vista mı xp mi gelgitler yaşıorum

etriye
14-08-2008, 11:48   |  #1  
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
22 mesaj

arkdaşlar vista mı xp mi gelgitler yaşıorum şu günlerde...

laptopun sistemi

2,1 ghz core 2 duo t8100
3 gb ram
512 mb geforce 8600 m GT turbocahe 1024 mb
160 gb SATA hdd

sorunum  şu arkadaşlar vista yı yüklediğimde
1-) geç açılıo bence 80 90 sn yi buluo sizce normal mi? sp1 ve windows özellikleri ve sistem başlangıcını kapttıgımda bu süre 55 sn civarı bu normal mi sizce??

2)vga da turbocache özelliği ve direct x 10 desteği oluşu işim icabı çok güzel bi özellik...yani bunu yadırgayamam
Ama xp ye geçtigimde turbocache olayı olmuo artı direct x 9.0c oluo  bu da olumsz bi özellik xp için xp de buna bi çözüm bulamadım

3)vistada bir sorunum daha bilgisayarım açıldıktan sonra tam anlamıyla yaklaşık bi on dakka  daha  hiç bi işlem yapmadıgım halde hdd aşırı bi şekilde çalışıo ve bu da benim sinirimi bozuo

Yardımınıza ihtiyacım var  

Şimdiden TEŞEKKÜRLER

Son Düzenleme: Serkan Karadaş ~ 14 Ağustos 2008 20:06
Borga-x
14-08-2008, 12:07   |  #2  
İlk Maestro
Teşekkür Sayısı: 2
11,767 mesaj

Ben senın yerınde olsam Vıstayı kurarım. HDD'ın çalışması sadece HDD ıcındekılerı ındexlemesınden kaynaklanıyor. Vıstanın arama satırına bır sey yazıdıgında anında tepkı vermesının nedenı budur. Turbocahce özelliği her iki işletim sisteminde de kullanılabilir. Zaten bunun ayarını sen degıl bilgisayar yapar. Vistanın geç açılmasının en buyuk nedenı laptoplar ıcın yazılmış ve başlangıcta çalışması gereklı olan veya olmayan programları açmaya çalışmasıdır. Bunların bırcogu kullanılmaz. başlangıcta çalışan programları kaldırmak ıcın başlat>msconfig yazdıktan sonra başlangıc sekmesıne gıderek senın işine yaramayan quicktime update,adobe update, nero gibi saçma sapan başlangıca yerleşen programların yanlarındakı tıkı kaldırmak olacak.

etriye
14-08-2008, 12:11   |  #3  
OP Yeni Üye
22 mesaj

evet hocam onları kaldırıorum bi şey daha sorucam , packard bell laptopun markası arkdaşımda da vestel var ve sistem özellikleri daha kötü daha düşük puan aldıgı halde size yalan gelebilir ama 40 sn de açılıo ve  arkdaşımın sistemi benden kötü oldugu halde ki benim puanım 4,7 onun ki 3,5 bunun nedeni hakkında bi fikrin varmı hocam

kenzita
14-08-2008, 13:34   |  #4  
Yıllanmış Üye
233 mesaj

bu özellikler tam vista

bak

vista                                 

geç açılır                             
daha çok ram ve işlemvi yer
hd de daha fazla yer tutar
görünümü güzeldir
kullanımı kolaydır
harika bir kullanıcı deneyimi sunar
donanımlara xp kadar destek verir
xp den daha güvenliklidir

xp ise

sana daha fazla hız sunar
bilgisayarın çok hızlı açılır
kullanım deneyimi kötüdür
heckarlar içinaçık hedeftir
programların tamamına uyum sağlar
multimedyası çok düşüktür

performans uyum hız için xp
güvenlik kolaylık multimedya kullanım deneyimi destek sorunsuzluk için vista

ayrıca bilgisayarın hızlı açılması için başlangıç nesnelerini azaltın

1-çalıştıra girin

msconfig yazın sekmelerdenbaşlatmaya girin sonra burdan başlangıçta çalışmasını istemediğinizleri tiklerini silin

2-antivirüsünüzü daha az kasanla değiştirin

3-çok fazla gereksiz program kurmayın
4-c clenar gibibir programla temizlik yapın
5-windowsun disk temizleme ve disk birleştirme işlemlerini yapın

6-masaüsti arama işlevini iptai edin
7-çok fazla gadget kullanmayın
8-masa üstüne çok fazla simge yerleştirmeyin
9-masaüstü güzelleştiricileri arka plan araçları çok kullanmayın
10-farklı orogramlarla bol bol temizlik yapın
11-sistem yavaşlatan virüslerden kurtulun
12-virüs programlarının başlangıç taramasını iptal ettirin

Reborn91
14-08-2008, 23:47   |  #5  
Reborn91 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
3,307 mesaj

O sistem için vistaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

frkn_ua
15-08-2008, 00:49   |  #6  
Yıllanmış Üye
893 mesaj

ondan daha iyi sistemde xp kullanıyorum! illa bi bilgisayar iyi diye vista kullanmak zorunda değidlir,ihtiyaç,kullanım alanı önemlidir buna göre yorum yapın Göz kırpma
kullancağınız işlerde dx10 çok işinize yarıyorsa bunun için kullanbilirsiniz.bunun dışında size bir avantajı yoksa xp kullanmanızda sakınca yoktur.ancak donanım sürücülerinde sorun yaşama ihtimalinzde var xpye geçtiğinizde...

etriye
15-08-2008, 11:19   |  #7  
OP Yeni Üye
22 mesaj

teşekkürler arkdaşlar evet sistemime vistayı kurdum ve  ne tesadüf ki xp den hızlı açılıo şu an yaptıgım tüm işlemlerin aynısını yaptıgım halde...

açılış dahil tüm programlar yüklü artı service pack artı tüm güncelleştirmeler 36 sn :D

Kapalı Hesap (27449)
21-08-2008, 18:42   |  #8  
Kapalı Hesap
15 mesaj

Daha çabuk açılmasının sebebi donanımların driverlerini kendi yüklemesi olabilir. XPnin driverleri yüklemesi uzun sürüyor. Bende de Vista daha çabuk açılıyor. Ama çok güç gerektirenişlemler için Vista basic yada Windows 98 görünümüne geçin. O zaman performans artışı oldukça yükseliyor.