Vista harddisk sorunu

HPQ-User
22-07-2009, 13:22   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

can sormuş:
Bilgisayarımı ilk aldığım gün harddiski 2 ye bölünmüştü.Vista'nın olduğu bölüm (C:) yaklaşık 150 GB ve (D:) sürücüsü ise yaklaşık olarak 140 Gb idi.Bilgisayarımı alalı yaklaşık bir yıl oldu ve sabit diskimin normalde göstermesi gerektiğinden çok daha az yer kaldığını gösterdiğini fark ettim.Vista'nın tüm güncelleştirmelerini yüklesemde geri yükleme noktalarını silsemde hala olması gerektiğinden çok daha az yer gösteriyor.Bilgisayarımda düzenli olarak CCleaner yazılımını da kullanıyorum ama hala sabit diskim az gösteriyor.Bilgisayarımda 4 tane oyun var.Bu oyunların toplamı 30 GB yi geçmez ve bazı çeşitli programlarım var.Ama buna rağmen sabit diskin 97 Gb  alanım kaldığını gösteriyor.4 oyun ve bir kaç program 53 Gb yer kaplarmı hiç? Ne yapman gerekiyor bilimiyorum, acaba bu normal bir durum mu yoksa sorun pc de veya bende mi hiç bilmiyorum.Sorumu en kısa sürede cevaplarsanız çok sevinirim.

Soru Türü: Donanım
İşletim Sistemi: Windows Vista
Sistem Özellikleri:
Bilgisayarım P300-133 model bir toshiba laptop.Özellikleri:

320  GB sabit disk,3 GB ram . ATİ Radeon HD 3650 512 MB ekran kartı ve intel T8300 işlemci.

İnternet Tarayıcı: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 8.0; Windows NT 6.0; Trident/4.0; GTB6; SLCC1; .NET CLR 2.0.50727; Media Center PC 5.0; InfoPath.2; .NET CLR 1.1.4322; .NET CLR 3.5.30729; .NET CLR 3.0.30729)

hamzaa
22-07-2009, 13:40   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
292 mesaj

SAYIN HOCAM SİZİN PC YE ÇOĞALAN TÜRDEN BİR VİRÜS BULAŞMIŞ.ONUN İÇİN SİZİN PC DE HANGİ VİRÜS PRG VAR.EĞER VARSA ŞAYET KARSPERSKY YÜKLE FULL SİSTTEMİ TARAT.VE KLASÖR SEÇENEKLERİNDE GİZLİ DOSYALARI GÖSTER DEİN.

faraone41
22-07-2009, 19:32   |  #3  
Yıllanmış Üye
128 mesaj

sistemini tekrar yükle bence en temizinden bilgilerini biyere yedekle disk bölümlemede tekrar böl en güzeli. yada antivirüs taraması yap kendiliğinden dolması veya dolu göstermesi normal bir durum değil. eğer virüs çıkmazsa ilk dediğimi dene bence 

Süleyman.
22-07-2009, 22:56   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
16,587 mesaj

Sisteminizi güncel bir günvenlik yazılımıyla tarayın. Tuneup Utilities 2009 yazılımıyla optimize edin; programın "Free Up Disc Space" kısmında gereksiz dosyaları temizleyin. Ayrıca 30 GB oyun, yüklü güncelleştirme ve programlarla 53 GB kullanılan alan bana çok da anormal gelmedi. Ayrıca bilgisayarınızda yüklü olan sürüsüyle Toshiba yazılımı da epeyce yer kaplıyordur.

Kapalı Hesap (2197)
22-07-2009, 23:52   |  #5  
Kapalı Hesap
230 mesaj

Neden Anormal olsun boyutlar ? Yüklediğiniz programları DVD ya da CD hesabına göre yaparsanız yanılırsınız. 350 MB lık bir sıkıştırılmış .cab dosyası 700 MB a kadar çıkabiliyor unzip edildiğinde. Yani CD ya da DVD medyalarından yüklediğiniz programlar sıkıştırılmış ve kurulum esnasında unpacked edilen dosyalarla doludur. 4 oyun 30 GB demişisiniz :=) Bende 3 oyun o kadar. Yani şimdi benim PC de de mi virüs var ? :=) XP de Güncelleştirmeler ve Pagefile dosyaları sıfır kurulumdan sonra, temel programlar dahil hemen hemen 10 GB'a yakın bir yer kaplar. Bunu da hesaplayın. Sistem Geri yüklemeyi kapatsanızda, sildiğinizi düşündüğünüz, sizin için gereksiz olan programların kalıntıları da hala Program Files Klasöründe mevcut olabilir. Manuel olarak bunları silebilirsiniz. Tabi bir de Temp Klasörleri var. XP de Hem Document And Settings Klasöründe, Hemde Windows klasörü içerisinde mevcuttur. Bu klasörlerde, yüklediğiniz programların geçici dosyaları tutulur. Bir kısmı silinir. Silinmeyenler ise kalır. Bence bunları da kontrol edin derim. Vista ya da XP bu konuda farkı yok. Yolları aynıdır ; "C:\Document And Settings \Kullanıcı Adınız\Local Settings \ Temp"

Saygılarla...