Usb 3.0 ve 2.0 sorunsalı

giz_em
10-11-2014, 20:41   |  #1  
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
46 mesaj

Merhabalar,

Iphone telefonumu ve harici hdd mi pcnin usb 3.0 girişine taktığımda maalesef sorunla karşılaşıyorum. Hiç durmaksızın bir bağlanıyor bir bağlantı kopuyor. sabit şekilde bağlanmıyor. sanki sürekli elektrik kesintisi yaşıyor gibi. Yalnız iphone'da usb 2.0'a takıncada durum değişmiyor. Telefon yada kablo ile alakalı bir durum olduğunu düşünmüyorum çünkü farklı bilgisayarlarda aynı kablo ve telefonla denediğimde herhangi bir sorunla karşılaşmıyorum. Bu sorunun sebebi ne olabilir acaba ?

mehmet_93
10-11-2014, 21:01   |  #2  
mehmet_93 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 97
593 mesaj

Yanlış anlamış olabilirim ama şöyle bir durum olabilir. Usb portların pc nin içinde tek bir usb hub a bağlı ise yani tek bir kaynaktan besleniyorsa senin de belirttiğin gibi elektirik yetmiyor olbilir. Mesela aynı huba bağlı olmakdan dolayı sırayla takılan iki usb de birincisi donanım olarak algılanmayınca ikinci donanımı hiç algılamayabiliyor. Eğer durum böyle ise herhangi bir çözümü yok. Yinede başka arkadaşların yorumunuda dinlemek lazım bu biraz felaket senaryosu gibi oldu :) Tabi en basitinde varsa usb driverlrini güncellemekde fayda var. Birde imkanın varsa başka usb kablolarla dene kabloda bi problem olma ihtimalide yüksek.

giz_em
10-11-2014, 21:15   |  #3  
OP Yeni Üye
46 mesaj

Farklı kablolarla denedim. ancak bahsettiğim cihazları beraber yada ayrı ayrıda takmayı denedim. yalnızca iphone 3.0 ve 2.0 çıkışlarında da sorun oluyor. harici hdd ise sadece usb 2.0'da çalışıyor sorunsuz bir şekilde.

Selçuk İslamoğlu
11-11-2014, 02:29   |  #4  
Selçuk İslamoğlu avatarı
CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 73
4,133 mesaj

USB'nin gücü yetmiyor. Bilgisayarın masaüstü ise, "arkadaki" portlardan denemeni tavsiye ederim. Eğer dizüstü ise yapacak pek bir şey yok maalesef. Eğer başka şeyler bağlıysa yanlardaki USB portlarına onları çıkarıp bir deneyebilirsin. Eğer ayrıca HUB kullanıyorsanız çalışmayacaktır.

ysnozclk
11-11-2014, 11:41   |  #5  
Taze Üye
14 mesaj

Aynı sorunu ben başka bir parça ile yaşıyordum. Sorun tmm USB portalarının çektiği güçlerle alakalı olduğunu tespit ettim. Mesela bir flash bellek takıyorum çalışıyor. Fakat usb wireless takıyorum çalışmıyor.

USB portların güç durumları ile alakalı. Muhtemelen o çalışmadığı zaman USB portun biraz daha fazla ısınması lazım.

giz_em
13-11-2014, 20:03   |  #6  
OP Yeni Üye
46 mesaj
Alıntı: Selçuk İslamoğlu  
USB'nin gücü yetmiyor. Bilgisayarın masaüstü ise, "arkadaki" portlardan denemeni tavsiye ederim. Eğer dizüstü ise yapacak pek bir şey yok maalesef. Eğer başka şeyler bağlıysa yanlardaki USB portlarına onları çıkarıp bir deneyebilirsin. Eğer ayrıca HUB kullanıyorsanız çalışmayacaktır.

Peki bilgisayarın usb portlarının arızası ile alakalı mı yoksa bilgisayarın özelliği ile alakalı bir durum mudur ?