Vista Açılış Problemi

HPQ-User
06-08-2009, 23:54   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

mesut sormuş:
arkadaşlar benim sorunum vista ile ilgili kardeşim sağolsun internetten işiler indirmiş karahan oyunu hilesi diye ben yokkan onu da kurmuş pc ye sağolsun. bilgisayarı açtığımda işletim sistemi açılıyor siyah bir ekran ve sadece mouse gözüküyor. sisteme girlemiyor. ctrl+alt+del tuşuna basıp çalıştırdan explorer.exe girilerek açılıyor. her defasında böyle girmekten bıktım bi çözüm istiyorum lütfen sistemi son sürüm nos 32 4.0 ile güncel veritabanı ile tarattın 4 tane trojan  sildi başka virüs fln yok internette de araştırdım bi çözüm bulamadım lütfen yardım edin.

Soru Türü: Yazılım
İşletim Sistemi: Windows Vista
Sistem Özellikleri:
p4 işlemci 3.06
2gb ram
512mb asus ekran kartı

İnternet Tarayıcı: Opera/9.64 (Windows NT 6.0; U; tr) Presto/2.1.1

Mustafa@PC
06-08-2009, 23:58   |  #2  
Mustafa@PC avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
13,125 mesaj

Başlat - arama çubuğuna cmd yazın cmd'in üstüne gelip sağtık - yönetici olarak çalıştır'a tıklatın.

Açılan dos penceresinde sfc /scannow yazıp enterlayın(sfc ile /scannow arasında bir boşluk var)

Bu işlem bitince,

Başlat arama çubuğuna chkdsk c: /r yazıp enterlayın gelen soruya evet diyip sistemi yeniden başlatın.

Sistemi yeniden başlatmadan öncede başlat -arama çubuğuna msconfig yazıp başlangıç sekmesinde tüm gereksiz programların yanındaki girdileri temizleyin.

uGuR.uK
07-08-2009, 00:01   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
8,316 mesaj

o hata "explorer.exe" dosyasının bozulması veya açılışta çalışan başka bi uygulamanın etkisi ile olur. önce tüm otomatik açılan yazılımları iptal et(en basit yol başlat-calıştır'a "msconfig" yazıp "başlatma" sekmesindekiler iptal etmektir veya CCleaner ilede onları pasifleştirebilirsin). yine aynı hatayı verirse sorun explorer.exe'ndedir, onu sağlam olan değiştirmen gerekirki bu durum biraz çetrefilli, sen bi dene olmazsa anlatırız...

Craterus
07-08-2009, 09:06   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
881 mesaj

sebeb virüs olabilir veya ,bir  video oynatırken codeclerin o videoyu desteklememesi olabilir veya siz yada başkası veya otomatik olarak kayıt değerlerinin(registry) bozulması veya silinmesidir sistemi onarmanız bozulmuş dosyaları tekrar yüklemeniz işinize yarayabilir başlat+çalıştır+sfc /scannow yazın işletim cd sini yerleştirin veya daha önceden takın sonra sistem yenilenmeye başlayacaktır

senol__gs
07-08-2009, 10:02   |  #5  
Yeni Üye
36 mesaj
Alıntı: Mustafa@PC  
Başlat - arama çubuğuna cmd yazın cmd'in üstüne gelip sağtık - yönetici olarak çalıştır'a tıklatın.

Açılan dos penceresinde sfc /scannow yazıp enterlayın(sfc ile /scannow arasında bir boşluk var)

Bu işlem bitince,

Başlat arama çubuğuna chkdsk c: /r yazıp enterlayın gelen soruya evet diyip sistemi yeniden başlatın.

Sistemi yeniden başlatmadan öncede başlat -arama çubuğuna msconfig yazıp başlangıç sekmesinde tüm gereksiz programların yanındaki girdileri temizleyin.
dediğinizi yaptım ama mağlesef düzelmedi.

senol__gs
07-08-2009, 10:03   |  #6  
Yeni Üye
36 mesaj
Alıntı: uGuR.uK  
o hata "explorer.exe" dosyasının bozulması veya açılışta çalışan başka bi uygulamanın etkisi ile olur. önce tüm otomatik açılan yazılımları iptal et(en basit yol başlat-calıştır'a "msconfig" yazıp "başlatma" sekmesindekiler iptal etmektir veya CCleaner ilede onları pasifleştirebilirsin). yine aynı hatayı verirse sorun explorer.exe'ndedir, onu sağlam olan değiştirmen gerekirki bu durum biraz çetrefilli, sen bi dene olmazsa anlatırız...
Uğur kardeş müsait olduğunda explorer.exe nasıl değiştirebilirim. internette fln bayağı bi araştırdım bu sorunu henüz kimse çözememiş.

senol__gs
07-08-2009, 10:04   |  #7  
Yeni Üye
36 mesaj
Alıntı: Craterus  
sebeb virüs olabilir veya ,bir  video oynatırken codeclerin o videoyu desteklememesi olabilir veya siz yada başkası veya otomatik olarak kayıt değerlerinin(registry) bozulması veya silinmesidir sistemi onarmanız bozulmuş dosyaları tekrar yüklemeniz işinize yarayabilir başlat+çalıştır+sfc /scannow yazın işletim cd sini yerleştirin veya daha önceden takın sonra sistem yenilenmeye başlayacaktı
denedim yanıt için teşekkürler.

Kapalı Hesap (53751)
07-08-2009, 10:06   |  #8  
Kapalı Hesap
3,036 mesaj

Sistem geri yükleme noktası varsa güvenli kipte çalıştırıp sistem geri yüklemeyi de deneyebilirsiniz.

Craterus
07-08-2009, 10:14   |  #9  
Yıllanmış Üye
881 mesaj

o zaman kayıt defteri girdirelirini değiştirin buradn indirin;
http://rapidshare.com/files/190101702/explorer.reg

dosya açılınca kayıt defteri girdilerini değiştirmek istiyormusunuz deyince sizde evet deyin değiştyirme başarı oldu ama bunu güvenli kipte yapın sistemi tekrra başlatın ve olması lazım

senol__gs
07-08-2009, 10:35   |  #10  
Yeni Üye
36 mesaj

dosya açılınca kayıt defteri girdilerini değiştirmek istiyormusunuz deyince sizde evet deyin değiştyirme başarı oldu ama bunu güvenli kipte yapın sistemi tekrra başlatın ve olması lazı
deniyorum şimdi.

senol__gs
07-08-2009, 10:46   |  #11  
Yeni Üye
36 mesaj
Alıntı: Coşkun OLCA  
Sistem geri yükleme noktası varsa güvenli kipte çalıştırıp sistem geri yüklemeyi de deneyebilirsiniz.
Mağlesef yok.sistemide yeniden kurmak istemiyorum bütün günümü alıyor programları kurmak.

senol__gs
07-08-2009, 10:47   |  #12  
Yeni Üye
36 mesaj

dosya açılınca kayıt defteri girdilerini değiştirmek istiyormusunuz deyince sizde evet deyin değiştyirme başarı oldu ama bunu güvenli kipte yapın sistemi tekrra başlatın ve olması lazı
denedim mağlesef düzelmedi.yardımın için sağol.

Recep Baltaş
07-08-2009, 11:11   |  #13  
Recep Baltaş avatarı
CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 8
9,635 mesaj

NOD32 yetersiz kalır. KIS 2010 ile taratır mısın?

senol__gs
07-08-2009, 11:13   |  #14  
Yeni Üye
36 mesaj
Alıntı: Recep Baltaş  
tamam bide kaspersky deneyeyim.

senol__gs
07-08-2009, 20:30   |  #15  
Yeni Üye
36 mesaj
Alıntı: Recep Baltaş  
Kaspersky 2010 ile de tarattım mağlesef düzelmedi. Ne yapabilirim başka illa format mı atmam lazım ?? vista cd ile başkangıç ve onarma sfc /scannow yani ne varsa yaptım bi türlü düzelmiyo.başka önerisi olan varmı arkadaşlar.

Mustafa@PC
08-08-2009, 04:16   |  #16  
Mustafa@PC avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
13,125 mesaj

sfc /scannow ile explorer.exe'de veya herhangi bir sistem dosyasında problem varsa zaten onarılmıştır.

Bu komutu doğru olarak uyguladığınıza ve işlemin gerçekleştiğine emin misiniz ?

senol__gs
08-08-2009, 08:54   |  #17  
Yeni Üye
36 mesaj
Alıntı: Mustafa@PC  
sfc /scannow ile explorer.exe'de veya herhangi bir sistem dosyasında problem varsa zaten onarılmıştır.

Bu komutu doğru olarak uyguladığınıza ve işlemin gerçekleştiğine emin misiniz ?
evet denedim hatta bi tane dosya onardı ama düzelmedi mağlesef gene son çözüm format oldu :)