uydudan download how-to?

Bu başlık kilitlidir. Yeni mesajlar gönderilemez veya mevcut mesajlar düzenlenemez.
DravenX
14-03-2004, 21:23   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
9 mesaj

Selam arkadaşlar.

Ben iki hafta önce 128k adsl için telekoma başvurdum.Sonradan gorevliden öğrendimki önce yüksek hız isteyen insanlar portları kapacakmış.Portların ne zaman geleceğide belli değilmiş.Bunun üzerine hergün telekomun duyuru sayfasınna ve forumlara kulak verdimki aman ha bugun ha yarın belki portlar gelir diye.Forumlardanda bu arada  gözüme takılan "uydu bağlantıları" hakkında birkaç şey okudum.Şimdi ben adsl portlarını beklemeden uydu internet almak istiyorum.

Açıkçası sorularım şunlar.

1. Bu hizmet kimler tarafından veriliyor? kimi tavsiye edersiniz?

2. Skystar2 denen bir karttan bahsediyordu herkes.Bu kartın linux uyumluluğu varmı veya buna benzer linuxta çalışabilen bir kart varmı?

3. Tam olarak neler gerekli hiç bir fikrim yok. Neler almam gerekli?

4. Gerekli olan donanımlar tahminen  ne kadar paraya mal olur?

5. upload için turkcell gprs uygun olurmu?

yani kısacası hiçbirşeye cevap vermek istemiyorsanız bile en azından şunu cevaplamanızı rica ederim. tesisat için kaç param gider? çanak felan yani Soru

Cool

hasanyasin
15-03-2004, 00:39   |  #2  
Yıllanmış Üye
1,100 mesaj

Bu servisi SuperOnline'ın verdiğini biliyorum; fakat rakiplerinden haberim yok. Adres şu:

Almanız gereken donanım ise, download için harici modem ve çanak anten. SuperOnline, Digitürk antenlerini kullanıyor. Bağlantı için yapacağınız masraf vs.'yi verdiğim adresten çıkarabilirsiniz rahatça.

Bu servisi kullanan tanıdığım yok; fakat maliyetinden anladığım bireysel kullanım için çok da cazip olmadığı. Gene de ayda 39 milyona elde edebileceğiniz iyi bir tek taraflı [download] bant genişliği çok da kötü bir tercih olmazdı.

Upload içinse, GPRS uygun; fakat bulunduğunuz bölgede telefonun çok iyi çekmesi ve GPRS için yeterli bant genişliği olması da çok önemli. Bazı yerlerde GPRS tam bir felaket olabiliyorken; bazı yerlerde oldukça tatmin edici. İnternette normal kullanımda, gelen-giden veriler arasındaki fark 2 ila 10 kat arasında değişebiliyor. Mesela ben mesaj yazıp gönderirken, oldukça yüksek bir upload yapıyorum; fakat haberleri okurken, download-upload arası fark, 10 kattan da fazla oluyor doğal olarak. Bunları göz önüne alarak, GPRS masrafının da telefon faturanızı, görmekten hoşlanmayacağınız bir hale sokmasının mümkün olduğunu söyleyebilirim... İyice ölçüp biçin ve interneti ne için kullandığınıza dikkat edin...

DravenX
15-03-2004, 13:02   |  #3  
OP Taze Üye
9 mesaj

ben gprs download edecegim veri kadar ucretlendirme oldugunu zannediyordum. Ben sadece gprs ile upload yapacağım. sizce upload için para alırlarmı? mesela turkcell. takılma pek olmuyormus bu nedenle turkcell-superonline gprs ile upload yapmak istiyorum.

hasanyasin
15-03-2004, 13:10   |  #4  
Yıllanmış Üye
1,100 mesaj

GPRS'te ücretlendirme veri alışı için değil; veri "alışverişi" için yapılıyor. Yani gelen giden her bit, faturaya işliyor. O yüzden dedim, interneti ne için kullandığınızı inceleyin, analiz edin, sonra da ne kadar upload yapacaksınız bir düşünün ve hesabınızı ona göre yapın diye...

DravenX
15-03-2004, 13:18   |  #5  
OP Taze Üye
9 mesaj

ben şu digiturk un yayın yaptıgı uydudan baglanmak istiyorum 500mb hızlı download temin ediyorlar. ayda 9.9 euro. biraz araştıracagım bu konuyu olmazsa telekom 145 ten baglanırım upload icin. Aklıma takılan bir soru daha var. acaba linuxta bu uydu internet işini yapabilecekmiyin... skystar2 linux u desteklemiyo. belki baska bir dvb kartı almak gerekir.

hasanyasin
15-03-2004, 15:04   |  #6  
Yıllanmış Üye
1,100 mesaj

Bu kadar özel bir donanım için linux sürücüsü bulabileceğinizi sanmıyorum. Eğer modem üreticisi firma bunu sağlamıyorsa; hiçbir linuxçu da, bu kadar az kullanıcıya hitap eden bir donanım için sürücü yazma girişiminde bulunmayacağından, sürücüsüz kalacaksınız doğal sonuç olarak. Eğer oturup kendiniz yazarsanız o başka... Gülümseme

DravenX
15-03-2004, 17:58   |  #7  
OP Taze Üye
9 mesaj

tavsiyelerin için sağol arkadaş

seyfigo
13-05-2004, 01:46   |  #8  
Yeni Üye
20 mesaj

Devren merhaba

Skystar' kartini halihazirda 45 gundur kullanmaktayim...
Bu kartin su andaki fiyatini bilmiyorum ama fiyati halen 88 $ + KDV civarinda seyrediyor olmali, anten

fiyatina gelince : 90 cm anten 19 $ civarinda, LNB ise 12 $ civarinda (benim odedigim fiyatlar bu

sekildeydi)...
Bu kart ve standart bir canak antenle, avrupa'daki ISP lerden biri araciligiyla interneti kullanmak

downstream yonunde teorik olarak mumkun (yerel isp'leri tavsiye etmememin nedeni sayet fiyat

karsilastirilmasi yapilirsa anlasilir)...

Bu kart yasal olarak interneti kullanmana imkan verdigi gibi, cok yasal olmamakla beraber, cok yuksek

hizlarda  rastgele dosya indirme imkani da taniyor..

Onun haricinde, bu kart ile uydudaki dijital yayinlari seyredebilir, radyolari dinleyebilirsin...
Yasal olmamakla beraber, uydudaki sifreleli kanallarin cok buyuk bir kismini sifresiz olarak

izleyebilir, sifreli dijital radyolari dinleyebilirsin...

Bu karti aldigin yere dikkat etmeni tavsiye ederim, ilk aldigim kart arizali cikti, karti geri iyade secenegi zor olmamali !!!

Linux isine gelince, simdi cd ye gozattim ama linux driveri goremedim...

Bu kart ve uydu interneti konusunda en guzel turkce kaynaklardan biri ;    www.kayacenter.net  

forumlari, gercekten mukemmel bir turkce kaynak, ilgilene ve ilgilenmeyenlere tavsiye ederim,
tabi bu kartla neler yapilabilecegini bilmek isterseniz ....

Sayet ingilizceye hakimsen

(kartin ureticisi)   

Saygilar Sunarim

Seyfigo

seyfigo
13-05-2004, 01:59   |  #9  
Yeni Üye
20 mesaj

DravenX  cok pardon,  adini yanlis yazmisim...
Gecenin bu saatinde dikkat biraz zayifliyoooo haliyle ;-)
selamlar

niztelli
19-06-2004, 01:57   |  #10  
Taze Üye
1 mesaj

Arkadaşlar Chip dergisinin Eylül 2003 sayısında uydudan download bölümü vardı ilgilenenler okumuştur sanırım.Ben download işini yaptım ancak inen dosyaları filtre eden file filter bölümünde ki dosya uzantıları seçme seçeneği çıkmıyor.Chip dergisinin eylül sayısındaki program cd sindeki FİLE GRABER modülünde ki durum böyle.Acaba bu modülün bir ayarı falanmı var,bu nedenle inen dosyalar hep dat uzantılı iniyor,Derginin tarif ettiği gibi olan FİLE GRABER MODÜLÜ nerden bulabiliriz bilen bulan varmı acaba...Selamlar