Vista çok yer kaplıyor

HPQ-User
08-06-2009, 17:55   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

Afatih sormuş:
Daha önceki home basicte farkında değildim ama ultimateyi kurarken Vistanın daha en başından 9 gb yer kapladığını gördüm.Halbuki Vista dvdsinin boyutu 1.5 gb ama sistemi kurar kurmaz 9gb yer kaplıyor.Sanki program dokuz doğrumuş gibi.Bu nasıl oluyor ve bunun önüne nasıl geçerim.Bir de şu anki programlarım çok yer kaplıyor.Hesaplıyorum. fazladan 15-20 gb veri Nero 7 ve canvas dışında büyük programlar yüklü değil Laptop ve canonun driverlerıda anca 1 gb eder diğer geri kalanları topluyorum Bütün dosyaları ve programları ben kurdum 10 gbtan daha fazla veri var.Acaba Vista bunların kopyasınımı oluşturuyor.Lütfen izah edebilirmisiniz?

Soru Türü: Yazılım
İşletim Sistemi: Windows Vista
Sistem Özellikleri:
Hp Compaq Presario 1.73 Core duo 1 gb ram 120 gb hdd 251 mb ekran kartı Vista ulitmate

İnternet Tarayıcı: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 6.0; en-US) AppleWebKit/530.5 (KHTML, like Gecko) Chrome/2.0.172.28 Safari/530.5

Süleyman.
08-06-2009, 18:22   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
16,587 mesaj

Bunun için yapacak birşeyiniz yok. Vista o kadar yer kaplıyor. Tune Up Utilities 2009 programını kurup "Free Up Disk Space" bölümünden 6-8 GB boş alan açabilirsiniz; Windows Update önbelleğini, sistem geri yükleme noktalarını siler, zaten onlar çok fazla yer kaplıyor. Yine aynı programın diğer optimizasyon tavsiyelerini yerine getirebilirsiniz. Sabit diskiniz küçük olduğu için sanıyorum sıkıntılısınız, kullanmadığınız programları yüklemeyin elden geldiğince. Ccleaner programıyla geçici dosyaları belli aralıklarla temizleyin, siz farkında olmadan sinsice birkaç GB kirlilik oluşturabilirler.

Başka yapılabilecek birşey varsa bile, aklıma gelenler bunlar. Zaten sanırım yok.

erdem barış
08-06-2009, 18:24   |  #3  
erdem barış avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,312 mesaj

anormal bi durum yok

Afatih
08-06-2009, 19:02   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
106 mesaj

Teşekkürler çok yardımcı oldun.Şu anki hdd yeterli ama bir 32 gb ssd almayı düşünüyorum.Ve şimdiden plan yapıyorum.Bu şekilde olursa herhalde pek bir zorluk çekmem diye düşünü
yorum.

Süleyman.
08-06-2009, 19:27   |  #5  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
16,587 mesaj
Afatih
Teşekkürler çok yardımcı oldun.Şu anki hdd yeterli ama bir 32 gb ssd almayı düşünüyorum.Ve şimdiden plan yapıyorum.Bu şekilde olursa herhalde pek bir zorluk çekmem diye düşünü
yorum.
Rica ederim.

Bence 32 GB SSD almak yerine mesela 500 GB sabit/taşınabilir disk alın. Tabi sizin bileceğiniz iş...

nonpasaran
08-06-2009, 19:45   |  #6  
nonpasaran avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 7
1,216 mesaj

120 gb lık bir diskte vista kendine %15 ten yaklaşık 18 gb geri yükleme noktaları için alan ayırır.Siz program kurdukça sildikçe güncelleme yükledikçe sistem yedeği alır sonuçta yer kaplayan onlar isterseniz sistem yedeği almayı iptal edebilirsiniz imzamdaki konuda bunu nasıl yapacağınızı detaylı bir şekilde anlattım
selamlar

Mustafa@PC
08-06-2009, 22:00   |  #7  
Mustafa@PC avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
13,125 mesaj

Vista zaten kurulunca o kadar yer kaplıyor,

Ama daha sonradan oluşturduğu sistem geri yükleme noktaları,update back-up'ları,

Yerini genişletiyor vistanın...

metemetemete
18-10-2009, 20:13   |  #8  
Taze Üye
11 mesaj

senin durumun yine iyi ben vista ultimate sp2 64 bit işletim sistemi kullanıyorum tam 1 hafta oldu yükleyeli ama c de kullandığım disk alanı tam 62 GB...ben disk temizleme ccleanup falan kullandım ama 700-800 mb siliniyor oda devede kulak....bunların sebebi benim anladığım kadarı ile güncelleştirmeler ama bu bile bunu tam açıklamıyor yaklaşık  30 gb internet kullanımım var bunun 10gb son 1 hatfada yaptıgımı varsaysam yine tam cıkmıyo sistem geri yüklemeleri ve gölge kopyalamaları falan bu kadar yer kaplar mı araştırıyorum bulamıyorum TreeSize programını kullandım orda bir alan anlam veremediğim bir dosya adı var sadece 4-5gb yeri o kaplıyor...35 gb yeri windows tek başına kaplıyor .....11 gb bi fazlalık var hangi programı kullansam bulamıyorum???güncelleştirme olayında dikkatli olunmalı eger sabit diskte yer probleminiz varsa..??tavsiyesi olan arkadaşları cevap yazmaya davet ediyorum....

Afatih
18-10-2009, 22:21   |  #9  
Yıllanmış Üye
106 mesaj
Alıntı: metemetemete  
senin durumun yine iyi ben vista ultimate sp2 64 bit işletim sistemi kullanıyorum tam 1 hafta oldu yükleyeli ama c de kullandığım disk alanı tam 62 GB...ben disk temizleme ccleanup falan kullandım ama 700-800 mb siliniyor oda devede kulak....bunların sebebi benim anladığım kadarı ile güncelleştirmeler ama bu bile bunu tam açıklamıyor yaklaşık  30 gb internet kullanımım var bunun 10gb son 1 hatfada yaptıgımı varsaysam yine tam cıkmıyo sistem geri yüklemeleri ve gölge kopyalamaları falan bu kadar yer kaplar mı araştırıyorum bulamıyorum TreeSize programını kullandım orda bir alan anlam veremediğim bir dosya adı var sadece 4-5gb yeri o kaplıyor...35 gb yeri windows tek başına kaplıyor .....11 gb bi fazlalık var hangi programı kullansam bulamıyorum???güncelleştirme olayında dikkatli olunmalı eger sabit diskte yer probleminiz varsa..??tavsiyesi olan arkadaşları cevap yazmaya davet ediyorum....
Benim başıma daha önce geldi.Vista basic format attım.Baktım güncelleştirmelerle işletim sistemi ikiye katlandı.Hadi yer kaplamayı geçtik.Bu seferde laptop yavaşladı.45 snde açılan laptop 80snde açılmaya başladı.Tekrar format attım ve güncelleştirmeler kapalı.Ve sistemde gayet güzel çalışıyor.Fazla yerde kaplamıyor.Birde netbook aldım.Onda xp yüklü onunda güncelleştirmeleri kapalı.zaten ihtiyacım olan programı internetten indiriyorum.Sende öyle yap.Rahatlarsın

-KAFKAS-
19-10-2009, 00:00   |  #10  
Üye
93 mesaj

mrb Harddisk almak yerine windows XPSP3 kurmanız tavsiye ederim yerden daha fazlasını başka işler için
kullanabilirsiniz

-KAFKAS-
19-10-2009, 00:01   |  #11  
Üye
93 mesaj

mrb Harddisk almak yerine windows XPSP3 kurmanız tavsiye ederim yerden daha fazlasını başka işler için
kullanabilirsiniz

Afatih
26-10-2009, 17:49   |  #12  
Yıllanmış Üye
106 mesaj
Alıntı: -KAFKAS-  
mrb Harddisk almak yerine windows XPSP3 kurmanız tavsiye ederim yerden daha fazlasını başka işler iç
Conpaq presario c765 et laptop kullanıyorum ve bunun driverları vistaya göre xpye göre değil.Bu yüzden xp yükleyemiyorum

alien_fx
26-10-2009, 17:52   |  #13  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
5,671 mesaj

bişey yapamazsınız. ama normal. ayrıca şiklayetçiyseniz windows 7yi tavsiye ederim

Afatih
26-10-2009, 20:54   |  #14  
Yıllanmış Üye
106 mesaj
Alıntı: alien_fx  
bişey yapamazsınız. ama normal. ayrıca şiklayetçiyseniz windows 7yi tavsiye
Hp'ye sordum laptopa windows 7'yi yükleyebilirmiyim diye sakıncası olabilir dediler.Driver desteği yok.Uyuşmazlık çıkabilirmiş