Virüs buldugumuzda nasıl silmeliyiz?

HPQ-User
10-03-2010, 20:25   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

ada sormuş:
arkadaşlar ben antivir premium ile a-squraes free ile tarattıgımda trojen spyware gibi çeşitli virüsler buluyo tarama bitti virüsleri buldular nasıl silmeliyim güvenli modda fln silin diyolar ama ben pek anlayadamdım virüsleri sil dedim başka ne yapmalıyım pc yi yeniden başlatmalımıyım sizce ne yapmalıyım?teşekürler

Soru Türü: Donanım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
intel amd
2 gb ram

İnternet Tarayıcı: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; tr; rv:1.9.2) Gecko/20100115 Firefox/3.6

Nicoll
10-03-2010, 23:04   |  #2  
Nicoll avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
1,352 mesaj

Virüsleri sil dediyseniz büyük ihtimalle silinmiştir. (Yeniden başlatmaya ihtiyacı varsa program uyarı verip yeniden başlatmanızı ister) İkinci bir tarama yaptırın eğer silinmemişlerse güvenli modda tarayıp silin. Güvenli moda girmek için bilgisayar açılırken, Windows başlamadan önce bios ekranında F8 tuşuna basın. (Bazı bilgisayarlarda farklı olabilir, bios ekranında yazması gerekir) Başlangıç seçeneklerinden güvenli modu seç ve devam et. Sonra burada virüs taraması yap ve sil.

nonpasaran
10-03-2010, 23:07   |  #3  
nonpasaran avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 7
1,216 mesaj

avira varsayılan olarak karantinaya alır bir süre geçtikten sonra sistemde bir problem oluşmazsa karantina daki öğelerei silersin yani sen aviranın önerdiği seçeneği işaretlediysen o bulduğ zararlılar şu anda karantinadadır orada da durabilir silebilirsinde keyfine kalmış

mancukya
10-03-2010, 23:44   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 4
2,844 mesaj

avira kötü yazlim bulursa kutu cikar ordaki seceneklerde delete secmen yeterli olucakti karantina falan almaz herzaman okutu ortaya cikar.

nonpasaran
11-03-2010, 00:15   |  #5  
nonpasaran avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 7
1,216 mesaj
Alıntı: mancukya  
avira kötü yazlim bulursa kutu cikar ordaki seceneklerde delete secmen yeterli olucakti karantina falan almaz herzaman okutu ortaya cikar.
direk olarak sildiğin zaman eğer başarılı bir silinme olmaz ve sistem dosyaları zarar görürse sistem karasızlaşabilir.Bu yüzden aviranın virüs bulduğunda uyguladığı varsayılan eylemi olan karantinaya almayı onaylamak en uygun seçenektir.Bu yolu uyguadığınızda yukarıda bahsettiğim olay başınıza gelse bile silinen dosyaları sisteme geri yükleyebilir sonra virüsleri başka yollar ile silebilirsiniz. O kutucukta yazan repair de bu şi yapar mancukya kardeş