usb disk biçimlendirme

illiyyin131
14-10-2010, 01:52   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
18 mesaj

merhaba arkadaşlar,
Arkadaşımın sony marka 32 gb usb diski "vardı" :) bana bunu düzelt diye güven içinde verdi. Sorunu diski gösteriyor fakat ne veri alabiliyorum ne de atabiliyorum. Bir türlü biçimlendiremedim, forumlarda sağda solda aradım taradım, komut istemcisinden programlardan birçok yerden denedim olmadı, daha sonra HDD Regenerator 1.71 programını buldum netten denedim ve işe yaradı! ama sevinsem mi üzülsem mi bilmiyorum çünkü eskiden 32 gb lık disk şimdi 2 gb oldu. Bunu tekrar 32 gb yapabilir miyiz? Yardımcı olursanız çok sevineceğim :)

mcafee23 ayrılmıştır
14-10-2010, 02:03   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 7
3,717 mesaj

bu disklerden benimde elime geldi satmam için 
10 tane deneyip pert ettim satın almadım;
Çünkü çin malı sony bile değiller.fiyatları da 10 liraydı
Biçimlendirince aşağıdaki hatalar ortaya çıkıyor

biçimlendirince hiç açılmıyor.
açılanlar oldu onlar da 1 gb 2 gb gibi boyulandırılıyor.Çünkü gerçek boyutları bu
diske birşey kopyalayıp başka makine de diskin tertemiz olduğunu gördük.

İnşallah sende çakma bir diske denk gelmemişsindir

Son Düzenleme: mcafee23 ayrılmıştır ~ 14 Ekim 2010 02:04
Kapalı Hesap (153535)
14-10-2010, 02:05   |  #3  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 27
2,297 mesaj

mcafee23 cevap yazdım sana modem sorunu konusunda baktın mı?

Kapalı Hesap (154666)
14-10-2010, 06:56   |  #4  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 16
4,901 mesaj
Alıntı: illiyyin131  
merhaba arkadaşlar,
Arkadaşımın sony marka 32 gb usb diski "vardı" :) bana bunu düzelt diye güven içinde verdi. Sorunu diski gösteriyor fakat ne veri alabiliyorum ne de atabiliyorum. Bir türlü biçimlendiremedim, forumlarda sağda solda aradım taradım, komut istemcisinden programlardan birçok yerden denedim olmadı, daha sonra HDD Regenerator 1.71 programını buldum netten denedim ve işe yaradı! ama sevinsem mi üzülsem mi bilmiyorum çünkü eskiden 32 gb lık disk şimdi 2 gb oldu. Bunu tekrar 32 gb yapabilir miyiz? Yardımcı olursanız çok sevineceğim :)
Benim 2 önerim var
HP storage tools programı ile formatla
WD low level format programı içerisinde storage device adı altında fat olarak formatla

Kapalı Hesap (154666)
14-10-2010, 07:01   |  #5  
Kapalı Hesap
4,901 mesaj
Alıntı: mcafee23  

açılanlar oldu onlar da 1 gb 2 gb gibi boyulandırılıyor.Çünkü gerçek boyutları bu

İnşallah sende çakma bir diske denk gelmemiş
Aynı disklerin bende 64GB olanlarından vardı.
HP tools ile düzelttik

mcafee23 ayrılmıştır
14-10-2010, 13:49   |  #6  
Yıllanmış Üye
3,717 mesaj
Alıntı: mr_yamyam  
Aynı disklerin bende 64GB olanlarından vardı.
HP tools ile dü
xp altında çalışan Hard Disk Low Level Format Tool ile düzeliyordu ama fazla yaşamıyor.
Biçimlendirince eski haline dönüyor ya da hiç açılmıyor
Kullanıcı devamlı low level format aracı ile mi dolaşacak
bir de kullanıcıya veri kaybı konusunda güven vermiyor

yunus1476
14-10-2010, 20:52   |  #7  
yunus1476 avatarı
Üye
97 mesaj

İnşallah sende çakma bir diske denk gelmemiş
katılıorum büük ihtmal böledr yakındada pert olr kanımca

illiyyin131
15-10-2010, 12:07   |  #8  
OP Taze Üye
18 mesaj

yok arkadaşlar içinde birçok veri vardı, gerçekten 32likti :) dediklerinizden bazılarını yaptım ama şimdi hepsini teker teker tekrar deneyeceğim :) aslında sonuç "daha önceden hiç çalışmıyordu ama şimdi çalışıyor" gözünden bakarsak iyi ama " eskiden 32likti şimdi sadece 2" gözünden bakarsak biraz vahim :D

Kapalı Hesap (154666)
15-10-2010, 16:34   |  #9  
Kapalı Hesap
4,901 mesaj
xp altında çalışan Hard Disk Low Level Format Tool ile düzeliyordu ama fazla yaşamıyor.
Biçimlendirince eski haline dönüyor ya da hiç açılmıyor
Kullanıcı devamlı low level format aracı ile mi dolaşacak
bir de kullanıcıya veri kaybı konusunda güven
XP altında low-level format programı kullanılamaz. Bu program dos altında çalışır.
Biçimlendirme seçeneklerinde flash belleğin desteklediği format türü çok önemlidir. NTFS format atılması çok yanlıştır. Bu tür diskler genellikle fat16 ya da fat 32 formatlarını desteklerler.
Ntfs format atılmışsa ya da windows altında fat 32 olarak formatlanmışsa bile usb diskin ön yükleyicileri silinmiş olacağından artık diskin tamamının kullanılması mümkün olamayacaktır. Çünki adresleme ve boot bilgileri bu disklerin içerisinde saklıdır. Bu program özel bir programdır. ve diskin verileri ile ilgilidir.
Tek yapılması gereken şey
USB bellek bilgisayara tak
WD low-level programını çalıştır. (Mümkünse dos altında)
Low-level format programı sistemi tarar ve bağlı bulunan diskleri görüntüler.
Tanımlanamayan yada bozuk olarak görülen usb disk üzerinden storage olarak formatla seçeneği ile formatlanır. Format bitiminde disk tam kapasite ile görüntülenecektir ancak yine de yarıdan fazla kapasitesi dolduğunda kullanılamaz duruma gelmesi kuvvetle muhtemel olacaktır.
Bu tür diskler ucuz ve kalitesiz olduğu için bu tür işlemlerden sonra bile çoğunlukla sağlıklı çalışmadıkları doğrudur.

mcafee23 ayrılmıştır
15-10-2010, 17:44   |  #10  
Yıllanmış Üye
3,717 mesaj

XP altında low-level format programı kullanılamaz. Bu program dos altında çalışır.
Biçimlendirme seçeneklerinde flash belleğin desteklediği format türü çok önemlidir. NTFS format atılması çok yanlıştır. Bu tür diskler genellikle fat16 ya da fat 32 formatlarını desteklerler.
Ntfs format atılmışsa ya da windows altında fat 32 olarak formatlanmışsa bile usb diskin ön yükleyicileri silinmiş olacağından artık diskin tamamının kullanılması mümkün olamayacaktır. Çünki adresleme ve boot bilgileri bu disklerin içerisinde saklıdır. Bu program özel bir programdır. ve diskin verileri ile ilgilidir.
Tek yapılması gereken şey
USB bellek bilgisayara tak
WD low-level programını çalıştır. (Mümkünse dos altında)
Low-level format programı sistemi tarar ve bağlı bulunan diskleri görüntüler.
Tanımlanamayan yada bozuk olarak görülen usb disk üzerinden storage olarak formatla seçeneği ile formatlanır. Format bitiminde disk tam kapasite ile görüntülenecektir ancak yine de yarıdan fazla kapasitesi dolduğunda kullanılamaz duruma gelmesi kuvvetle muhtemel olacaktır.
Bu tür diskler ucuz ve kalitesiz olduğu için bu tür işlemlerden sonra bile çoğunlukla sağlıklı çalışmadıkları doğrudur. 

siz xp altında low level format olmaz diyorsunuz.

Buyrun program vista ve win7'de hata veriyor ama xp'de çalışıyor.
Bununla windows açıkken sistem diski (c:\) hariç tüm disk ve hafıza kartlarına low level format atabilirsiniz.Hemde HDD uyum sorunu olmadan.

Windows altında disklerinize low level format uygulayan tek gui arabirimli araçtır.Vista ve Win7 uyumlu versiyonu çıkmamış ve beni bu konuda baya bi üzmüştür.
Şimdilerde ise low format için bir sürü hazırlık yapmak windows'u kapatıp cd ile boot etmek falan canımı sıkıyor açıkçası
(Killdisk gibi programlar da var ama bu gibi programların kategorisi değişik bence.Herşeyi yaparım havasındalar)

Biz bununla aldığımız ikinci el diskleri windows rahatlığında formatlıyor.Üzerindeki verileri kurtarılamaz hale getiriyor öyle satıyorduk (bir tane xp kurulu bilgisayar bulundurmayı bile düşünüyorum bazen)

Şimdi diskwipe var işimize yarıyor ama bir low level format değil o da...

Herşey hiren boot cd,üreticilerin kendi araçlarından ibaret değil.Ama windows'da çalışan bu araç gibi yazılımlar da fazla değil.

Bu aracın eksiği de dos'da çalışan bir sürümünün olmaması
artısı ise 281474976710655 byte (262144 gb) yani 256 tb diskleri bile desteklemesi;bu konuda geniş düşünülmüş ama xp'den sonra sürümü yok bu da tezat)

Program xp'de kullanıldığında tek kısıtlama 64 mb'tan (minimum 65535 kb) küçük disklere format atmıyor.Bu da çok sorun değil bence
Ama herşeye rağmen xp kullanıyorsanız işinize yarayacağını düşünüyorum
http://hddguru.com/software/2006.04.12-HDD-Low-Level-Format-Tool/

Son Düzenleme: mcafee23 ayrılmıştır ~ 15 Ekim 2010 19:07
illiyyin131
15-10-2010, 19:43   |  #11  
OP Taze Üye
18 mesaj

win7 kullanıyorum ve hdd low level format tool u denedim hiçbir sorun çıkarmadı kurulumunda, diski eskisi gibi 32 gb olarak gördü formatı da attı ama biçimlendirmek gerek uyarısı gerekiyordu. olmadı galiba dedim, cmd den hp toolsdan sağ tık/biçimlendir  gibi birçok yolu denememe rağmen gene olmadı.şu an hiç açılmıyor. merak ediyorum acaba bu işin sonu ne olacak__? olmaz ise en son kaldırdığım HDD Regenerator programını indirip tekrar 2 gb ye dönmek :)

Kapalı Hesap (154666)
15-10-2010, 21:41   |  #12  
Kapalı Hesap
4,901 mesaj

low-level formatı atarken storage olarak atma seçeneği olmazsa o format hiç bir işe yaramaz. Low-level format programı prensipte normal HDD ler için yazılmış programdır ve her firmanın kendi programı vardır.
WD tools ta seagate harddiske format atarken önemli bir uyarı gelir
Bu HDD WD değildir. format sonucu kullanılmaz hale gelebilir.
buna rağmen format atmayı seçerseniz tüm sectörleri program kafasına göre oluşturacaktır.
Sonuçta usb belleklerin bileşenlerinin yüklenmesi gereklidir. Aksi takdirde format sonucu yine anlamsız bir disk görünecektir.

mcafee23 ayrılmıştır
15-10-2010, 22:14   |  #13  
Yıllanmış Üye
3,717 mesaj
Alıntı: illiyyin131  
win7 kullanıyorum ve hdd low level format tool u denedim hiçbir sorun çıkarmadı kurulumunda, diski eskisi gibi 32 gb olarak gördü formatı da attı ama biçimlendirmek gerek uyarısı gerekiyordu. olmadı galiba dedim, cmd den hp toolsdan sağ tık/biçimlendir  gibi birçok yolu denememe rağmen gene olmadı.şu an hiç açılmıyor. merak ediyorum acaba bu işin sonu ne olacak__? olmaz ise en son kaldırdığım HDD Regenerator programını indirip tekrar 2 gb ye dönmek :)
Dikkatsizsiniz
kurulumda problem çıkarır demedim ben
format atarken dikkat etseydiniz baştan aşağı kadar error yazar.
Bu tool win7'de çalışmaz.
Yine de inanmıyorsan diski doldur formatla bakalım silinmiş mi?

mcafee23 ayrılmıştır
15-10-2010, 22:19   |  #14  
Yıllanmış Üye
3,717 mesaj
low-level formatı atarken storage olarak atma seçeneği olmazsa o format hiç bir işe yaramaz. Low-level format programı prensipte normal HDD ler için yazılmış programdır ve her firmanın kendi programı vardır.
WD tools ta seagate harddiske format atarken önemli bir uyarı gelir
Bu HDD WD değildir. format sonucu kullanılmaz hale gelebilir.
buna rağmen format atmayı seçerseniz tüm sectörleri program kafasına göre oluşturacaktır.
Sonuçta usb belleklerin bileşenlerinin yüklenmesi gereklidir. Aksi takdirde format sonucu yine anlamsız bir disk görünecektir.
Tamam sizin dediğiniz gibi olsun,daha birşey yazmıyorum.

Son Düzenleme: mcafee23 ayrılmıştır ~ 16 Ekim 2010 01:36
illiyyin131
15-10-2010, 22:32   |  #15  
OP Taze Üye
18 mesaj

arkadaşlar burda bilgi paylaşımı yapıyoruz, bilgi paylaştıkça artar neden bir sürtüşme ortamı oluştu anlayamadım? mcafee şu an gene 2 gb yaptım dolduruyum sonra bir daha formatlamaya çalışıyım dediğin gibi mi olacak bakalım? arkadaşlar lütfen birbirimizi yanlış anlamayalım

Kapalı Hesap (154666)
16-10-2010, 14:57   |  #16  
Kapalı Hesap
4,901 mesaj
Tamam sizin dediğiniz gibi olsun,daha birşey yazmıyorum.
Mcafee niyetim seni eleştirmek değildi. Zaten sen bilgili bir arkadaşsın.
Ancak yazarken konuştğumuz gibi ifade edemediğimiz için yazdığımız bir şeyin yanlış anlaşılması sözkonusu olabiliyor. Benim amacım burada format atarken yanlış anlamış olabileceğiniz düşüncesiydi.
Bukonu aslında güzel bir konu. teknik bilgi de gerektiriyor. Tartışırken benim de birşeyler öğrenmem elbette olasıdır.

Atilla Sarıtaş
17-10-2010, 03:42   |  #17  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
5,871 mesaj
Mcafee niyetim seni eleştirmek değildi. Zaten sen bilgili bir arkadaşsın.
Ancak yazarken konuştğumuz gibi ifade edemediğimiz için yazdığımız bir şeyin yanlış anlaşılması sözkonusu olabiliyor. Benim amacım burada format atarken yanlış anlamış olabileceğiniz düşüncesiydi.
Bukonu aslında güzel bir konu. teknik bilgi de gerektiriyor. Tartışırken benim de birşeyler öğrenmem elbette olasıdır.
Alkış

mcafee23 ayrılmıştır
17-10-2010, 03:52   |  #18  
Yıllanmış Üye
3,717 mesaj

ben bunu görmemiştim
mr_yamyam yanlış birşey yazdıysam özür dilerim

Kapalı Hesap (154666)
17-10-2010, 19:09   |  #19  
Kapalı Hesap
4,901 mesaj

Yanlış anlaşılmaları ortadan kaldırmak için biraz dolaştım. önce resimlere bakalım.

[/url]

[url=http://img169.imageshack.us/i/56877013.png/]

Son Düzenleme: Kapalı Hesap (195186) ~ 17 Ekim 2010 19:14
Kapalı Hesap (154666)
17-10-2010, 19:21   |  #20  
Kapalı Hesap
4,901 mesaj

Yukardaki resimlerde bu konu ile ilgili programı göstermeye çalıştım. Linuks resminde görüldüğü gibi bu program dos uygulaması olup windows altında executable edilebilir bir programdır.
Siyah işaretlediğim yerden programın adını öğrenip mümkün ise bu programı indirebilir ve kullanabilirsiniz.
Ancak hangi siteden indirilebilir bilmiyorum. Benim program da gitmiş. eğer indirip bana da link yollayabilirseniz sevinirim.

mcafee23 ayrılmıştır
18-10-2010, 00:26   |  #21  
Yıllanmış Üye
3,717 mesaj

http://rapidshare.com/#!download|305|92390252|SP27608.exe|2074

sadece usb'leri destekliyor
Bildiğimiz hp usb disk storage format tools
boot edilebilir disk yapsak komut ile açabilir miyiz şimdi bunu?
Denemek lazım ama HDD desteklememesi kötü

Son Düzenleme: mcafee23 ayrılmıştır ~ 18 Ekim 2010 00:30
Kapalı Hesap (154666)
18-10-2010, 15:09   |  #22  
Kapalı Hesap
4,901 mesaj

O program sadece flash bellekler için mcafee
Boot edilebilir yapmaya bence ihtiyaç yok çünki zaten windows üzerinden çalıştırılabiliyor. Dos altında da boot edebilirsin ama arayüzü olmayacağı için komut girmen gerekecektir.
Ame HP nin sitesinde her türlü HDD için program mevcut NAS, SAS gibi
Yine de bu programların özel üretim diskler için olduğunu düşünüyorum

Kapalı Hesap (154666)
18-10-2010, 15:15   |  #23  
Kapalı Hesap
4,901 mesaj
http://rapidshare.com/#!download|305|92390252|SP27608.exe|2074

sadece usb'leri destekliyor
Bildiğimiz hp usb disk storage format tools
boot edilebilir disk yapsak komut ile açabilir miyiz şimdi bunu?
Denemek lazım ama HDD desteklememesi kötü
Yaf mcafee verdiğin bu linke girdim ama anlayamadım. Gavurca bişiiler yazıyo. Açıklaman mümkünmü

mcafee23 ayrılmıştır
19-10-2010, 02:07   |  #24  
Yıllanmış Üye
3,717 mesaj

rapidshare sitesinin yeni hali slow download kısmına tıklayıp süreyi bekleyin.Link oluşturulacaktır.
O program sizin resimde belirttiğiniz program
Dos ile çalıştığını söylemiştiniz ama sonraki mesajında gerek yok zaten windows'ta çalışıyor demişsiniz
Bence de gerek yok.
Ama siz belirttiğiniz için bende öyle yazdım

Kapalı Hesap (154666)
20-10-2010, 21:03   |  #25  
Kapalı Hesap
4,901 mesaj

Boşuna uğraşmışız yaaf. Hemen burnumuzun dibindeymiş
https://www.chip.com.tr/download/ ... ol-2.2.3_r3851.html