Usb bellek

osmanlisultani
09-02-2010, 15:10   |  #1  
OP Üye
Teşekkür Sayısı: 3
71 mesaj

İyi bir usb bellek arıyorsak hangi marka almamız uygun olur, ve hangi özelliklere dikkat etmeliyiz?<

Banned
09-02-2010, 16:08   |  #2  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 21
5,777 mesaj

Aslında usb belleklerde marka çok çeşitli olsada chip üreticisi pekte fazla değil. Bu nedenle markaya bakmak yerine özelliklerini göz önünde bulundurmak daha doğru olacaktır. öncelikle kapasitesine karar vermelisniz. Sonrasında ergonomik tasarımına bakmalı hemen deforme olmayacak, kırılmayacak kasa yapısnı tercih etmelisiniz. Bir sonraki aşama mutlaka okuma yazma hızlarını göz önünde bulundurmalısnız. örneğin çok düşük okuma yazma hızına sahip belleğin kapasitesi 8 gn olsa ne 4 gb olsane sonuçta her dosya aktarımı eziyet olacaktır. Birçok kingstom bellekelerin olduğu gibi.Son olarak garanti koşullarını değerlendirmelisiniz. Ben eskilerde aldığım verbatim belleği kullanıyorum. Güncel olarak linktekini tavsiye edebilirim.

osmanlisultani
10-02-2010, 13:17   |  #3  
OP Üye
71 mesaj

Readyboost özellikli bir usb bellek daha kullanışlı olmaz mı? Mesela: toshiba readyboost?

Banned
10-02-2010, 16:44   |  #4  
Banlandı
5,777 mesaj
Alıntı: osmanlisultani  
Readyboost özellikli bir usb bellek daha kullanışlı olmaz mı? Mesela: toshiba readyboost?
Readyboost özellikli  diye bellli bir hızın üzeinde hıza sahip belleklere denmektedir. Kaldıki biz her reayboost yazandan ziyade minumun hız belirledik. Yani bahsettiğimiz belleklerin tamamı o özelliğe zaten sahip olacaktır.

Son Düzenleme: khramn ~ 10 Şubat 2010 18:20
osmanlisultani
10-02-2010, 22:53   |  #5  
OP Üye
71 mesaj

Nedir bu Readyboost ve ne işe yarar ?
Microsoft Windows Vista ile gelen SuperFetch özelliği, Vista’nın sizin program kullanma sıklığınızı ve alışkanlığınızı öğrenmesini sağlar. En sık kullandığınız programları, bilgisayarınızı açtığınızda sanal tampon belleğine yükleyerek bu programlara çok daha kısa sürede RAM üzerinden erişebilmektedir.
Fakat bu özellikten yararlanmak için makinenizin RAM kapasitesinin yüksek olması gerekmektedir. İşte bu noktada Readyboost özelliği devreye giriyor. Readyboost teknolojisini destekleyen Toshiba USB bellek, bilgisayarınıza takıldığında Vista;“Sistemi Hızlandır” (Speed Up My System) şeklinde bir seçenek sunuyor ve böylece bilgisayarınız, Readyboost özelliği taşıyan USB belleğinizi sanal tampon bellek olarak kullanmaya başlıyor. Kullanacağınız sanal tampon bellek kapasitesini kendiniz belirleyebiliyorsunuz.

KOBRRA
10-02-2010, 23:29   |  #6  
Yıllanmış Üye
279 mesaj
Alıntı: osmanlisultani  
Nedir bu Readyboost ve ne işe yarar ?
Microsoft Windows Vista ile gelen SuperFetch özelliği, Vista’nın sizin program kullanma sıklığınızı ve alışkanlığınızı öğrenmesini sağlar. En sık kullandığınız programları, bilgisayarınızı açtığınızda sanal tampon belleğine yükleyerek bu programlara çok daha kısa sürede RAM üzerinden erişebilmektedir.
Fakat bu özellikten yararlanmak için makinenizin RAM kapasitesinin yüksek olması gerekmektedir. İşte bu noktada Readyboost özelliği devreye giriyor. Readyboost teknolojisini destekleyen Toshiba USB bellek, bilgisayarınıza takıldığında Vista;“Sistemi Hızlandır” (Speed Up My System) şeklinde bir seçenek sunuyor ve böylece bilgisayarınız, Readyboost özelliği taşıyan USB belleğinizi sanal tampon bellek olarak kullanmaya başlıyor. Kullanacağınız sanal tampon bellek kapasitesini kendiniz belirleyebiliyorsunuz.
 Ready boost sisteme ekstra ön bellek sağlayan bir teknolojidir.Sakın yanlış anlama sisteme RAM felan eklemiyor.Sadece ön bellek sağlayarak uygulama geçişlerini hızlandırıyor.Resimli anlatım ve ayrıntılı bilgi için aşağıdaki adrese gidebilirsin..

Banned
10-02-2010, 23:51   |  #7  
Banlandı
5,777 mesaj

Arkadaşlar bellek alırken bu readyboost olayına pek takmamak gerekiyor. Vista üretildiğinde zamanın pc leri açıkcası pekte vistanınisteklerini karşılayacak donanıma sahip değildi. Özelliklede ram konusunda. Windowsun temellerine dalanlar bilirlerki sistem ram yetmediği durumlarda daha önceden harddiskten ayrılan bir miktar alanı sanal ram olarak kullanır. EE vista hızlı harddiskte istiyor microsoft ne yapsın. Yapacağını yaptı ve hem düşük rame hemde yavaş harddiske sahip pc sahiplerine vista satabilmek için bu readyboost olayını allayıp pullayıp afbuyrun kakaladı. Raminiz vista için yetersizse belleğinizdemi yok diyerek. Oysa readyboost ile bellek ram değil harddikin yerine sanal ram olarak kullanılmaktaydı ki bundada ram hzıları ve harddisk hızları ile bellek hızları kıyaslanamayacağından pekte iş görür bir işlem değildi. İşin açıkcası bu readyboost microsoftun vista satabilmek için bir göz boyamasından başka birşey olmamıştır. Özelliklede işletim sistemine yetecek rame sahip sistemlerde. İstediğiniz hızda belleği 2-3 gb rame sahip bir windows 7 veya vista sisteme takın alacağınız performans artışı %0 olacaktır, hatta readyboost olayının devreye girerek işlemci gücü ve ram harcamasından dolayı belkide performans düşecektir.

Sonuç olarak siz readyboost uyumluluğuna değil belleğin hızına bakın. Okuma hızı nedir, yazma hızı nedir. Sağolsun  kingstomun vakti zamanında readyboost uyumlu diye 3-7 mb/sn hızdaki bellekleri çok kakalamışlığı vardır.

Son olarak sultan arkadaşım alıntımı yaptın kendinmi yazdın bilmiyorum ama orda yazan "Fakat bu özellikten yararlanmak için makinenizin RAM kapasitesinin yüksek olması gerekmektedir"  cümlesini kim yazdıysa ya yanlışlıkla yazmış yada tam desteksiz atmış. Zira readyboost düşük rame sahip sistemlerde işe yarayabilir, yüksek rame sahip sistemlerde hiçbir işe yaramaz.

şafak89
11-02-2010, 00:35   |  #8  
şafak89 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 7
2,522 mesaj

hocam alcaksan scandisk alcan ben kendim 8 gb liğini bir arkadaşdan ödünç kullandım böyle bi hızlı flash yokh 5 film içine 15 tada aldı ;)