Varna Denizcilik Üniversitesi

kartalizmaster
01-08-2010, 11:20   |  #1  
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
22 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Nis 2007

VARNA DENİZCİLİK AKADEMİSİ
Varna Deniz Harp Akademisi 9 Ocak 1881 tarihinde Bulgaristan ın ilk teknik okulu olarak Deniz Makinesi Okulu adıyla kurulmuştur. Kuruluş yıllarında sadece deniz motor kuvvetleri, ticaret gemileri, atöyle ve bitki bilim alanlarında eğitim ve öğretim verilmekteydi. 1904 yılından itibaren sadece deniz kuvvetlerine yönelik teknik personel yetiştirmeye yönelik eğitim verilmeye başlanmıştır. 1960 yılında Uluslararası Denizcilik Örgütü ne (IMO) kabul edilerek, Uluslararası Denizcilik Eğitim Üyesi olmuştur. O tarihten bu yana Varna Deniz Harp Akademisi tüm dünyada tanınan ve denkliği kabul edilen bir yüksek öğrenim kurulu olmuştur. Yabancı öğrenci kabulune 1993 yılında başlamış olup ilk mezunlar donanım ve ticaret filoları üzerine verilmiştir.
Kampüs bünyesinde birçok eğitim ve sosyal tesisleri mevcut olmakla beraber, Balkanların en büyük "Planetaryumu (Gök Bilim Evi) bulunmaktadır.Bu tesislerde disiplinli bir eğitim ve öğretimden geçen öğrencilerin skorları özel değerlendirme yöntemleri ile hesaplanarak tüm dünya limanlarında saygı duyulan birer denizci olmaları amaçlanmaktadır.Varna Denizcilik Üniversitesi nde eğitim hem savunma hem de ticaret filoları için entegre edilmiş olup, mezun olan öğrenciler ister donanmada isterlerse ticaret gemilerinde rahatlıkla görev alabilmektedirler.Yaz kamplarını kapsayan eğitim ve öğretim esnasında, Bulgar donanma gemileri ile dış ticaret gemilerinin hemen hepsi kullanılmaktadır.Bununla birlikte mevcut sekiz laboratuar ile üç binden fazla sanal simülasyonlarla da öğrencilere eğitim verilmektedir.
Varna Denizcilik Üniversitesi ne katılan her öğrenci öncelikle yüzme ve tekne direksiyon (dümen) ile yelkenli kullanma eğitiminden geçerler.Daha sonraki yıllarda diğer kapsamlı eğitimlere geçerler.Ayrıca öğrencilerin büyük bir kısmı uluslararası tekne, yelkenli ve yüzme yarışmalarına katılmaktadırlar.
Uluslararası Denizcilik Örgütü ne (IMO) tam üye olmasından dolayı Varna Denizcilik Üniversitesi mezunu öğrencileri tüm dünya üniversiteleri ve ülkeleri tarafından tam denklik verilerek tanınmakta olup gerek ticaret, gerekse donanma gemilerinde alanlarına göre görev alabilirler.
Varna Denizcilik Üniversitesi nde Eğitim ve Sosyal İmkanlar :
Gerek sosyal tesisler, gerekse teknolojik imkanlar açısından ülkenin en önde üniversitelerden birisi olan Varna Denizcilik Üniversitesi nde öğrenciler için hem teorik, hem de pratik eğitim sağlayan güverte eğitim tesisleri, plan simülasyonları için bir planetaryum, gemi yönetim simülasyonları için 3000 üzerinde sanal simülasyonun bulunduğu ARPA simülatör, Deniz Güvenliği Ajansı, RD manyetik sapma laboratuarı, pusulapratik navigasyon için laboratuar, sertifikalı eğitim için radyo navigasyon laboratuar,echo-sounders, denizcilik, taşıma gemisi ve manevra, donanım, çalışma ve. nakliye tesisleri bulunmaktadır.
Ayrıca deniz mühendisleri için eğitim tesisleri,Dieselsim, Norcontrol ve Upic yazılım araçları ile döşenmiş, sekiz AR-GE laboratuarı ile gemi motorları ve makine ile donatılmış beş laboratuar bulunmaktadır.
Üniversite nin eğitim süresi : 1 yıl hazırlık eğitimi + 4 yıl lisans eğitimi şeklindedir.

Üniversitenin Akreditasyonları :
Üniversitenin IMO ve IAMU kayıtları vardır ve bu sayede mezunları uluslararası alanda geçerli bir diplomaya sahip olmaktadır.

Mezun Öğrenciler İçin :
Üniversiteden mezun öğrenciler 3. kaptan olarak görev almaktadırlar.

Üniversitenin Konumu :
Üniversite Varna şehir merkezinde bulunmaktadır.

Üniversitenin Yurtları :
Yurtlar okulun bünyesindedir.Odalar 2 kişilik olup, fiyatları 50 ile 70 Euro arasında değişmektedir.

STUDYPLUS TURKEY
Barbaros Bulvarı Aktaş İş Merkezi 85-2
Beşiktaş - İstanbul
T: +90 212 236 59 92-93
F: +90 212 236 61 89
Mail: info@studyplustr.com
Web: http://www.studyplustr.com