Vista'da yasadigim sorunlar

pan_eolos
07-02-2008, 16:45   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
3 mesaj

Laptopumun özellikleri:
HP Pavillion dv 6500 Notebook PC
AMD Turion 64 X2 Mobile technology TL-64 2.20 Ghz
32 bit
Windows Vista Home Premium
HL-DT-ST DVDRAM GSA-T20L ATA Device

Uc temel sorunum var:

Windows Media Player ve HP Quick Cam web kameram ve DVD yazicim bir suredir calismiyor. DVD yazicim sadece CD goruyor ve yaziyor.
WMP'i kendi ustune yeniden yukleyemiyor ya da silemiyorum
Son versiyonmus ve uninstall etmek icin yol bulamadim
Yeniden kurdugumda sorun cikarmayacagi da belli degil zaten
Yukledigim K-Lite codec paketinden mi dedim,
onu sildim baktim, yeniden yukledim baktim...
Hicbir sey degismedi...

Quick Time Player
ve PRO hep sorunlu ama anladigim kadariyla bunu yasayan
tek ben degilim.

Ne yapmaliyim, bilen var mi?

stern
07-02-2008, 19:48   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
1,453 mesaj

ilk olarak dvd yazıcın için başka bir pcde kontrol etme şansın varmı? firmware güncellemsi yapman gerekebilir. media player ise çekirdek bir bileşen oldğundan dolayı kaldırman mümkün olmayacaktır. mdia player ile ilgili olarak yaşamış odlğun problem tam olarak nedir? yazarsan yardımcı olmaya çalışırım.

pan_eolos
07-02-2008, 21:44   |  #3  
OP Taze Üye
3 mesaj

Sagol ilgin icin.
DVD yazicim bastan, yani WMP ve Webcam sorunlariyla ayni zamanda gorunmez olmustu.
Sonra internette forumlari taradim ve registry dosyalari icinde simdi hatirlayamadigim bir satirda degisiklik yaparsam DVD yazicimi tekrar gorebilecegimi ogrendim. O satiri istendigi gibi degistirdim ve bir sure arac sorunsuz calisti. Ama bir ay sonra sadece cd gorur ve yazar hale geldi. Bos DVD sokunca gormuyor ve bos dvd istiyor. Ise yaramaz halde...
Webcam yazilim olarak Quick Play'in icinde var ama tiklandiginda ya da MSN Messenger gibi onu acma komutunu iceren bir IM programinda acilmiyor. (Bilgisayara gomulu ve mavi isikli, cozunurlugu cok yuksek bir kamera.)
WMP ise yine yazilim olarak sorunsuz var gibi. Tikladigimda acilma zaman ikonu biraz donuyor -acacakmis gibi- sonra yokoluyor ve prg acilmiyor.
Quick time Player calismiyor ve Quick Time ActiveX dosyasi bulunamadi diyor. Quick Time Pro calisiyor ama goruntuler dura dura akiyor ya da akmiyor, ya da ses akiyor da goruntu akmiyor.

Hepsi bu.

Makinem cok yeni.
Donamimi tumuyle orijinal, yasal.
Ozenli kullanan bir kullaniciyim.
XP yuklu laptopumda bu sorunlarin hicbirini yasamazdim. Vista'yla ilintili diye dusunuyorum.

Simdiden sagol.

pan_eolos
07-02-2008, 22:31   |  #4  
OP Taze Üye
3 mesaj

"dvd yazıcın için başka bir pcde kontrol etme şansın var mı?" dediydin, cevaplamayi unuttum. Laptopuma gömulu dvd yazicimi bir baska pc'de nasil deneyebilecegimi bilmiyorum.

stern
07-02-2008, 23:06   |  #5  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
1,453 mesaj

Aşağıdaki klasörü silin
%USERPROFILE%\Local Settings\Application Data\Microsoft\Media Player
Aşağıdaki kayıt defteri anahtarlarını silin
HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\MediaPlayer
HKLM\Software\Microsoft\MediaPlayer
Bilgisayarı yeniden başlatın

bu işlem media playerın tekrar oluşturlmasını sıfırdan bir kurulum yapılmasını sağlıyacaktır. bunun dışında yaşamış oldğun problemlerin tamamı codec problemi gibi geliyor quick time dahil tüm codecleri sistemden kaldırabilirmisn ayrıca ekran kartın ve webcam için tüm driverların en son versiyonlarını sisteme kurmayı denermisn

PcMaKeR
10-02-2008, 20:48   |  #6  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
8,935 mesaj

bilgisayar açılırken f8 e bas. bilgisayarı onar seçeneğini seç. sonra gelen menüden Recovery ile sistemi ilk haline getir işlem tamamdır. çoğu sorun çözülür.