vista nasıl kaldırılır

muratahmetbeyoglu
19-05-2007, 21:11   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
176 mesaj

Cvp: Windows Vista Nasıl Kaldırılır?

Sn. "virtuecat",

Herşeyden önce "Hus Weblog" kaynağından alıntı yoluyla yaptığınız bu değerli paylaşım için çok sağolun!

Ancak, yaptığınız alıntıda -birebir olmadığı için- eksik ve yanlışlık bulunmaktadır (örneğin, özgün yazıda Vista'nın boot menüsünü kaldırmak için 2 değil 3 yöntem verilmiştir ve 1. yöntemde girilmesi söylenen komut satırı yanlıştır).

Özgün yazı aşağıdaki gibi olup, konunun önemi bakımından yeniden eklemek gerektiğini düşündüm:

Windows Vista’ nın eski versiyonunu kaldırıp son versiyonunu kurmak istiyorsunuz veya Vista’ yı beğenmediniz, sisteminiz yetmedi… bu gibi nedenlerden dolayı Vista’ yı kaldırmak istiyorsunuz. Vista’ nın bulunduğu bölüme format atarsanız boot yöneticisi yine yerinde durur.

Şimdi öncelikle Vista’ nın boot düzenini anlayıp ardından Vista’ yı temiz bir şekilde sistemden nasıl kaldıracağımızdan bahsedeceğiz.

Windows Vista daha hızlı ve güvenli boot bileşenleri içeriyor. “Ntldr” yerine artık Windows Boot Manager(Bootmgr) ve “winload.exe” var, ayrıca Windows açılırken ntldr’ ın okuduğu işletim sistem(ler)inin disk üzerindeki yerini gösteren, yükleme seçeneklerini içeren “boot.ini” dosyası yok yerine registryde tutulan Boot Configuration Data (BCD) var.

Windows Vistanın açılışı şu şekilde gerçekleşiyor:

1. BIOS, diskin ilk sektöründe bulunan Master Boot Record’ u (MBR) yükler.
2. MBR, sistem biriminin boot sektörünü yükler.
3. Boot sektörü ise Bootmgr.exe (Windows Boot Manager) yi yükler.
4. Boot Manager, Boot Configuration Data (BCD) yı inceler ve boot menüsünü gösterir. Eğer bu menüde Vista’ dan önceki bir Windows versiyonu seçilirse Boot Manager kontrolü “ntldr” a verir…

Windows Vista’ yı kaldırma:

Aslında burada Vista’ nın boot menüsünü nasıl kaldıracağımızdan bahsedeceğiz. Çünkü Vista’ nın bulunduğu bölümü silmek veya diski formatlamak problem değil. Başlamadan önce Acronis True Image gibi bir programla Windows ve MBR’ ın ya da 2. yöntemde bahsedeceğimiz VistaBootPRO programıyla kolayca boot menüsünün yedeğini alın.
Diğer bir önemli nokta da aşağıdaki yöntemleri sadece Windows işletim sistemleri için anlattım eğer Linux kullanıyorsanız How To Triple Boot (XP, Vista, Ubuntu) With Single Boot Screen yazısına bakabilirsiniz.

1. Yöntem, Komut satırı:

Windows Vista’ yı kurduktan sonra eğer sisteminizde Vista’ dan önceki bir Windows sürümü varsa bunun “boot.ini” dosyasına bakarsanız en başa şu 2 satırın eklendiğini göreceksiniz.

;Warning: Boot.ini is used on Windows XP and earlier operating systems.
;Warning: Use BCDEDIT.exe to modify Windows Vista boot options.

Buradada söylendiği gibi Windows Vista’ nın boot seçeneklerini Vista’ nın System32 klasöründeki “bcdedit.exe” uygulamasıyla düzenliyoruz. BCDEdit önceki Windows’ larda bootcfg‘ nin yaptığı işi yapıyor. Açıkçası bununla hiç boot menüsünü tamamen kaldırmayı denemedim. Bunun yerine Vista’ DVD’ sinde ki “bootsect.exe” yi kullandım.

1.a. Windows Vista medyasını sürücünüze takın.

1.b. Windows komut satırında(Vista’ da olabilir) “d:\boot\bootsect.exe /nt52 ALL /force” komutunu girin. Vista medyanızı koyduğunuz sürücüye göre sürücü harfini(d) değiştirmeyi unutmayın. Bu komut boot sektörünü Vista’ dan önceki Windows’ lara göre düzenleyecektir.

2. Yöntem, EasyBCD:

EasyBCD programında Manage Bootloader > Uninstall the Vista Bootloader seçeneğini seçip “Write MBR” a tıklayın. Şimdi Vista bölümüne format atabilirsiniz. EasyBCD bu işi yapan en iyi program.

3. Yöntem, VistaBootPRO:

VistaBootPRO programının son sürümünü indirin. “Backup/Restore Center” bölümünden önce yedek alın ardından “Bootloader” bölümüne gelip “Uninstall the Vista bootloader” ı seçip Apply deyin. Bu kadar.

Yanlışlıkla kaldırılan boot menüsünü geri getirme:

Eğer birden fazla Windows kullanıyorsanız ve kurulum sırasını eskiden yeniye doğru yapmadıysanız örneğin Vista kurduktan sonra XP’ yi kurduysanız ve Vista’ nın boot menüsünü kaybettiyseniz şu yazıdan faydalanabilirsiniz. Denemedim ancak VistaBootPRO programında “Bootloader > Reinstall the Vista bootloader” seçeneğininde sorunu çözmesi gerek.

Vista’ nın boot menüsünü geri getirmenin diğer bir yolu, bilgisayar’ ı Vista medyasıyla açıp Repair your computer > System Recovery Options’ a gelin buradan komut satırına geçip “bootrec /rebuildbcd” komutunu kullanın.

3. yol olarak EasyBCD programında Vista dışındaki bir Windows’ a kurun, program’ ı açmak istediğinizde karşınıza 2 tane uyarı çıkacak “Yes” deyip Vista bootloader’ ı yeniden kurmasını sağlayın.

Vista yayıldıkça bu boot problemleriyle çok karşılaşılacağını düşünüyorum o yüzden yazının bir çok arkadaş’ a yardımcı olacağı kanaatindeyim.
Konuyla ilgili kaynaklar:

Boot Configuration Data in Windows Vista
Windows Vista Startup Process
Boot Options in Windows Vista

gökhan19
20-05-2007, 00:35   |  #2  
Yıllanmış Üye
997 mesaj

vista şöyle kaldırılır xp cdsini tak ntfs olarak biçimlendir de artık vista yok BeğendimKamçıZonkvista diye birisi yok hayatınızda.

Son Düzenleme: gökhan19 ~ 20 Mayıs 2007 00:36
h.ozgur
20-05-2007, 00:50   |  #3  
Yıllanmış Üye
338 mesaj
gökhan19
vista şöyle kaldırılır xp cdsini tak ntfs olarak biçimlendir de artık vista yok BeğendimKamçıZonkvista diye birisi yok hayatınızda.
Beğendim

osa_bh
20-05-2007, 22:37   |  #4  
Yıllanmış Üye
335 mesaj

format atmayı bilmiorsan: bilgisayar başlar başlamaz delete ye basarak bıos ayarlarına gir bilgisayarın başlangıc donanımı olarak cd room u göster f10 a basarak kaydet ve xp cd sini tak..sonra pc açıldığında cd den önyükleme yapmak için bir tuşa basın dicek bas sonra xp bazı kurulum dosyalarını yükledikten sonra xp yi onar yazısı gelince onarma de sonra bölümü sil de sonra da xp yi yükle

hamza123
22-05-2007, 15:33   |  #5  
Yıllanmış Üye
991 mesaj

AYNEN ÖYLE ARKADAŞLARIN SÖLEDİĞİ GİBİ TAK XP Yİ AT FORMATI

orionxxx
29-05-2007, 22:02   |  #6  
Yeni Üye
25 mesaj

arkadaşlar benim notebook un içinde vista kurulu geldi bende xp cd sini takıp dediğiniz gibi format atsam notebookun içinde kurulu olan vistadamı gider acaba?

gökhan19
29-05-2007, 22:08   |  #7  
Yıllanmış Üye
997 mesaj

Eğer aynı diske kurarsan gider zaten biçimlendirmen lazım o zaman siliniyor biçimlendirmezsen vistanın üzerine xp yükleyemezsin yani her halukarda vista silinir ama istersen başka diske atabilirsin.

altaytuna
23-06-2007, 17:49   |  #8  
Yıllanmış Üye
250 mesaj

Arkadaşlar muratahmetbeyoğlu kardeşimiz vistanın kaldırılmasından değil vista kaldırıldığında bile, yerinde duran işletim sistemi yükleme ekranının kaldırılmasından bahsetmiş..

Çoğumuz disk alanlarını biçimlendirmeyi biliyoruz.Ama vista kaldırılsa bile maalesef bu yükleme seçeneği kaldırılmıyor...

Selamlar....

unsalerdem
07-12-2007, 23:21   |  #9  
Taze Üye
1 mesaj

Arkadaslar ben hardiskimi bölmeden vistayi kaldirip xp yüklemek istiyorum vista cd si de yok elimde yardim edin lütfen.Bi  de XP takip kurmaya calistigimda olmadi...bi de hardiski ikiye bölüp xp yi kurduktan sonra vistaya format atsam ve sonra da ikiye bölünmüs hardiski birlestirebilirmiyim.

Son Düzenleme: unsalerdem ~ 08 Aralık 2007 00:16
swordmaster_65
08-12-2007, 14:20   |  #10  
Yıllanmış Üye
2,176 mesaj

Arkadasım vistayı kaldırmak için hardiski iki ye bölmene gerek yok. direk xp cd si ile bas formatı kur xp yi eger vistayı kaldırmadan hard diski ikiye bölmek istiyorsan.

buraya göz at.
yani senin yazından anladıgım bu kadar baska sorun olursa yazarsın;)

adnantul
24-01-2008, 14:51   |  #11  
Taze Üye
4 mesaj

teşekkür ederim yanlız ben iki programıda denedim olmadı.
Sanırım bu vistanın 64 bit olmasından kaynaklanıyor olabilir.
en son vista cd sini deniyeceğim umarım olur.

Son Düzenleme: adnantul ~ 24 Ocak 2008 14:53
yükleyici
08-08-2008, 10:40   |  #12  
Yeni Üye
20 mesaj

peki vista boot pro ile nasıl boot menüsünün yeeğini alıcaz

papadilma
09-08-2008, 01:55   |  #13  
Taze Üye
3 mesaj

tesekkürler konu için arkadaşım :)

UslanmaM.com
10-08-2008, 17:45   |  #14  
Yıllanmış Üye
129 mesaj

Anlattıgın için teşekkürler

zeynel44
02-05-2009, 17:20   |  #15  
Taze Üye
1 mesaj

arkadaşlar bende de aynı sorun var. Vista kurulu xp cd sini takıp tekrar başlattığım zaman direk bilgisayar açılıyor. Ama bilgisayarım dan cd ye girince
***Şuanda kullandığınız windows cd dekinden daha güncel olduğundan kurulum tamamlanamadı*** diye bir yazı geliyor acele yardım şimdiden teşekkür ederim

cakirler67
03-05-2009, 00:15   |  #16  
Yıllanmış Üye
421 mesaj
gökhan19
arkadaşım xp cd'siyle biçimlendirip yerine vista kurmak sandığın kadar kolay değil araştır istersenGöz kırpma