USB HDD'ye Sistem Kurulumu

mandyyeah
28-08-2008, 11:53   |  #1  
mandyyeah avatarı
OP Üye
Teşekkür Sayısı: 0
70 mesaj

Slmlar...

laptop'uma yumrukla giriştim ve okuyucu kafası bi yerlere fazla temas etmiş olacak ki HDD bozuldu. şu anda PC üzerindeki HDD çalışmıyor. bu nedenle PC'mi kullanamıyorum. Elimde ise taşınabilir 1 TB (1024 GB) HDD var. Sistemimi buna kurarak PC'mi kullanmak istedim. Bios'daki Boot ayarlarından 1 TB'lık HDD mi DVD-ROM'umun arkasından 2. sırada Boot edecek şekilde ayarladım ve PC üzerindeki Bozuk HDD'mi ise en son sıraya atarak Windows Kurulumumu başlattım. Windows HDD'mi görüyor hatta Fdisk bile çekip HDD'yi parçalara böldüm. Ardından Windows HDD'me önyüklemeyi yaptı ve yeniden başladı. Windows logosu vs. geldi ancak ardından Mavi ekran hatası verdi.

HDD'de herhangi bir boot sektör olmadığından eminim. yani CHKDSK vs. çözüm vereceğini de sanmıyorum.
HDD'em 250x4=1000 GB şeklinde 4'e bölünmüş bi haldeydi. 250 GB'lık partlardan birine kurdum ancak olmadı. Fdisk'le partlardan birini parçaladım. Büyük alanda HDD desteği olmaması ihtimaline karşı 40 GB'lık bir bölüm oluşturdum tekrar kurulum yaptım yine olmadı. yani bios'dan Boot ayarlarıyla oynadım ne yaptıysam hep aynı sorun. HDD'yi görüyor Hatta Fdsik yapıyor, Önyüklemeyi de yapıyor ama yeniden başlayıp kuruluma devam edemeden Mavi ekran hatasını verip pcyi kilitliyor.

bu sorunun çözümü nedir?

Benim HDD'de Maxtor OneTouch4 Serisinin 1 TB'lık Modeli.

PC ise IBM / Lenovo N100

Intel Core Duo 1.8 2 MB Cash
100 GB HDD (Rahmetli Oldu)
1 Gb Ram
128 (512 Paylaşımlı) Nvidia 7300 Go VGA
vs. vs.

Metal_Milita
28-08-2008, 13:03   |  #2  
Metal_Milita avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,011 mesaj

Biçimlendirme yaparken yavaş biçimlendirmeyi dene bakalım yine aynı hatayı verecek mi

mandyyeah
28-08-2008, 13:33   |  #3  
mandyyeah avatarı
OP Üye
70 mesaj

bi şansımı denerim eve gidince...

mandyyeah
28-08-2008, 23:16   |  #4  
mandyyeah avatarı
OP Üye
70 mesaj

kardeş dediğin yöntem de tutmadı...
vistayı denedim. o da kurulumda kilitlendi.
pcdeki bozuk hddyi söktüm. xp yine aynı hatayı verdi.
vista ise altta bir açıklama vermiş: usb ve ieee 1394 aygıtlarına windowsu yükleyemezsiniz diyor...

yok mu bunun hilesi???

neolas67
29-08-2008, 00:58   |  #5  
Taze Üye
16 mesaj

o aygıtı önceden biçimlendir ntfs ile xp yi öle kurmayı dene bi de aygıtı 1.hdd olarak tanıt bios dan usb bellek olarak görmesin

mandyyeah
29-08-2008, 11:54   |  #6  
mandyyeah avatarı
OP Üye
70 mesaj

bios onu zaten usb bellek olarak görmüyor ki...
USB Bağlantılı Disk olarak görüyor...
işte asıl sorun bu.
USB bağlantılı olması...
istediğin biçimde biçimlendir. zaten kurulum da biçimlendirme işini yapıyor...

Windows HDD'nin USB olduğunu çakmayacak. işte bunun bi hilesi olmalı.
HDD garantili olmasa içini açar direkt sata ile bağlarım. ama Garantili olduğu için içini açamıyorum.

klarnetcibooy
16-02-2012, 11:14   |  #7  
Taze Üye
9 mesaj

s.a. arkadaşlar @mandyyeah  arkadaşımızın dediği sorunu anlatabilecek olan birisi var mı ? Bizimle paylaşırsa Allah razı olsun yani böyle biri varsa. 50 tane forum dolaştım 
Harici Harddiske Windows XP kurulumunu anlatabilen göremedim. :S
Bilgisayarcı arkadaşlar vardır belki onlar bilir. Farketmez ilim olsunda kim bilirse bilsin. Anlatsın yeter ki :) Bi yardım edinnnn...

chatlakkk12
26-02-2012, 19:35   |  #8  
Taze Üye
1 mesaj

sorun windows driverinda olabilir, güvenli moddan açıp sata, ahci, ide driverını silmeyi dene
sonraki açılışta otomatik yükleyecektir