Uyumluluk

ybogatepe
23-02-2011, 14:26   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
112 mesaj

arkadaşlar benim bir arkadaşım linux kurmamı tavsiye çok güzel dedi dene görürsün dedi. ama bir sorun var ben şuan web ve tasarım eğitimi görüyorum ve doğal olarak photoshop dreamweaver fireworks yani kısacası master collection serisini linuxta açabilirmiyim windowsta kullandığım gibi kullanabilirmiyim ?? linux u indirdim sitesinden şuan bekliyor kurulmayı ama bunu öğrenmeden kuramam lütfen yardımcı olun.

birde linuxta oyunların açılmadığını duydum bu doğrumudur ??

sosyalik
23-02-2011, 15:10   |  #2  
sosyalik avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 47
1,710 mesaj

Bahsettiğin programları Linuxta kullanamazsın.Onlar yerine ücretsiz alternatifleri var.Mesela Adobe Photoshop yerine GIMP
Linuxta .exe dosyalarını çalıştıramadığından dolayı windows oyunlarını da çalıştıramazsın.Ama Linux için de oyunlar mevcut.

ybogatepe
23-02-2011, 15:14   |  #3  
OP Yıllanmış Üye
112 mesaj

hadi ya tüh linux'uda kullanayım demiştim merak etmiştim. peki pcye hem linux hem xp kurabilirmiyim öyle bir şansım varmı peki??

Kapalı Hesap (154666)
23-02-2011, 15:57   |  #4  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 16
4,901 mesaj
Alıntı: ybogatepe  
hadi ya tüh linux'uda kullanayım demiştim merak etmiştim. peki pcye hem linux hem xp kurabilirmiyim öyle bir şansım varmı peki??
Benim bilgisayarımda 3 işletim sistemi var
1XP
2Win7
3Linux Mint
Linux kurmanı tavsiye ederim. Çalışma ve kararlılığını görünce zaten bağımlı olursun

sosyalik
23-02-2011, 16:13   |  #5  
sosyalik avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 47
1,710 mesaj
Arkadaş cevabı vermiş zaten ama bir kaç şey daha ekleyeyim:İstersen kuramdan önce deneyebilrsin:Ubuntu gibi dağıtımların live cd leri vardır.Live cd aynı zamanda kurulum cdsidir.
İnternetten indir (örneğin ubuntu)
cdye yaz.
Cd den boot et ve ubuntu sürümünü dene de.
Cd den olduğu için biraz yavaş açılabiliyor ama denemek için değer.Sistemi yendiden başlatıp cd yi çıkarınca herşey eski haline dönüyor.Bence yüklemeden önce bir dene.

ybogatepe
23-02-2011, 20:33   |  #6  
OP Yıllanmış Üye
112 mesaj

tamam arkadaşlar çok sağolun fikirlerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim hepinize
ben hem hem linux hemde xp kuracağım öyle karar aldım web grafik işlerimi xpde yaparım geriye kalan herşey için linux :D

ybogatepe
23-02-2011, 20:39   |  #7  
OP Yıllanmış Üye
112 mesaj
Alıntı: mr_yamyam  
Benim bilgisayarımda 3 işletim sistemi var
1XP
2Win7
3Linux Mint
Linux kurmanı tavsiye ederim. Çalışma ve kararlılığını görünce zaten bağımlı
size birşey sormak istiyorum hem linux hemdee xp kuracağımya sizce hangi partitasyon programını kullanayım siz ne kullandınız ve son olarak bende 350 gb harddisk var sizce nasıl bölmeliyim

tremere
23-02-2011, 21:14   |  #8  
Yeni Üye
49 mesaj

hangi amaçla kullanacağına bağlı
partitionlardaki bütün verileri herhangi bir yere yedekledin(mesela harici hard disk) sıfırdan mı oluşturacaksın
yoksa verilere zarar vermeden mi partitionları bölmeye çalışacaksın
ona göre çözüm önerecem de. çünkü ikincisi daha zor ve uğraş ister.

ybogatepe
23-02-2011, 21:46   |  #9  
OP Yıllanmış Üye
112 mesaj

herşeyi yedekledim tamamen sıfırlayabilirim şuan c: 100 gb  d: 200 gb olarak bölünmüş halde ve bomboş herşeyi haricime attım

ybogatepe
23-02-2011, 21:56   |  #10  
OP Yıllanmış Üye
112 mesaj

son olarak birşey daha sorayım benim elimde orjinal vista var ve kullanmak istemiyorum bıktırdı beni bana dedilerki xp 4 gb ram desteklemiyormuş bende xp sp3 var bu destekliyormu 4 gb rami

tremere
23-02-2011, 22:05   |  #11  
Yeni Üye
49 mesaj

32 bit sistemler 4gb ram desteklemez
3'ünü kullanır
xp vista veya 7'nin 64 bit sürümünü indirmelisin.

partition çözümüne gelince
kullanmak istediğin linux'un dahili hard disk bölümlendiricileri işini çözecektir.
ekstra birşey indirmene gerek yok. kullanmak istediğin linux'u indir yeter

ancak linux ve windowsu birlikte kullanabilmen için önce windowsu sonra linux'u yüklemen gerekir
çünkü linux kibardır diğer sistemleri ve windowsu tanır
windows ise o kadar kibar değildir kendinden başkasını tanımaz ve linuxu(grub) yutar

Kapalı Hesap (154666)
23-02-2011, 23:25   |  #12  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 16
4,901 mesaj
size birşey sormak istiyorum hem linux hemdee xp kuracağımya sizce hangi partitasyon programını kullanayım siz ne kullandınız ve son olarak bende 350 gb harddisk var sizce nasıl bö
Aynen şöyle yapmalısın
1 önce XP ile yeniden format atman gerekir. format atarken partitionları şöyle oluştur
c=40960Mb 40 Gb demektir xp için kurulum bölümü
d=20480Mb 20 Gb demektir linux için kurulum bölümü formatı linux kurarken ext4 olarak
e=2048Mb 2 Gb demektir takas alanı linux un takas alanı format gerektirmez
Xp kurulumuna başlarken önce harddiskini tarar bölümleri gösterir ve bir bölüm seçmeni ister. bu ekrandayken önce tüm harddiski sil. sonra bölüm oluşturma seçenekleri ile yukarda saymış olduğum bölümleri oluştur c ye xp yi kurduktan sonra linux kurarken zaten diğer bölümleri işaretleyeceksin.
Harddiskin kalan bölümüne bir isim vererek (bendeki ismi dosyalar) xp altında formatlarsan o bölümü de özel dosyaların için kullanırsın.

ybogatepe
24-02-2011, 07:37   |  #13  
OP Yıllanmış Üye
112 mesaj

tamamdır çok sağolun arkadaşlar bugün içinde size linuxtan yazarım çok teşekkürler

ybogatepe
25-02-2011, 10:51   |  #14  
OP Yıllanmış Üye
112 mesaj

arkadaşlar linuxu kurum fakat winrar kurmak istediğimde konsoldan yazınca makefile diye eriişim engellendi diyor ve bende "su" komutunu girdim şifre sorunca yazmak istedim fakat hiçbirşey yazamıyorum oraya olmuyor nedir derdi bi yardım eli uzatın :)

tremere
25-02-2011, 11:25   |  #15  
Yeni Üye
49 mesaj

niye winrar kurmaya çalışıyorsun ki
winrar kapalı kaynak kodlu linux felsefesine uymayan bir program
zaten linux içerisinde her türlü arşiv açıcıyla hazır geliyor. eğer rar dosyalarını açamadıysan unrar paketini yükle paket yöneticisinden bu kadar.
bundan sonra da rar olarak arşivleme
linux'un arşivleme formatları zip veya tar.gz veya 7z dir
diğer arşiv araçları bu formatları açar merak etme
ilk ikisini kendi arşivleyebilir 7z arşivlemek için ise p7zip paketine ihtiyaç duyabilirsin
sakın wine'ye de bulaşma
iyi forumlar

Son Düzenleme: tremere ~ 25 Şubat 2011 11:25
ybogatepe
25-02-2011, 11:42   |  #16  
OP Yıllanmış Üye
112 mesaj

tamam peki neden engelleme yapıyor onu nasıl atlatıcam diğer programları yüklerken illaki karşıma çıkar yine.

linuxa kurmamı önerdiğiniz prgramlar varmı yani bunları kur senin için iyi olur gibisinden şeyler.ben bunları kurdum hayrını gördüm diyeceğiniz türden programlar.

tremere
25-02-2011, 11:47   |  #17  
Yeni Üye
49 mesaj

sen aslında şifreyi yazıyorsun ama sana yazdığını göstermiyor.
normalde diğer sistemler ne yapar yıldız gibi birşey koyar
yanındaki adam sana bakıyorsa şifrenin kaç harfli olduğunu bu yıldızlardan sayarak anlayabilir(özellikle iş adamları uçaklarda casuslara benzer şekillerde bilgi kaptırmışlardır, şifre kaç karakter olduğu çözülürse daha çabuk hacklenir)
dolayısıyla sana hiçbirşey göstermiyor ama sen yaz ve enter'a bas
açıldığını göreceksin.

sana program önermiyorum şu anda varolan programlara alış öncelikle.
daha sonra farklı linux dağıtımları dene bence ufkunu açmak için
çünkü her dağıtım kendi program tercihleriyle geliyor farklı dağıtım denediğinde farklı programları/temaları da birarada denemiş olsun
pardus 2011, zorin os, linux mint, opensuse tavsiyemdir.

Son Düzenleme: tremere ~ 25 Şubat 2011 11:50
ybogatepe
25-02-2011, 11:51   |  #18  
OP Yıllanmış Üye
112 mesaj

misal ben mail hesaplarımı görmek istediğim bir program windows live mail gibi mesela sonra messenger
gibisinden programlar klite mega codec pack gibi bir program bunlar gibi yani

tremere
25-02-2011, 12:01   |  #19  
Yeni Üye
49 mesaj

email için aşağıdaki programlar var ama ben hep web tarayıcım üzerinden bakmışımdır
mozilla thunderbird, evolution ve kmail
video olarak vlc veya smplayer öneririm.(bunları sağdan soldan indirme, varsa uygulama merkezi yoksa paket yöneticisinden yükleyeceksin, aslında ikisi de aynı da paket yöneticisi biraz daha karışık, yeni kullanıcılar bazen anlamıyor)
ubuntu-restricted-extras diye arattır uygulama merkezinde. java, flash ve birkaç ıvır zıvır daha gelir
müzik dinleme için audacious öneririm hatta istersen winamp teması da var
http://gnome-look.org/content/show.php?content=64790
cd yazmak için brasero zaten yüklü

msn ben kullanmıyorum, gmail üzerinden sadece mailleşiyorum
ama amsn ve emesene programları varmış arkadaşlardan duydum
onun dışında hangi tarzda program arıyorsan söyle, yardım edelim
iyi forumlar...

Son Düzenleme: tremere ~ 25 Şubat 2011 12:02
ybogatepe
25-02-2011, 16:27   |  #20  
OP Yıllanmış Üye
112 mesaj

sağol kardeşim çok güzel programlar denedim hepsini sadece şu msn olayı olmadı programları yüklüyorum ama açılmıyorlar yani hesabıma erişemiyorum neyse o o kadar önemli değil
kardeş internet download manager in linux sürümü varmı yada linuxta çalıştırabileceğimiz bir şeyi ben denedim ama yemedi eğer varsa çok önemli indirilecek listem duruyor valla :D

tremere
25-02-2011, 19:32   |  #21  
Yeni Üye
49 mesaj

kde için kget gnome için gwget firefox için eklenti olarak downthemall var.

Son Düzenleme: tremere ~ 25 Şubat 2011 19:35
ybogatepe
26-02-2011, 18:32   |  #22  
OP Yıllanmış Üye
112 mesaj

sağol kardeşim baya işime yaradı bu verdiklerin ya ben bazı sorunlar yaşıyorum lütfe yardım edin kafayı yiyecem.

misal açıyorum facebook u girdim degilmi bakıyorum falan sohbeti açıyorum konuşuyorum sonra bi sayfayı yenileyeyim diyorum basıyorum simgeye veya çubuktan giriyorum enterliyorum gelen hiç bişey yok sanki facebook diye site yok sürekli bi yuvarlak dönüyor da dönüyor .. yada sohbeti açıyorum çevdışı olayım diyorum aynı şekil yani ilk girdikten sonra bir daha hiçbir işlem yapamıyorum. bu çoğu sitede oluyor ya javadan yada birşey işte bana yardım edin javayı üç kere sildim kurdum kendi sitesinden indirdim kurdum chrome da denedim chromiumda denedim yok fayda etmedi

MHS04
08-03-2011, 15:04   |  #23  
Taze Üye
1 mesaj

selam arkadaşlar asus k52jc notebook üzerine işletim sistemi olarak linux kurmak istiyorum fakat bazı formlarda karşılaştığım bir sorun var ve bunu sizinle paylaşmak istedim notebook üzerinde nvidia optimus ekran kartı var nvidianın optimus özelliği linuxu desteklenmediği belirtiliyor formlarda geçen tartışmada yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler iyi çalışmalar...