Veda: Beklenen Atatürk Filmi

zenturk
26-01-2010, 16:39   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
8 mesaj

Veda

Veda Resmi Web Sitesi
Facebook Sayfası
Twitter Sayfası
Friendfeed Sayfası
Vimeo Sayfası
Flickr Sayfası

Zülfü Livaneli yıllar süren suskunluğunu bu film ile 26 Şubat'ta vizyona girmesiyle bozacak. 3 yıldır beklenen senaryosunun çekimlerine bu sene başlayan Livaneli proje için hiçbir masraftan kaçınmamış gibi. Italyan makyaj sanatçıları ve Hollywood'dan gelen görüntü ve sanat yönetmenleri ile beraber yaratılan sahneler ve 12.000 in üzerinde kostüm parçası ile fotoğraflarından ve teaserlarından görüldüğü kadarıyla Türkiyede çekilmiş bu boyutta görüntü ve konu adına en başarılı filmlerden biri.

Veda adını taşıyan film Salih Bozok ile Atatürk'ün çocukluktan başlayan ve Atatürk'ün ölüm döşeğinde sona eren dostluğunu konu alıyor ve bu dostluk sürecinde ise Atatürk'ün yaşadığı döneme bu dostluk üzerinden ışık tutuyor.

Filmin müzikleri senaryosu ve yönetmenliği Zülfü Livaneli tarafından üstlenilmiş. Daha önce uluslararası festivallerde çeşitli ödüller kazanmış olan Livaneli'nin son filmi de görünüşe göre aynı başarısını sürdürecek gibi.

Kamera film yapimciligindan cikan bu filmde Atatürk'ü çeşitli yaş aralıklarında 4 farklı oyuncu canlandırıyor.

Umarım Can Dündar'in Mustafa filmi gibi polemiklere konu olmayıp, fotolardan göründüğü kadarıyla destansı olan yapısı ile hakettiği noktaya ulaşabilecek bir Atatürk filmi olacak.

Veda Resmi Web Sitesi
Facebook Sayfası
Twitter Sayfası
Friendfeed Sayfası
Vimeo Sayfası
Flickr Sayfası

Son Düzenleme: zenturk ~ 26 Ocak 2010 16:40
Kapalı Hesap (135391)
26-01-2010, 16:53   |  #2  
Kapalı Hesap
2,758 mesaj

Güzele benziyor :)

By.LicH
26-01-2010, 17:25   |  #3  
Yıllanmış Üye
229 mesaj

Sinemada fragmanını görmüştüm güzeldi...

cipenzo
26-01-2010, 17:39   |  #4  
Yıllanmış Üye
232 mesaj

ATATÜRKÜN OLDUĞU HANGİ ŞEY KÖTÜ BE KARDEŞİM:)

By.LicH
26-01-2010, 17:48   |  #5  
Yıllanmış Üye
229 mesaj

o da doğru :)

zenturk
29-01-2010, 15:39   |  #6  
OP Taze Üye
8 mesaj

Merhabaarkadaşlar, Kamera film'in yapımcılığını üstlendiğiVeda filminintüylerinizi diken dikenedecek fragmanı bu aksam saat 24'te Veda'nın resmiFacebook sayfasında olacak. Mutlaka takip edin !!! Sakın kaçırmayın!!!

VedaResmi Web Sitesi
FacebookSayfası

[img]http://img39.imageshack.us/img39/1803/vedaforumafi.jpg[/img]

Veda
Resmi Web Sitesi

Facebook
Sayfası

[img]http://img39.imageshack.us/img39/1803/vedaforumafi.jpg[/img]

yalcinkurt
29-01-2010, 15:59   |  #7  
yalcinkurt avatarı
Yıllanmış Üye
1,580 mesaj

Güzel bir filme benziyor. Can Dündar'ın fiyasko filmi gibi olmasın da...

world_pc
29-01-2010, 21:29   |  #8  
world_pc avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
3,359 mesaj

Ben de çok güzel bir film olacağını umuyorum.

Kapalı Hesap (158417)
29-01-2010, 21:39   |  #9  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 8
1,060 mesaj

Sinemada fragmanını görmüştüm güzeldi...

OnnuuR
29-01-2010, 21:50   |  #10  
OnnuuR avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
2,675 mesaj

Bunun fragmanı için sinemaya giderim be.

alper35.5
09-02-2010, 06:01   |  #11  
alper35.5 avatarı
Yıllanmış Üye
390 mesaj

umarız temsil ettiği karakterlere yaraşır bi film olmustur..

zenturk
26-02-2010, 15:31   |  #12  
OP Taze Üye
8 mesaj

Veda filmi bugün vizyona girdi. Filme gidenler Veda hakkındaki görüşlerini yazarlarsa süper olur.

VOY
26-02-2010, 16:45   |  #13  
Yıllanmış Üye
922 mesaj

Filmin flagmanında bile tüylerim diken diken oldu. Herkesin gitmesi gerken bir film bence.

zenturk
03-03-2010, 15:48   |  #14  
OP Taze Üye
8 mesaj

Zülfü Livaneli'nin Filmi hakkındaki makalesi:

Sayın Selahattin Duman’a açık mektubumdur

Sevgili Selahattin,

Yazında belirttiğin gibi seninle asansörde karşılaştık ama filmden konuşmadık. Sadece galada olduğunu söyleyip düşüncelerini yazı yoluyla iletmeyi tercih ettin.

Ben de aynı yöntemi benimseyerek senin kadar yakın ve sevgili bir arkadaşıma yazıyla cevap vereceğim. Öncelikle Zübeyde Hanım’ın konuşmasındaki, “Erkeğin okumuşu kadı olur, kadının okumuşu cadı olur” cümlesinin filmde neden bulunmadığını açıklayayım.

Bu cümleyi de içeren uzun bir konuşma planı çektim ama filmi 2 saate indirme işlemi sırasında kısaltmak zorunda kaldım.

Zaten filmin montajı 160 dakikaydı. Yapımcılar bizim seyircimizin bu kadar uzun bir filmi kaldıramayacağını ve seansları düşünerek 120 dakikaya indirmemi rica ettiler.

Filmin uzun “yönetmen montajı” DVD’de yer alacak. Filmde göremediğin birçok sahneyi orada göreceksin.

Geçen yaz konuşurken benimle ilgili ciddi kaygılara kapıldığını hissetmiştim. Atatürk’le ilgili bir filmin ateşten gömlek olduğunu, her kafadan bir ses çıkacağını ve bana çok saldıracaklarını söylemiştin.

Aptal değilim.

Böyle bir tehlikenin ben de farkındaydım elbette.

Ama ben hayatta risk alarak ne yaptıysam geniş kitlenin sağduyusuna güvenerek yaptım.

Bir zamanlar Nazım bestelemek de büyük cesaret istiyordu. Nitekim 1978 yılında Nazım Türküsü albümü çıkar çıkmaz bir takım “entel”ler saldırıya geçtiler. Gerçek entelektüeller ve halk kitleleri ise şarkılarımı bağırlarına bastılar. Bu büyük rüzgar, hayatta en tehlikeli canlı türü olan yarım aydınları sildi süpürdü.

Bugüne kadar inanarak, yüreğimi koyarak yaptığım hiçbir yaratıda halk beni yalnız bırakmadı.

Galada gördüğümüz gözyaşları ve filmin ilk günlerine gösterilen büyük ilgi VEDA’nın da aynı yolda olduğunu gösteriyor.

Hem bak Atilla Dorsay, Mehmet Açar gibi ciddi sinema eleştirmenleri ne güzel şeyler yazıyorlar.

Ama eline kalem alan herkesin yazısı sinema eleştirisi olmuyor. Tahmin ettiğin gibi olaya ideolojik pencereden yaklaşıyorlar.

Kimisi hayal ettikleri kahraman Atatürk’ü Amerikan tipi vurdulu kırdılı bir aksiyon filminde görmek istediğini belirtiyor, başka bir kesim ise Atatürk’ü kahramanlaştırdığımı söylüyor.

İşte sana taban tabana zıt iki görüş.

Oysa ben başından beri bunun bir “Atatürk filmi” olmadığını, intihara götüren bir dostluğun filmi olduğunu söyleyip duruyorum.

Aslında bu dostluk öyküsünü daha iyi ve derin işlemek isterdim. Mesela ilk senaryomda Çanakkale’de sabah çadırdan çıkarken Salih Bozok, Mustafa Kemal’e “Unuttun” diyerek saatini uzatıyor ve onun göğüs cebine yerleştirdiği saat bildiğimiz gibi ölümden kurtarıyordu.

Erzurum’da da iki arkadaş arasında çok yoğun sahneler vardı.

Ama sonra kopacak yaygaradan çekinerek bu sahneleri çıkardım. Çünkü bunun kurmaca bir film olduğunu unutacak olan bazı çevreler “Efendim Salih Bozok Çanakkale’de yoktu, Erzurum’da da yaveri Cevat Abbas’tı” diye düzeltmeler yapacaklardı.

Sevgili Selahattin,

Önceki akşam Beyaz Show’a çıktık. Orada Beyazıt üç üniversitenin seçilmiş temsilcilerine şöyle bir soru sordu: “Veda filmi kimin gözünden anlatılıyor.”

Çocuklar bilemedi. Hüseyin Turan kulaklarına “Salih Bozok” diye fısıldadı.

Bunun üzerine çırpınarak cevap verdiler: Biri, “Salih Kozak” dedi, öteki “Sefa Bazok.”

İşte bu kesime de bir şeyler anlatmaya çalışıyoruz. Türkiye’de çok az şey biliniyor.

Bir konuda çok haklı çıktın: Her ne kadar bir dostluk filmi yaptıysak da dostlardan biri Mustafa Kemal olunca çoğu kişi film eleştirisini bırakıp tarihçi gibi konuşuyor.

Filmin sinematografisi, yapım değeri, yüz kişilik ekibin kendini paralayarak ortaya koyduğu eser, Londra ve Berlin senfoni orkestralarının icra ettiği müzik, 12.000 kostüm, mekân çalışmaları unutuluyor, “Kahraman Atatürk-İnsan Atatürk” tartışmaları başlıyor.

Ama bunlar halkı ilgilendirmiyor.

Büyük kitleler bir işe sahip çıkınca bu küçük serzenişleri sel gibi önüne katıp sürüklüyor.

Bu yüzden benim için kaygılanma dostum.

Halk bu filmi gözyaşları içinde, özlediği Atatürk’ü alkışlayarak izliyor.

Ben de filmi onlar için yaptım zaten.

Zülfü Livaneli'nin köşe yazısı

By.LicH
03-03-2010, 16:27   |  #15  
Yıllanmış Üye
229 mesaj

Bu gün izledim. Klasik bi Atatürk filmiydi bence.. Çok fazla detay yoktu, bilmediğim bişeyde yoktu filmde Atatürk ile ilgili. Savaş sahneleri azdı.. Duygu da çok yoktu bir kaç yerde biraz vardı...

BOOMFUNKMCS
03-03-2010, 19:15   |  #16  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 11
3,373 mesaj

film Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ün yaveri tarafından kaleme alınan metnin görsel hali. yaver, Ulu Önder in 6 yaşından 1938 saat 09.05 e kadar yanında bulunan ve gölgesi kadar yakın bir insan. dolayısıyla beyaz perdeye uyarlanan bu filmde hiçbir abartı ve sahtecilik yoktu izlediğim kadarıyla. filmin her dakikasında Ulu Önder den övgüyle bahsedilmiş. bence yakışanı ve ön planda tutulması gereken bu. filmi izlerken Türklük damarlarınızı kabartacak bir sahne yok, Atatürk ve hayatı hakkında bahsedilenlerden belki 1 tanesini bilmiyor olabilirsiniz ancak filmin geneline bakınca ben bunları biliyordum diyebilirsiniz. İlk dakikasından itibaren duygu yüklü bir film ve filmin müzikleri etkileyici. kısaca, ilköğretim çağındaki öğrencilere verilen ders niteliğinde ancak Atatürk e olan vefasını ve ülkesine karşı  sorumluluğu bu şekilde ifade eden her insana desteğim sonsuzdur.bu mantıkla beklentisiz şekilde sinemaya gitmelisiniz. aynı sorumluluğu hissediyorsanız gitmeli ve desteklemelisiniz.

zenturk
08-03-2010, 00:52   |  #17  
OP Taze Üye
8 mesaj

Veda film'in müzik cd'si bu hafta müzik marketlerde yerini alacakmış. Benim video siteleri üzerinden dinlediğim favori parçalarım Manastır Türküsü ve Bir Fırtınaydı. 

Albümde yeralması beklenen eserler:

1.
Fikriyenin Şarkısı

2.
Selanik Türküsü

3.
Kırmızı Gül'ün Alı Var

4.
Vardar Ovası

5.
Yeni Cami

6.
Koca Arap Zeybeği

7.
Manastır Türküsü

8.
Bir Fırtına

9.
Veda

10.
Kapalı Gözler

11.
Çocukluk Günleri

12.
Savaş Oyunu

13.
İnsanlar ve Acıları        14.        A New World        15.        Veda<

recycle bin
08-03-2010, 02:39   |  #18  
Yıllanmış Üye
284 mesaj

http://beyazperde.mynet.com/sinekritikdetay.asp?id=2132
veda - ali ercivan - beyazperde - sine kritik.Can Dündar'ın Mustafa'sından rencide olan Kemalist kesim, bu ilkbaharda iki ayrı Atatürk filmiyle karşı atağa geçiyor. Bunlardan ilki, oldukça yüksek bir bütçeyle çekilmiş olan Veda. Filmin hitap ettiği kesim de düşünülerek, proje Zülfü Livaneli'ye teslim edilmiş. Uzun zamandır bir sinema filmi yapmamış olan Livaneli, Salih Bozok'un bakış açısından Atatürk'ün hayatını anlatan bir film ortaya çıkarmış.

Atatürk'ün hayatını, ölümünden önceki son iki saat içinde tüm hayatını oğluna yazdığı bir veda mektubu vesilesiyle gözünün önünden geçiren Salih Bozok aktarıyor bize. Yapı olarak düzgün kurulmuş, filme dinamizm de sağlayan bir yöntem bu. Görüntü yönetimi, dekor ve kostüm çalışmaları da oldukça başarılı filmin. Daha ilk dakikalarda, koma halinde yatmakta olan Atatürk'ü ilk gördüğümüzde, filmin bize tüyler ürpertici bir gerçeklik duygusu yarattığını da söyleyebiliriz. Hemen ardından Atatürk'ün çocukluğunu anlatan blok da başarıyla kotarılmış denebilir.

Ama işte söylenebilecek tüm olumlu sözler burada tükeniyor. Atatürk'ün gençlik yıllarına geldiğimizde, o ezbere bildiğimiz “birdirbir oynarken eğilmeyi reddettiği ve tüm çocukları askercilik oynamaya ikna ettiği” sahneyle beraber dökülmeye başlıyor Veda. Birbiri ardına gelen klişeler, resmi tarih hikayeleri ve giderek ağdalı bir pembe dizi havası hakim oluyor filme. Atatürk-Fikriye-Latife Hanım üçgeninde açıkça taraf tutan Livaneli, bütün suçu bir Yalan Rüzgarı kötü kadınıymışçasına çizdiği Latife Hanım üzerine atarak, filmin o pembe dizi çizgisine de tavan yaptırıyor.

Üzülerek söylüyorum ki, bütün bunlar filmi gülünç bir noktaya çekiyor. Issız Adam benzeri bir film izlermiş gibi bu filme de ağlayan kadın seyirciler olduğunu basın gösteriminde bile fark ettik. Ama bir Atatürk filminin üslubu bu olmamalı. Son derece amatörce çekilmiş bir iki savaş sahnesi dışında, Veda, tarihi dönüm noktalarının hiçbiriyle ilgilenmiyor. Cumhuriyet'in kuruluşu, Kurtuluş Savaşı mücadelesi ya da inkılaplar bu filmin öncelikli derdi değil. Mustafa Kemal'in insani yönüne odaklanmaya çalışırken ise, yine ilahlaştırma tuzaklarına düşülüyor. Bu çabanın kimi zaman ters tepebildiği fark edilmeden...

Filmdeki tek muharebe sahnesi olan Çanakkale Savaşı ise son derece amatörce gerçekleştirilmiş. Türk askerleri siperlerinden çıkıp saldırıya geçtiği anda, siperin hemen önüne dizilmiş fünyelerin sırayla patlaması mesela... Filme konulması nasıl onaylanmış olabilir böyle bir planın?

Zülfü Livaneli, belli ki birçok konuya da cevap verme zorunluluğuyla hareket etmiş filmini yaparken. Can Dündar'ın Mustafa'sında gösterdiği birçok şeye kendi durduğu noktadan yanıtlar vermeye çalışmış. Ya da Ermeni tehcirine karşı Balkan Göçü'nü koymuş filmine; biz de yaşadık bunları der gibi...

Aşırı romantize ve idealize edilmiş bu projenin içinde, oyuncuların performanslarının da ağdalı ve teatral olmasına şaşmamak gerek. Yine de Salih Bozok'u canlandıran Serhat Mustafa Kılıç, Fikriye'yi canlandıran Özge Özprinçci ve Atatürk'ün çocukluk yıllarını canlandıran Kaan Olcay övgüyü hak ediyorlar. Latife Hanım rolündeki Ezgi Mola ise, kendisine yazılan karikatürize rolün kurbanı oluyor ne yazık ki. Yoksa kendisi fizik olarak yeni bir Türkan Şoray olma potansiyeline sahip, yetenekli bir oyuncu.

Herhalde Veda'yı, Atatürk'ün sadece kusursuz bir ilah olarak gösterildiği filmler talep eden koyu Kemalist bir izleyici kitlesine tavsiye etmek gerekir. Ama doğrusu, filmin pembe dizi duyarlılığından bu kitlenin bile memnun kalacağını sanmıyorum.

benim beklediğim atatürk filmi mustafa'ydı

dumam10
18-05-2010, 23:25   |  #19  
Taze Üye
1 mesaj

Çok saçma bir film izlerken utandım vede nefret ettim ATATÜRK gelecek nesillere böylemi anlatılmalı ?
bu filmi izleyip begenin laik bir kişiliğe sahip oldugundan şüpheliyim

filmin ilk 10 dakikasinda her sahnede allahtan bahsediliyor Ve mustafa kemal Trablusgarpta iken
arkadasları ile pazarda gezerken Bir falcı ona padişah olacagını 15 yıl tahtta kalacagını söylüyor
Falcı atatürkün lider olup tahta gidecegini tahmin ediyor ve dogru tahmin ediyor (muşş filme göre)
hurafe batıl inanç vs   yönetmen yobazın önde gideni
zülfü livanelinin bu yönünü ilk kez gördüm saygı duydugum bir kişilikti şu ana dek
artık nefret ediyorum utanmasa atatürkü imam gibi gösterecek.

iğrenç bir filmdir atatürkü biraz olsun anlayan bir kişi kesinlikle izlemesin

Falcı sahnesinden sonra filmi izlememeye karar verdim yazık ATATÜK ve Fal ???

yönetmenede yazıklar olsun diyorum başkada bişi demiyorum..

Son Düzenleme: dumam10 ~ 18 Mayıs 2010 23:28
BOOMFUNKMCS
18-05-2010, 23:36   |  #20  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 11
3,373 mesaj

filmi sonuna kadar izlemelisiniz sonra bir yorumda bulunursunuz, gemici zihniyetiyle Titanic i izlemeye çalışmayın.

MY_KIL
19-05-2010, 04:35   |  #21  
Yıllanmış Üye
351 mesaj
Alıntı: dumam10  
Çok saçma bir film izlerken utandım vede nefret ettim ATATÜRK gelecek nesillere böylemi anlatılmalı ?
bu filmi izleyip begenin laik bir kişiliğe sahip oldugundan şüpheliyim

filmin ilk 10 dakikasinda her sahnede allahtan bahsediliyor Ve mustafa kemal Trablusgarpta iken
arkadasları ile pazarda gezerken Bir falcı ona padişah olacagını 15 yıl tahtta kalacagını söylüyor
Falcı atatürkün lider olup tahta gidecegini tahmin ediyor ve dogru tahmin ediyor (muşş filme göre)
hurafe batıl inanç vs   yönetmen yobazın önde gideni
zülfü livanelinin bu yönünü ilk kez gördüm saygı duydugum bir kişilikti şu ana dek
artık nefret ediyorum utanmasa atatürkü imam gibi gösterecek.

iğrenç bir filmdir atatürkü biraz olsun anlayan bir kişi kesinlikle izlemesin

Falcı sahnesinden sonra filmi izlememeye karar verdim yazık ATATÜK ve Fal ???

yönetmenede yazıklar olsun diyorum başkada bişi demiyorum..

filmde Allahtan bahsedilmesi sizi niye rahatsız ediyor ki. Gerçekte de Atatürk Allah'ına inanan bir insanmış. Annesi Zübeyde Hanım da çok dindarmış. daha normal okula gitmeden önce Atatürk'e Kuran ve Kuran ilimleri dersleri aldırmaya başlamamış mıydı.. Laiklik dinsizlik değildir. Atatürk dinin politika aracı olarak kullanılmasına ve istismarına karşıydı ve buna hiçbir zaman izin vermedi. onun için bu filmi izleyip beğenin laik bir kişiliğe sahip olduğundan şüphe edeceğine, kendi ideolojilerinize göre Atatürkçülük kisvesi altında din düşmanlığı veya dindarlık kisvesi altında Atatürk düşmanlığına her fırsatta işi dökmekten vaz geçin önce.

CapanQGLU
23-05-2010, 05:43   |  #22  
CapanQGLU avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
2,511 mesaj

Zülfü Livaneli sürekli takip ettiğim bir isim yeni filmide gayet başarılı oldu.