Vista'nın en can sıkıcı özelliklerine son!

CHIP Online
26-04-2009, 00:45   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

Microsoft'un en çok eleştirilen işletim sistemi Vista'nın en can sıkıcı özelliklerinden kurtulun

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/Vist ... rine-son_12349.html

Resimlerle: Windows Vista'nın olmazsa olmaz 40 uygulaması

Her işletim sisteminin kendine göre kusurları olabilir. Microsoft'un şu anda piyasadaki en yeni işletim sistemi olan Vista da kusursuz değil. Hatta pek çok kişiye göre Vista, Microsoft'un şu ana kadar piyasaya çıkardığı en sorunlu işletim sistemlerinden biri. Bu görüşün altında Vista'nın bazı can sıkıcı özellikleri yatıyor.

Bir yandan Kullanıcı Hesabı Denetimi (UAC), diğer yandan bir anda ortadan kaybolan masa üstü simgeleri. Klasör görünümlerinin sürekli değişip durması ya da sık sık işinizin arasına giren Windows Güncellemeleri...

Her ne kadar tüm bu özellikler Microsoft tarafından farklı amaçlar için üretildiyse de, çoğu kullanıcı için bunlar son derece keyif kaçırıcı. Neyse ki bu can sıkıcı özelliklerden kurtulmak mümkün. Sizler için en sıkıcı 9 Vista özelliğini ele aldık ve hepsinden kurtulma yöntemlerini yazdık.

Tüm konu: Vista'nın en can sıkıcı özelliklerine son!

Resimlerle: Windows Vista'nın olmazsa olmaz 40 uygulaması

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Sizin de paylaşmak istediğiniz faydalı Vista ipuçları var mı?

Kapalı Hesap (91855)
26-04-2009, 14:28   |  #2  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 27
2,006 mesaj

disk birleştirme işe yarıyor mu diye bi başlık gördüm sizinle birşey paylaşmak istedim

bu resimde görüldüğü gibi harddiskin ayrık bölümleri birleşik bölümleri vs. vs. gösterilmiş
disk birleştiriciler tüm verileri harddiskten dış tarafa doğru iter ve verilerin aralarındaki boşlukları kapatır
verileri dış tarafa itmelerinin sebebi motor ortadadır ve dış taraf motordan uzak olduğu için iç tarafın dış taraftan daha az aşınmasını sağlar ve böylece harddiskin ömrü uzar
boşlukları kapatmasının sebebi ise harddiskteki plak bir dosyanın olduğu bölümden diğerine geçerken daha hızlı olsun diye
çoğu disk birleştirme programı moving "bilmemne dosyası" filan der ama dosya hep aynı klasördedir. bunun nedeni ise disk birleştirme programları konumlarıyla oynamaz dosyaların onları fiziksel olarak iç kısımlardan alır dış ksımlara iter
bu sebele bir dosyayı olduğu klasörden bi alt klasöre taşıdığımızda anında olur bu işlem sırasında sadece bize konum farklı görünür ama disk üzerinde en zıt noktalarda bile olabilirler

elimden geldiği kadar anlatmaya çalıştım umarım yararlı olur

Son Düzenleme: Kapalı Hesap (11) ~ 29 Nisan 2009 22:27