ısınmadan dolayı bu tür uyarı verebilir.
NOT:Bende bezer bir UPS var.  telefonu ve modemi beslemek için kullanıyorum.

Son Düzenleme: Kapalı Hesap (177793) ~ 01 Şubat 2011 00:31
Banned
01-02-2011, 01:48   |  #4  
Banlandı
558 mesaj

ups markan ne online mı line-interactive mi bunu belirt bence ayrıca gücü ne onu öğrenmek lazım oyun oyanrken ötüyor demişin bu sisteminden daha düşük bir ups aldığını gösteriri ama burada şu soru işareti var eğer online değilse ups sürekli aküden beslemez pcyi bu nedenle akü uyarısı vermez bu durumda sendeki online ki bu durum ortada buda daha güçlü bir akü alman yada  monitörü çıklarman gerektiğini gösterir. monitör lcd mi crt mi.

muratcan1905
01-02-2011, 02:14   |  #5  
OP Yeni Üye
35 mesaj

Alıntı: mr_yamyam  
UPS nin serin ve havadar bir yerde olmasına dikkat ettinmi. Eğer soğutma yetersiz olursa ısınmadan dolayı bu tür uyarı verebilir.
NOT:Bende bezer bir UPS var.  telefonu ve modemi beslemek için kullanıyorum.
havadar bir yerde diye düşünüyorum oda da klima falan yok ancak çok sıcak bir oda değil normal sıcaklıkta sağında 30 cm solunda ise 1 metre kadar boşluk var yukarısıda 1 metre kadar boş 

Alıntı: 36 boys  
ups markan ne online mı line-interactive mi bunu belirt bence ayrıca gücü ne onu öğrenmek lazım oyun oyanrken ötüyor demişin bu sisteminden daha düşük bir ups aldığını gösteriri ama burada şu soru işareti var eğer online değilse ups sürekli aküden beslemez pcyi bu nedenle akü uyarısı vermez bu durumda sendeki online ki bu durum ortada buda daha güçlü bir akü alman yada  monitörü çıklarman gerektiğini gösterir. monitör lcd mi crt mi.
monitörüm lcd
upsem tunçmatik marka 600 VA ECOLITE
online olup olmadığı hakkında hiç bir fikrim yok

Banned
01-02-2011, 02:24   |  #6  
Banlandı
558 mesaj

evet makina online değil buna rağmen akü ötüyorsa upsde bir sorun var demektir yada diğer güçlü ihtimal akün mefta olmuştur ups yeni mi ve fişe taktığında şarj oluyor mu oluyorsa elektirik vermeden kasanı kaç dakika idare ediyor buna bakarak akünün sağlığına karar verebilirsin ama zaten sistemini kaldırmayacak bir upsa almışın en az 1000 voltluk yada diğer değişle 600 amperlik bir bir ups almalı idin.

muratcan1905
01-02-2011, 02:38   |  #7  
OP Yeni Üye
35 mesaj
Alıntı: 36 boys  
evet makina online değil buna rağmen akü ötüyorsa upsde bir sorun var demektir yada diğer güçlü ihtimal akün mefta olmuştur ups yeni mi ve fişe taktığında şarj oluyor mu oluyorsa elektirik vermeden kasanı kaç dakika idare ediyor buna bakarak akünün sağlığına karar verebilirsin ama zaten sistemini kaldırmayacak bir upsa almışın en az 1000 voltluk yada diğer değişle 600 amperlik bir bir ups almalı idin.
Değişim yapabilirsem değiştiririm.
Cevabınız için teşekkürler yeniden test ettim ekran kartını iyice ısındırdım ağır yük bindirdim fakat bu sefer ötmedi sanırım bir şanssızlık olmuş en azından hep ötmüyor :)
mefta olacağını sanmıyorum cihazı bugün aldım yani kullanmaya daha yeni başladım daha yeni aldığım için pc yi ne kadar götürdüğünü test etmedim

Banned
01-02-2011, 03:15   |  #8  
Banlandı
558 mesaj

tunçmatik iyidir piyasada iki marka var online olmayanlardan apc nin kalitesi zaten tartılışılmaz ama fiyat çok yüksek makul markalardan 1.powercom   2. tunçmatiktir ama tunmatik sanırım bu ara daha iyi.

bence değiştir daha yüksek bişet al en az 1000va hatta 1500va al.

Kapalı Hesap (154666)
02-02-2011, 14:58   |  #9  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 16
4,901 mesaj
Alıntı: muratcan1905  
monitörüm lcd
upsem tunçmatik marka 600 VA ECOLITE
online olup olmadığı hakkında hiç bir fikrim
Sorun anlaşıldı.
600 VA olan bir ups nin contunious çekebileceği güç en fazla 280 Watt tır. Bilgisayarın oyun esnasında TDP güç faktörü artışından dolayı UPS nin bu davranışı normaldir.
900VA minumum güç sunan bir ups sorunsuz çalışacaktır.