UPS sorusu

HPQ-User
06-10-2008, 17:09   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

şenol sormuş:
arkadaşlar bizim burada direği değiştirdiler ikide bi volt düşüyo pc kendini resetliyo çok korkuyorum pc bişi olcak diye ucuza bi ups almak istiyorum bu voltajı düzeltmesi için acaba bu güzelmişidir. uygunmudur sadece voltajı düzeltse yeter.sizin de önerinizi alim dedim şimdiden çok sağolun..

Soru Türü: Donanım
İşletim Sistemi: Windows Vista
Sistem Özellikleri:
p4 3.0 işlemci
asus 8500gt işlemci

İnternet Tarayıcı: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 6.0; tr; rv:1.9.0.3) Gecko/2008092417 Firefox/3.0.3

YasarS
06-10-2008, 17:16   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
1,238 mesaj

Kesintisiz güç kaynakları kritik yükleri beslemek için kullanılır. Bu yükler yani cihazlar diğerlerine nazaran onları besleyen güç kaynağına yani bu kaynaktan aldıkları gerilime karşı daha hassastırlar. Yüksek kaliteli güç kaynaklarına ihtiyaç duyarlar. Düzenli olarak işlevlerini görmeleri, arızaya maruz kalmamaları, işlem ile bilgi akışının herhangi bir kesintiye uğramaması; gerilimin dalga şekli, frekansın kararlılığı, toplam harmonik bozunumunun belli değerlerde olması gibi pek çok etkene bağlıdır. Özetle söylemek gerekirse bu cihazlar şebekede meydana gelebilecek herhangi bir enerji problemini tolare edemezler. Bu da onların kesintisiz güç kaynakları üzerinden beslenmelerini zorunlu kılar. Bu tür cihaz ve sistemlerin bağlandığı besleme kaynaklarında, arıza veya bakım onarım amacıyla gerçekleşecek olan zorunlu bir kesinti olması durumunda yeteri kadar kısa sürede devreye girebilecek yedek bir güç kaynağına ihtiyaç duyulur. Yükün besleme özellikleri ve ne kadar süre enerji kesintisine izin verebileceği gibi etkenler göz önünde tutularak yedek bir besleme kaynağı seçilmelidir. Doğru gerilimle beslenen bir yük için bir genellikle uygun gerilimli bir akü bataryası yeterli olmaktadır. Buna karşın uygulamada karşılaşılan yüklerin büyük bir bölümü alternatif gerilimle çalışmaktadır. İşte, kesintisiz güç kaynakları bu yüklerin beslenmesi için kullanılmaktadır.Nihayetinde voltaj değişikliklerinde kullanılacak araç regulatör olacaktır.

kermenn
06-10-2008, 17:19   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
246 mesaj

işini fazlasıyla görür fiyatıda uygunmuş

elektrobeyin
06-10-2008, 18:58   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
320 mesaj

Dostum o linkteki UPS değil sadece regülatördür. Regülatörrr elektrik kesilip geldiğinde hiçbir işe yaramaz. Sadece voltaj belli bir sınıra düşerse onu biraz yükseltebilir. Anladığım kadarıyla sizin orda elektrik çok kısa süreliğine gidip geliyor.Bu yüzden o regülatöre boş yere para verme derim. Sağlam bir UPS almanı öneririm. Örneğin bunun gibi:
Tunçmatik 700VA UPS işini görecektir.

bu çok pahalı dersen bunuda alabilirsin:
Tunçmatik 650VA lite:

Son Düzenleme: elektrobeyin ~ 06 Ekim 2008 19:01
sticker
06-10-2008, 21:35   |  #5  
Yıllanmış Üye
669 mesaj

regülatör bi işe yaramaz .sadece bilgisayarına has bir ups.al.bilgisayarını sağlama al.bende alcam.nolur,nolmaz.ayedaşın işi belli olmaz pat diye keser elektriği haberde vermiyo,sistemin zayıf tarafına gelir;sistem yanar.bence ups

frkncyr
06-10-2008, 22:02   |  #6  
Üye
83 mesaj

600va kgk işini görür.hatta Tunçmatik 600va güç kaynağı almanı tavsiye ederim

mesut_illegal
07-10-2008, 13:41   |  #7  
mesut_illegal avatarı
Yıllanmış Üye
810 mesaj

Çok sağolun arkadaşlar yorumlarınız içn peki arkadaşlar ups alsam beni voltaj düşmesinden korurmu benim korkum voltaj ikide bir düşüyo pc resetliyo yani düşük voltta çalışıp pc bileşenlerine zarar gelmesinden korkuyorum.

YasarS
07-10-2008, 14:35   |  #8  
Yıllanmış Üye
1,238 mesaj

Birsürü gereksiz mesaj yazılmış.Zaten soruyu soran kişi elektrik voltaj düzensizliğinden bahsediyor.Yukarda uzun uzun anlattığım gibi güç kaynakları voltaj dengesizliğinde işe yaramaz voltajın düşmesini veya yükselmesi halinde dengeyi sağlayacak olan regülatördür

mesut_illegal
07-10-2008, 14:53   |  #9  
mesut_illegal avatarı
Yıllanmış Üye
810 mesaj

Peki YasarS kardeşi şu adresteki ups nin özelliklerine bi baksan bu işimi görürmü içinde regulatörde varmış.

YasarS
07-10-2008, 15:30   |  #10  
Yıllanmış Üye
1,238 mesaj
mesut_illegal
Peki YasarS kardeşi şu adresteki ups nin özelliklerine bi baksan bu işimi görürmü içinde regulatörde varmış.

Chıp foruma bazen bağlanma kesiliyor onun için geç cevap veriyorum.Linkte görülen ups gerekli özelliği taşıyor.Yani işini görür

man on the moon
07-10-2008, 15:47   |  #11  
man on the moon avatarı
Yıllanmış Üye
2,151 mesaj

ben de 650VA Lite ürününü dün akşam aldım. tamam ekran filan yokta seri kabloyla bile bilgisayara bağlanmıyor. bir de modem koruması ne işe yarıyor anlamadım. zaten elimde fazladan uzatma kablosu olmadıı için modemi bağlayamadım. internette kesiliyor anında.

Son Düzenleme: man on the moon ~ 07 Ekim 2008 15:49
mesut_illegal
07-10-2008, 17:24   |  #12  
mesut_illegal avatarı
Yıllanmış Üye
810 mesaj

Çok sağolun arkadaşlar yorumlarınız için sende çok sağol YasarS kardeş. :D

frkncyr
07-10-2008, 20:38   |  #13  
Üye
83 mesaj

YasarS güç kaynakları voltaj dengeleyici değildir,regülatörler bu işi yapar diyorsun sonrada aynen benim önerdiğim güç kaynağına bu işini görür diyorsun bu nasıl bir çelişki??

e-eyup,elektirik kesintileri voltaj gidip gelmeleri için aldıysan seri port bağlantısı ve ekranı olmasada olur.ben kullanıyorum aynı ürünü memnunum.internetin gitmememsi için benim gibi bütün donanımlarım takılı olduğu(kasa,monitör,modem vs) 6lı prizi upse tak.böylelikle başka sıkıntın kalmaz...

sticker
07-10-2008, 20:44   |  #14  
Yıllanmış Üye
669 mesaj

regülatör gerilimi depo etmezler,ups ler gerilimi depo ederler ,regülatör yani regüle eder;akımı sabit tutar ups lerde öyle aradaki fark bu!

sticker
07-10-2008, 20:46   |  #15  
Yıllanmış Üye
669 mesaj
YasarS
Birsürü gereksiz mesaj yazılmış.Zaten soruyu soran kişi elektrik voltaj düzensizliğinden bahsediyor.Yukarda uzun uzun anlattığım gibi güç kaynakları voltaj dengesizliğinde işe yaramaz voltajın düşmesini veya yükselmesi halinde dengeyi sağlayacak olan regülatördü
aynen katılıyorum

sticker
07-10-2008, 20:48   |  #16  
Yıllanmış Üye
669 mesaj
e-eyup
ben de 650VA Lite ürününü dün akşam aldım. tamam ekran filan yokta seri kabloyla bile bilgisayara bağlanmıyor. bir de modem koruması ne işe yarıyor anlamadım. zaten elimde fazladan uzatma kablosu olmadıı için modemi bağlayamadım. internette kesiliyor anında.
senin modem voltaj düştüğünde hasar göre3cek en son cihazdır.çünkü fazla akıma ihtiyacı yok.çıkışı 12volt filan onun için sen korkmadan herhangi bir ara kablo ile herhangi bir prizden enerji alabilirsin

Son Düzenleme: sticker ~ 07 Ekim 2008 20:50
frkncyr
07-10-2008, 22:01   |  #17  
Üye
83 mesaj
sticker
regülatör gerilimi depo etmezler,ups ler gerilimi depo ederler ,regülatör yani regüle eder;akımı sabit tutar ups lerde öyle aradaki fark bu!
bu açıklama benim içinse anlatmana gerek yok.biliyorum zaten bunları zaten...

man on the moon
08-10-2008, 00:42   |  #18  
man on the moon avatarı
Yıllanmış Üye
2,151 mesaj

şimdi işimi yonca priz ile görüyorum. ama seri port olsada bilgisayar kendini beklemeye yada hazırda beklete alsa kapatsa fena olmazdı. bugün 3-4 defa elektrik kesildi. akü dolmadığndan ansızın kapanmış(yanında değildim). ama ben yinede alacaklara seri port bağlantılı bir cihaz öneriyorum.

edit: rs-232 bağlantısı olup olmadığını sorun. kiminde rj 11 de oluyormuş.

Son Düzenleme: man on the moon ~ 08 Ekim 2008 00:47