Veri Yürütme Engellemesi

HPQ-User
28-08-2008, 08:45   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

helios_ptera sormuş:
Arkadaşlar yine yeni bir soruyla karşınızdayım olay başlıktada belirttiğim gibi harici diskteki medya dosyalarını "video klip,film" gibi açtımı pc de bi süre duraklama oluyor ve sonra veri yürütme engellemesi uyarısı geliyor ve  kapatmak zorunda kalıyorum şimdi burada virüsten kaynaklı bi durum diyor ama bildiğim kadarıyla medya arşivleri içinde virüs ve türevi şeyler barınmaz ya da barınır mı bu olayın sebebi ne olabilir sizce. ?

Soru Türü: Yazılım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
Pc

İnternet Tarayıcı: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 7.0; Windows NT 5.1; .NET CLR 2.0.50727; .NET CLR 3.0.04506.648; .NET CLR 3.5.21022)

HİPNOZUM
28-08-2008, 10:14   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 4
870 mesaj

Veri yürütme engellemesi (DEP), kötü niyetli kod kullanımından korunmaya yardımcı olmak üzere ek denetimler gerçekleştiren bir dizi donanım ve yazılım teknolojisidir.

DEP 32 bit işlemcilerde software olarak çalışırken 64 bit işlemcilerde hardwaredir.

Sorun çıkartan  bir ayar yapmak için ;

1.Başlat'ı ve Denetim Masası'nı tıklatın, sonra da Sistem’i çift tıklatın.
2.Gelişmiş sekmesini tıklatın. Ardından, Performans altında Ayarlar'ı tıklatın.
3.Veri Yürütme Engellemesi sekmesini tıklatın.
4.OptIn ilkesini seçmek için, Sadece önemli Windows program ve hizmetleri için DEP'yi aç seçeneğini tıklatın.
5.OptOut ilkesini seçmek için, Seçtiklerim dışındaki tüm program ve hizmetler için DEP'yi aç seçeneğini tıklatın.
6.OptOut ilkesini seçtiyseniz, Ekle'yi tıklatın ve DEP kullanmasını istemediğiniz uygulamaları ekleyin.

DEP'i kopmple kapatmak için ;

Boot.ini dosyasındaki /noexecute=OptIn satırında OptIn değerini AlwaysOff olarak değiştir.

Boot.ini dosyasını bulamazsan Bilgisayarım simgesine çift tıkla açılan pencereden araçlar/klasör seçenekleri/görünüm'ü açıp Korunan işletim sistemi öğelerini gizle satırındaki tiki kaldırıp tamam'a bas.Sonra klavyeden F3 tuşuna basıp boot.ini dosyasını arat