VİSTA kurulu bilgisayara pardus kurma??(önemli)

justen
26-07-2008, 12:28   |  #1  
justen avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
163 mesaj

Arakaşlar vista kurulu bilgisayarın C:sürücüsünde vista, D:sürücüsü boş pardus kurmayı düşünüyordum ama kurulmuyor
internette yaptığım araştırmarımda bir çok kişi bu konudan şikayetçi bu sorunun çözümünü buldum bu yüzden pardus kuaramıyorsanız size kolay gelsin ben az uğraşmadım,kim bilir internette bu gibi bilgi paylaşımları olamasa sorunumuzu kaç ay sonra çözerdik?????(yada cevabını bulurduk.)
Oysa google başta olamak üzere birçok arama motorundan iyi araştırırsak sorunumuzla ilgili kayda değer bilgiler bulabiliyoruzCool

Önce kısa bir bakışla vistanın boot özelliğini incelemek gerekiyor ;
vista XP den farklı olarak işletim sistemini önyüklemek için
*Ntldr
*Boot.ini
*NTDetect.com
dosyalarını kullanmıyor bu yüzden kendinden önceki windows aileleri vista ile açılamıyor hal böyle oluncada vistanın boot dosyasını editlemek gerekiyor. İyi ama nerde bu boot dosyası ve eğer *boot.ini değilse ne ozaman  

vista önyükleme için tamamen yeni bir sistem geliştirmiş ve adına Boot Configuration Database  (BCD) demiş.
vista'nın boot dosyasını editlemek için micropsoft system32 dosyasına *Bcdedit diye bir boot editleme programı eklemiş.
Bildiğimiz daha önceki windows sürümlerinin klasik *Boot.ini dosyası ise vista altında çalışmıyor
Kısacası:
vista önyükleme için tamamen yeni bir sistem geliştirmiş ve adına Boot Configuration Database  (BCD) demiş.
vista'nın boot dosyasını editlemek için micropsoft system32 dosyasına *Bcdedit diye bir boot editleme programı eklemiş.
Bildiğimiz daha önceki windows sürümlerinin klasik *Boot.ini dosyası ise vista altında çalışmıyor.

Vista ile Linux dualboot yapmak:
öncelikle -easy bcd-http://download.chip.eu/tr/download_tr_177662.html programını indirin.
şifre = mobildepo

-Easy BCD programını vista altında install edin.
-install sırasında size vista için kullanışlı ve güzel bir sistem yapılandırma programı olan "TweakVI" programını da indirip kurmayı isteyip istemediğinizi sorar ben tavsiye ederim tercih sizin.
-install bitince masaüstünde oluşan Easy BCD kısayolunu çift tıklayıp çalıştırın.
-açılan pencerede ;
1===configure boot sekmesini kullanarak==

entry-based settings menüsünde => "choose an OS to change the associated seetings" altndan OS listesinden önyükleme adını seçin
-Name kısmına bu önyüklemeye vermek istediğiniz ismi yazın.
-Drive kısmına önyüklemeye eklemek istediğiniz OS nin yüklü olduğu partitionu seçin
-save settings ile ayarları kaydedin.a

2-)Add/remove entries sekmesini kullanarak
-manage existing entries menüsünden mevcut önyüklemeleri tercihinize göre düzenleyin ve save yapın
-add an entry menüsünden eklemek istediğiniz yeni OS önyükleme tercihini seçin
  *Windows =>

#version --> yüklemek istediğiniz önyüklemenin OS versiyonunu seçin
              #drive --> yüklemek istediğiniz önyüklemenin OS versiyonunun yüklü olduğu partitionu seçin
              #Name --> bu önyüklemenin açılışta hangi ismle gözükmesini istiyorsanız yazın. ve add entry butonuna tıklayın.
  *Linux/BSD ==>

#Type --> yüklemek istediğiniz linux önyükleme yöneticisini seçin
                 #Name --> bu önyüklemenin açılışta hangi ismle gözükmesini istiyorsanız yazın
                 #Hard drive --> Linux yüklü hard diskinizi yazın (tek HDD de bu sıfır(0)dır, iki HDD de eğer linux ikinci HDD ise bu Bir(1)dir.
                 #Partition --> Linux'un hard diskinizin hangi partitionunda yüklü olduğu (bunu öğrenmenin çeşitli yolları var bu size kalmış ama mutlaka doğru yazın örneğin "\\hard drive 1 partition 3" gibi. add entry butonuna tıklayın.
  *Mac OS X ==>

#platform --> yüklemek istediğiniz Mac önyükleme yöneticisini seçin #Name --> bu önyüklemenin açılışta hangi ismle gözükmesini istiyorsanız yazın
                 #Auto-configure Mac setting veya linux'taki gibi hdd ve partition ayarlarını manuel yapın ve add entry butonuna tıklayın.Coolalntı www.mobildepo.com

Son Düzenleme: justen ~ 26 Temmuz 2008 13:08
justen
26-07-2008, 12:43   |  #2  
justen avatarı
OP Yıllanmış Üye
163 mesaj

Bilgi paylaşımı için lütfen yorumlarınızı esirgemeyin yada başka bir yöntem bulduysanız buyrun paylaşalım:)

ghost_blogcu
26-07-2008, 12:44   |  #3  
Yıllanmış Üye
134 mesaj

bence ubuntu yada fedora 9 kur

minnoş_97
26-07-2008, 18:26   |  #4  
Yıllanmış Üye
1,115 mesaj

bunlar sadece pardus içinmi gerekli yoksa ubuntu kurmaya kalktığımdada bu gerekir mi?