Vista gerçekleri: XP fanlarına Mojave tuzağı

CHIP Online
25-07-2008, 05:01   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

Microsoft'un başlattığı karşı reklam kampanyasında 2. hamle: XP kullanıcılarını tuzağa düşürmek!

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/Vist ... ve-tuzagi_7943.html

Microsoft'un rakiplerine karşı geçtiğimiz günlerde başlattığı agresif reklam kampanyasının ikinci durağı ile ilgili çok ilginç iddialar ortaya atılıyor. News.com'un iddiasına göre bu kez hedefte Windows XP kullanıcıları var. Kullanılan yöntem ise biraz garip...

İddiaya göre Microsoft, San Fransisco'da Vista'yı beğenmediğini söyleyen bir grup Windows XP kullanıcısına kod adı "Mojave" olan yeni bir işletim sistemini test ettiriyor. Kullanıcıların yüzde 90'ı yeni işletim sisteminden çok etkilendiklerini söylüyor. Testin sonunda ise, kullanıcılara test ettikleri işletim sisteminin aslında Vista olduğu, Mojave kod adlı bir işletim sisteminin gerçekte var olmadığı açıklanıyor. Tabi bu arada test süreci dakika dakika filme alınıyor ve kayıtlar da muhtemelen reklam kampanyasının ikinci ayağında kullanılacak.

Microsoft'tan Bill Veghte, Vista'ya duyulan antipatinin aslında Vista'dan değil, özellikle Apple tarafından yürütülen reklam kampanyalarından ve basında çıkan taraflı yorumlardan kaynaklandığını söylüyor. Zaten Microsoft'un başlattığı karşı reklam kampanyasının amacı da bunu gösterebilmek. Bakalım ilerleyen günlerde "Mojave" sandıkları Vista'yı kullanan ve ne kadar memnun kaldıklarını heyecanla anlatan XP kullanıcılarını seyretme imkanı bulabilecek miyiz?

Tüm konu: Vista gerçekleri: XP fanlarına Mojave tuzağı

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Microsoft Vista'nın kötü ününü bu tip bir reklam kampanyasıyla ortadan kaldırabilir mi?

Mehmet-
25-07-2008, 09:09   |  #2  
Mehmet- avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
2,296 mesaj

Vistayı başka bir isimde kullandırttılar ve aslında vistayı sevmeyen kişiler Mojae adlı vistayı çokkk  sevdi. Dil çıkarıyor

Ben böyle bir reklam kampanyasını windowsa yakıştırmamTerleme

ajanxxx1905
25-07-2008, 09:30   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
132 mesaj

cok sacma ya vıstanın neden tercıh edıldıgı yada edılmedıgı ortada zaten sebep psıkolojık degıl xp karsısında henuz hazır olmaması

Kapalı Hesap (53751)
25-07-2008, 10:51   |  #4  
Kapalı Hesap
3,036 mesaj

Biraz saçma olmuş bence...

neverofnever
25-07-2008, 11:33   |  #5  
Yıllanmış Üye
507 mesaj

Vistanın sorunu çalışma şekli değilki.Xp'den Vistaya geçtim kullandım vede olmazsa olmaz donanımımı ve sürücüsünü desteklemediği için bıraktım.Yoksa ben aylarca kullanmaya razıydım.Şikayetim uyum sorunu ve sürekli mesajları.Desteklemiyor diyor tamam anladım fakat onlarca kez tekrar ediyor ve artık sıkılıyorsunuz.Vista,xp'de çalışan tüm programları çalıştırsın vede kullanıcıları o kadar rahatsız etmesin tamamdır işte.Piyasada karına kar katar.

rainday62
25-07-2008, 11:46   |  #6  
Taze Üye
6 mesaj

bende xp den vista ya geçtim 7-8 ay önce ilk zamalar sürücüleri bendede desteklemiyordu ancak daha sonra hepsi için vista sürücüleri çıktı ben şuanda gayuet iyi bir şekilde vista kullanıyorum şuandan snra xp geçecegimi sanmıyorum sorunsuz bir şekilde herşeyi destekliyor ve yüklüyor....... Bence reklam kampanyasıda mantıksız deil.Bazı xp kullanıcıların vistaya geçmemesinin nedenide bu bence o kullanıcıları etkilemek istemişler hiç mantıksız deil

Son Düzenleme: rainday62 ~ 25 Temmuz 2008 11:48
ReFeRaNSs
25-07-2008, 16:01   |  #7  
Yıllanmış Üye
1,225 mesaj

hehehe ilahi microsoft bunlar adamı öldürür Kahkaha

Fattur
25-07-2008, 21:04   |  #8  
Yıllanmış Üye
5,768 mesaj

vistanın tercih edilmemesi tabii ki de psikoljoik ve kulaktan dolma saçma sapan vb. bilgiler
Xp den çok daha üstün. neden anlamak istemiyorsunuz ki?

frozen
25-07-2008, 23:21   |  #9  
frozen avatarı
Yıllanmış Üye
776 mesaj

Vista Harkulade bir işletim sistemi. 1 yıldır kullanıyorum tek bir şikayetim olmadı. Her donanımı destekliyor elimdeki, hiç bir mavi ekran dahi almadım bence Vistada uyum sorunlarından başka sorun yaşayıpta Vistaya kulp takanlar önce bir kendilerine bakmalılar...

Banned
26-07-2008, 00:01   |  #10  
Banlandı
1,098 mesaj
Kaganz
Bu kullanıcıları nereden bulmuşlar? Adamlar hem Vista'yı sevmiyor, hem de nasıl bir şey olduğunu bilmiyor.

Ne demek bu şimdi? Bir kişi bilmediği bir şeyi nasıl sevemez ki? Ortada bir terslik olduğu, olayın içinde ABD'ye yakışan bir ikiyüzlülük bulunduğu kesin.

İşin garibi bu kadar salakça bir reklam kampanyasına inanacak kadar salak olduğumuzu düşünmeleri. Belki de bu tür bir kandırmacayla insanları aldatacaklarını sandıkları için kendileri salaktır...

Bu arada gelişkin güncel bir sistemde Vista, XP'den çok daha güzel ve verimli (ve de teklemeden) çalışıyor.

Ne demek bu şimdi..? bu demek apple insanların beynini reklamlarla yıkıyo kafalarda ön yargı oluşturuyo.. Vistamı kesin kötüdür diye bir ön yargıyla kullanınca piskolojik olarak kötü geliyo bazı insanlara..Bunu yıkmak için böyle bi test yapmışlar sonucu ön yargısız beğenildiği..

Banned
26-07-2008, 00:06   |  #11  
Banlandı
1,098 mesaj
CHIP Online

Tartışıyoruz: Microsoft Vista'nın kötü ününü bu tip bir reklam kampanyasıyla ortadan kaldırabilir mi?
İnsanlar ön yargıyla bu kötü ünü Vistaya yakıştırabiliyorlarsa varsın kalkmasın yargıları.. Vistayı kullanan bilir gerisi faso fiso..

Trex0661
26-07-2008, 11:40   |  #12  
Taze Üye
1 mesaj

Xp Mükemmel bir işletim sistemi Vista ise sakat doğmuş bir işletim sistemi tabii herkesin tercihi xp.....

ReFeRaNSs
26-07-2008, 11:42   |  #13  
Yıllanmış Üye
1,225 mesaj
Morgue
İnsanlar ön yargıyla bu kötü ünü Vistaya yakıştırabiliyorlarsa varsın kalkmasın yargıları.. Vistayı kullanan bilir gerisi faso fiso..
BeğendimBeğendim

frozen
31-07-2008, 01:34   |  #14  
frozen avatarı
Yıllanmış Üye
776 mesaj
Trex0661
Xp Mükemmel bir işletim sistemi Vista ise sakat doğmuş bir işletim sistemi tabii herkesin tercihi xp.....
Garip bir önerme. Hiçte katılmıyorum. Kobi tarzı küçük işletmeler Vista ya ayıracak bütçe bulamadıkları ya da istemedikleri için ve ortalıkta yaygara yapan bir takım fanatik deneyimsizler yüzünden Vistanın satışı düşük görünebilir. Satış oranları üzerinden de performans eleştrisi yapan insanlarda az değil. Böyle bir ortamda yapılan eleştriler ne kadar doğru olabilir ki ?
Herkesin tercisi XP değil. Hele benimki.
Daha ayrıntılı inceledikten sonra tekrar yazman dileğiyle.
Morgue
Güzel değerlendirme. Katılıyorum.
Kesinlikle katılıyorum.

U571
01-08-2008, 16:19   |  #15  
Üye
58 mesaj

zaten microsoft xp ye verdigi destegi yakinda tamameen kesecek zaten suan yeni bir isletim sistemi yaptilar ama cok fazla acik oldugundan yeni isletim sisteminin aciklanmasini 20 gun ertelediler turkiyeden bu isle calismak uzere 3 kisi almanyaya gidecek kaynagini sormayin cok gizli sadece bu kadar soyleyim yeter zaten

xeynep85
05-08-2008, 00:34   |  #16  
Taze Üye
7 mesaj

ben xp de kullandım vista da vistadan çok memnunum tek sorun biraz yavşolması.vistaya alışınca xp zor geliyor bana

theblight
05-08-2008, 15:07   |  #17  
Üye
68 mesaj

Benim hala çözemediğim şey şudur ki ben vistayı neden sevmediğimi biliyorum devamlı herşeyi yaparken onay istemesi vs görsel olarak alışamam bunlar beni soğutan etkenler ama önyargılı değilim çünkü en geç 1 sene içinde vistaya geçiceğimi biliyorum.Ancak kullanmadan önyargıyla bişeye hayır diyorsan bu saçmalıktır birşeyi neden sevdiğini yada sevmediğini bileceksin arkadaş yoksa böyle avlarlar seni saf saf açıklama yaparsın harika olmuş bayıldım mojave çıksın valla ilk ben alıcam dersin sonra akşama bi bakarsın microsoft sitesine aa vista reklamına malzeme olmuşsun . . .

Crazy_SakaryaLi
05-08-2008, 16:08   |  #18  
Yıllanmış Üye
258 mesaj

arkadaşlar bence sorunun kaynağı şu...bir arkadaşımız demişti vista xpnin karşısına çıkmak için hazır deildi diye.ewet haklı.neden haklı?arkadaşlar insanlar ne zamandan beri xp kullanıyorlar nitekim çok alıştılar ve xp yle özdeşleştiler...yeni çıkan bi işletim sistemini kabullenmek istemiyorlar..kimileri çok zor kimileri çok kasıyor kimileri driverları eksik bahaneleriyle vista karşıtı gündem oluşturmya çalışıyorlar.kendi çaplarında haklılar tabiki.ama artık şu var vista servis pack 1 i çıkartarak artık xp yi geride bırakmaya başladı..microsoftun artık tamamen vistaya geçiş yapacağını ve bu reklamlarında bu amaçla olduğunu düşünürsek artık xp son nefeslerini vermektedir..bizde biliyoruzki windows 98,2000,NT bunlar ömürlerini doldurup isimlerini xpye kaptırmış işletim sistemleriydi..xp de böyle olacak..sadece internete girip msni kullanan ev kullanıcıları için vistaya alışmak ve vistaya geçmek zor olacak..dikkat ederseniz vistayı kötüleyenlerde genelde bu kesim..benim stajımı yaptığım fabrikadaki bütün makinelerde neredeyse vista var ve eng kurulumlu vistalar...vistanın böyle bir reklama ihtiyacı yok diye düşünen insanlar microsoftun büyüklüğünü düşünerek yorum yapan insanlar.bnce yanlış..xp nin rahat arayüzleri ve alışılmışlıktan dolayı insanlar vistada zorluk çekiyor bu yzden kötülüyor..bence microsoftun bu tarz reklamlarla ve bu tarz oyunlarla işletim sistemini tanıtması gerçekten çok güzel ve yapıcı diye düşünüyorum..bence güzel bir kurgu güzel bir düşünce ve vistaya geçiş için güzel bi kandırmaca...

minnoş_97
05-08-2008, 16:58   |  #19  
Yıllanmış Üye
1,115 mesaj

vista daha güvenli.internette daha hızlımı gezmek istersiniz yoksa verilerinizin gitmesinimi?

tutuklu8
11-08-2008, 12:49   |  #20  
Taze Üye
9 mesaj

bu ne kardeşim turturmuşlar iyi sistemlerde vista iyi çalışıyor diye kandırmacanın daniskası o bilgisayra neden vista kurayım ki
sadece görüntü için bunu yapamam kur vidovs blinds temasını sadece buda degil benim bilgisayarım da ikiiside var vistanın moviemakerinda birşyler yapıyımdedim yapıyorum heşeyi arada kilitlemmeler takıntılar kafayı yemek üzereydim evdedgilim vistayı kapat xp ye geç yapamıyorum allahtan xpli bir lep top buldular da rahatettik 5 ardaşım bana vistayı sil de xp yükleyelim dedi bende sp1 çıkmış deneyelim ondan sonra dedim adamlar yükledi sp1 i bidegişikliyok kuratar beni kelimesini zarif yollardaan bana söylediler bizde sata gömme filan biraz uğraştık ama sonunda admlar rahat etttiler birtanesinin şikayeti abi internet explorere tıklıyorum açılması için arada bi su içmeye falan gidiyorum ondan sonra açılyor
yanlış anlaşımmasın kimseye gaezimyok bu böyle reklam da saçmalıgın danıskası adam bigisayarımda 6.0 gödümmü analar salak degil kimse

Son Düzenleme: tutuklu8 ~ 11 Ağustos 2008 12:51
Fattur
12-08-2008, 02:07   |  #21  
Yıllanmış Üye
5,768 mesaj
Kaganz
Bu kullanıcıları nereden bulmuşlar? Adamlar hem Vista'yı sevmiyor, hem de nasıl bir şey olduğunu bilmiyor.

Ne demek bu şimdi? Bir kişi bilmediği bir şeyi nasıl sevemez ki? Ortada bir terslik olduğu, olayın içinde ABD'ye yakışan bir ikiyüzlülük bulunduğu kesin.

İşin garibi bu kadar salakça bir reklam kampanyasına inanacak kadar salak olduğumuzu düşünmeleri. Belki de bu tür bir kandırmacayla insanları aldatacaklarını sandıkları için kendileri salaktır...

Bu arada gelişkin güncel bir sistemde Vista, XP'den çok daha güzel ve verimli (ve de teklemeden) çalışıyor.

hmm şimdi ben buna da bir cevap vereyim.Bağırmak haykırmak istiyorum.
KULLANMADAN HİÇ BİR ŞEYİ BİLEMEZSİN...(tecrübeyle sabittir :D)
sen kullanmadığın kurcalamadığın bir şeyi nasıl bilebilirsin ki?Vista yı kullanmadıysan hakkında bileibldiklerin nelerdir ki???*