Uzay aracı Atlantis Dünya'ya döndü

CHIP Online
28-11-2009, 21:30   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

Uzay aracı Atlantis, 7 günlük görevin ardından Dünya'ya geri döndü. NASA özel kareler yayınladı...

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/uzay ... ya-dondu_16717.html

Resimlerle: NASA'dan nefes kesen uzay fotoğrafları...

Uzay aracı Atlantis, Uluslararası Uzay İstasyonu'na düzenlediği yedi günlük görevin ardından bugün Dünya'ya döndü. Görev esnasında çekilen etkileyici fotoğraflar NASA tarafından yayımlandı.

Astronotlar gerçekleştirdikleri üç uzay yürüyüşüyle 354 kilometre uzaklıkta bulunan uluslararası uzay istasyonuna genel bakım kapsamında antenler yüklediler, bilimsel deneyler gerçekleştirdiler ve atık su dönüştürme sistemini tamir ettiler.

Toplam 16 ülkenin ortak projesi olan uluslararası uzay istasyonunun ömrünü uzatmayı amaçlayan görevin ardından ABD, bugüne dek kullandığı üç uzay aracını emekliye ayıracak. NASA insan ve malzeme taşımak için yeni bir uzay aracını 2017 yılına dek üretmeyecek. ABD uzay araçları yerine Rusya, Avrupa ve Japonya yapımı uzay araçları kullanılacak.

Diğer yandan 2015 senesinde astronotları Ay ve diğer gezegenlere ulaştırabilecek kapasiteye sahip uzay araçlarının tasarımlarına başlanacak.

Astronotlar dünyaya dönerken Ağustos ayında bilimsel deneyler için istasyona götürülen altı fareyi de Dünya'ya getirecek. Deneyler esnasında üç farenin öldüğü, ancak ölüm sebeplerinin bilinmediği belirtildi.

Hurrıyet

Tüm konu: Uzay aracı Atlantis Dünya'ya döndü

Resimlerle: NASA'dan nefes kesen uzay fotoğrafları...

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Uzay yolculuğu yapmak ister miydiniz?

ParanoiD
28-11-2009, 23:27   |  #2  
ParanoiD avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1,900 mesaj

İsterdim

teknohat
29-11-2009, 08:25   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,494 mesaj

Bize ne uzay yolculuklarından falan, biz kendi konumuza dönelim. En son nerede kalmıştık, heh hatırladım, meslek liselilerin üniversiteye girişini engelliyorduk.

_hEro
29-11-2009, 13:46   |  #4  
_hEro avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
3,428 mesaj

Kesinlikle isterdim neden olmasın :)

world_pc
29-11-2009, 13:53   |  #5  
world_pc avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
3,357 mesaj

Macera adamıyım, O Teklife hayır demezdim...