USB wd 500 GB da BOOT SORUNU

eosination
14-06-2007, 10:28   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
2 mesaj

Herkese merhabalar..

AMD 2500+ çipli Asus A7N8X-E Deluxe anakartla serial ATA 120 gb har disk kullanıyordum. Geçen hafta WD My book Premium ES 500GB external bir har disk aldım. USB den bağladığımda her şey yolunda ve çalışıyor ancak sorun şurada

Bilgisayar Boot ederken sistem diski olarak bu 500 gb ı görüyor ve kurulu windows olmadığı için açılamıyor. Kurtulmanın tek yolu bu external hardiski düğmesinden kapatmak ve reset atmak. Bu durumda serail ata internal diskten açılış gerçekleşiyor.

bu durumdan kurtulmak için yaptıklarıma gelince

1- biostan flash update yaptım
2- boot sequence de first boot device olarak HDD-o yani internal olanını seçti
3- Boot with other device'ı disabled ettim

hiç bir değişim yok.

Eğer boot with other device disable edersem boot sırasında hem internal hem de external hardiskleri görmüyor. Enable edersem externaldan açmaya çalışıyor.

Ne yaptıysam çözemedim bunu..

Lütfen bu konuda bilgisi olanlar bana yardımcı olsun. Her seferinde externalı fişten kapatıp bilgisayarı öyle açmaktan sıkldım  

Birde dip not olarak eğer externalden açmaya çalışıyorsa PXE diye bir program çalıştırıyor ve sonunda non sistem disk olarak hata veriyor

erkanc
14-06-2007, 12:38   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
3,213 mesaj

firs boot device aygıtı olarak kendi diskini yapman gerekir

eosination
14-06-2007, 13:35   |  #3  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
2 mesaj

Zaten sorun orada seria ata hard disk zaten first boot device konumunda ama muhtemelen mbr ile ilgili birsorun dolayısıyla başlatmıyor ondan..

ben buna çözüm veya bilgi arıyorum