Vista ve Xp

HPQ-User
01-02-2008, 13:39   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

dogukan sormuş:
İlköncelikle tesekkur ediyorum daha önceki yardımlarınızdan dolayı.Ben pro olarak caunter strike oynuyorum ancak oyun içinde takılma oluyordu xp de iken.Sonra Vista yükledim sorunum ortadan kalktı.Bu celiskiyi anlamadım ben.Xpde neden oyun takılıyor Vistada düzgün calısıyor.Pc özelliklerim bu oyunu xp de rahat rahat calıstırıyo ama takılıyor.Nvidia nin amd ile uyusmamazlıgımı?Vista bazı programları calıstırmıyo bunu nasıl halledebilirim.sorum bu kadar kolay gelsin

Soru Türü: Yazılım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
Amd 4400 8800 gt asus anakart 2 gb ram fps 500w

İnternet Tarayıcı: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 6.0; Windows NT 5.1; SV1)

Borga-x
01-02-2008, 14:22   |  #2  
İlk Maestro
Teşekkür Sayısı: 2
11,767 mesaj

Vısta bazı programları calıstırmıyorsa programları baska bır surucuye kurmayı deneyın. C surucusunu Vısta sıstem surucusu ilan ettiginden C'dekı ufak bır degısıklıge ızın vermez. Bu yuzden D surucunuz varsa programları buraya kurun.

Banned
01-02-2008, 16:53   |  #3  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 21
5,777 mesaj

anladığım oynadığım oyun xp de takılma yapıyor vşstada yapmıyor oysa xp de daha rahat oynanması gerekmezmi  ? diye soruyorsunuz.
   Vista birçok ayarı otomatik yapmaktadır. xp de ise bizzat direk yapmanız gerekir. Diğer taratan bu ekranda takılma olaylarının ana sebebleri
1. oyun esnasında açık olan başka programlar oyunda takılmalara sebebiyet verebilmekteditr. Örn.: Tema yazılımları winflip vs.
2. Sürücülerden kaynaklanan proplemler olabilmektedir.Sürücünün yeterince güncel olmaması, çözünürlük bit değerlerinin yanlış ayarlanması
3. Özellikle xp de sık karşılaştığımız sorun çakışmalar olabilmektedir. Ör.: ses kartı ile dvd rw çakışması ekran kartı- ses kartı çakışması vs.
4. oyun ayarlarından kaynaklanan proplemler olabilmektedir.Örn.: Video ayarları

Sonuç: xp den en azından ekran kartının sürcüsünü kaldırıp yeniden kurmanızı varsa daha güncel sürücü kullanmanızı ve ayarları varsayılda  bnırakmanızı, oyunu kaldırıp tekrar kurmanızı, oyunu oynama esnasında mutlaka 3. part gereksiz programları kapatmanızı öneririm.Ayrca vista xp ye göre işlemciyi daha performanslı ve kararlı kullanmaktadır. özellikle işlemcide veya ekran kartında xp de vistaya nazaran çok daha çabuk ısınmalar olmaktadır. Bu nedenle ısı ayarlarını fanları ve soğutucu ızgaraların temizliğini kontrol etmenizde fayda göreceksinizdir.Mutlaka sorun çözülecektir