"verifying DMI pool data" hatası alıyorum

necati53
06-08-2007, 22:19   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
6 mesaj

Arkadaslar masa ustu bilgisayarımı temızlemek için butun donanımları söktum ve geri taktım.Sistem normal bir şekilde açıldı.Fakat 2. kez açmaya çalıştıgımda bios yuklendıkten sonra "verifying DMI pool data" yazılı bir uyarı alıyorum.Ve bu uyarı ile birlikte makine orda donup kalıyor.Bios pilini çıkarttım 15dk bekledikten sonra açtım yine aynı.tüm donanımları sökmeme rağmen yine aynı yerde takılıyor sorun biostamı acaba?bios sorunlu olsa bu hatayı vereceği yere kadar nasıl gelebılıyor.Yanı bios ayarları yapabılıyorum fakat ne cd rom surucusunden neden disket surucusunden bilgisayarı boot edemıyorum.aynı hatayı verip takılıyor.nasıl düzetebilirim?

viking20
06-08-2007, 22:24   |  #2  
viking20 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 141
7,681 mesaj

Arkadaşlar iki kere bu sorunla karşılaştım, pek çok tavsiyeler var ama ben ayarlarla anakartla hiç oynamadım sadece bilgisayarın fişini prizden çekip on beş dakka bekleyip yeniden çalıştırdım ve düzeldi.(alıntı)
:)

necati53
07-08-2007, 12:29   |  #3  
OP Taze Üye
6 mesaj

evet google da arastırdıgımda bu gibi sonuçlara ulaşan var ama söylenılenlerle sonuca ulaşamadım.Baska cozum lazım

make-believe
07-08-2007, 17:05   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,836 mesaj

Olası çözüm yolları:

1. Donanım değişikliği yaptınsa düzelt. (örneğin yeni bir HDD takılması) Gerçi yapmadım demişsin zaten...
2. Enable "Reset Configuration Data" Bu özelliği biostan 'enable' etmeyi dene.
3. Bios'u resetle. Denemişsin zaten...
4. Boot etmene engel olmayan tüm sürücülerini sök ve tek tek takarak boot etmeyi dene.
5. Disket sürücün bozulmuş ya da yerine tam oturmamış olabilir.
6. Tüm takılı kartları yerlerine sıkıca yeniden oturtmayı dene.

Başarılar.

ozkn_91
07-08-2007, 17:13   |  #5  
Yeni Üye
27 mesaj

arkadaşım  bios pilini söktükten sora 15 dk. beklemesi az gelio bios pilini en az bi 2 saat geçmesi lasım reset atması için.

bu da olmassa formatı çak. formatı çakabilmen için de bios ayarlarından boot'u deiştirmen gerekio. ilk önce pc açılırken delete tuşuna basıoruz ve ordan first boot ya da 1 boot yasar ( her bios aynı olmadığı için kesin bi cvp veremicem ) onu cd rom'a çeviriceksin sora geri gelip save and exit dieceksin gelecek butona y diyip kapatıcaksın sora da xp ya da vista(hanki işletim sistemini yükleyeceksen) takıcaksın. tektıktan sora da ön yükleme için herhangi bir tuşa basın diecek herhangi bir  tuşa basıp yüklemeyi yapabilirsin.

saygılar...

Son Düzenleme: ozkn_91 ~ 07 Ağustos 2007 17:15
flytorpedo2
07-08-2007, 17:25   |  #6  
Yıllanmış Üye
367 mesaj

Sabitdiski okuyamıyor sanırım ama okuyamasa uyarı çıkardı NTLDR eksik gibi ondan biosla ilgili sorun olmalı.
Birçok anakartlarda bozuk bios windows boot ekranına kadar getirir bilgisayarı.

Bende ona benzer donup kalmalar oluyor bilgisayarı kapatıp sabitdiskin kablosunu sıkınca düzeliyor.

Quad-Core
07-08-2007, 18:22   |  #7  
Yıllanmış Üye
844 mesaj
necati53
evet google da arastırdıgımda bu gibi sonuçlara ulaşan var ama söylenılenlerle sonuca ulaşamadım.Baska cozum lazı
arkadaşım eyer konuyla bir bilgin yoksa yorum yapmayalimm lütfen butür olaylara dikkat edelimm bu bir hdd hatasıdır hdd okunamıyor olabir yani hddnin okunamıyan bölümü ölü yada bozuk sektör olabilir

Borga-x
07-08-2007, 18:31   |  #8  
İlk Maestro
Teşekkür Sayısı: 2
11,767 mesaj

HDD kablosunu takarken bır ve ıkı pını eğmiş olabilirsin.Anakartındakı ve HDD girişleri kontrol et. Kablonu değiştir. Kablon ıcınden kırılmış olabilir. 80pin kablo kullan..

necati53
14-09-2007, 14:39   |  #9  
OP Taze Üye
6 mesaj

BİOS u anakarttan söktum ve update yaptım sorun düzeldi...

zxeej
25-11-2007, 12:57   |  #10  
Taze Üye
3 mesaj

benimde söyle bi problemim var eski bir makinem var cd rom lazım oldu söktüm tekrar taktığımda verifying DMI pool data... diyor ve kalıyor biostan hdd i görüyor ama acılmıyor (ayrıca hdd de problem yok baska makinada denedim )yada cd romu görüyor sadece (hdd yi master görüyor) yardım pls