vistada format sonrası disk parçalama

HPQ-User
18-05-2009, 23:14   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

murat sormuş:
ben geçen gün aşağıdaki adresteki notebooku aldım.

sistem geri yüklemesi çalışmıyor diye format atmak istedim.
ama format attıktan sonra şu sorunlar ortaya çıktı:
1)bilgisayar geldiğinde :D sürücüsü 104 GB ,kalanı da :C    sürücüsü  iken;formattan sonra :D sürücüsü 88,4 GB,kalanı da
:C sürücüsüne aktarıldı.
2)bilgisayar geldiğinde bluetooth ve wirelessi açtığımda masaüstünde bluetooth ve wirelessin açıldığına dair bir simge yanıp sönüyordu.ama şimdi yok.
3)Format atarken Driver CD yi istiyor,ama formattan sonra
tekrar yüklemem gerekiyor.
4)bilgisayar geldiğinde paketteki norton internet security türkçe iken formattan sonra ingilizce oldu.

acaba bu sorunlar niye ortaya çıktı.?
bilgisayarla gelen işletim sistemi "vista home basic"
YARDIMCI OLABİLİRSENİZ SEVİNİRİM!!!

Soru Türü: Yazılım
İşletim Sistemi: Windows Vista
Sistem Özellikleri:
İşlemci Tipi:Intel Core 2 Duo
İşlemci Türü: Core 2 Duo T5850 2.16 Ghz - 2 Mb
Bellek :2048 Mb
Bellek Türü: DDR II 667
Maksimum Bellek :4096 Mb
Sabit Disk :250 Gb
Disk Dönüş Hızı: 5400 Rpm
Ekran Boyutu :15.4"
Ekran Çözünürlüğü: 1280 x 800
Ekran Türü :WXGA
Ekran Kartı Türü: Paylaşımsız
Ekran Kartı :ATI Mobility Radeon HD3470 - 256 Mb

İnternet Tarayıcı: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 8.0; Windows NT 5.1; Trident/4.0)

OnlyMann
18-05-2009, 23:26   |  #2  
OnlyMann avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
2,779 mesaj

Diski bölmek için masaüstünde bilgisayarım sağ tuş yönete giriniz. Disk Yönetiminden C: üzerinde sağ tuşa basınız birimi küçültü seçiniz. sizden küçültmek istediğiniz kapasiteyi isteyecektir. girdiğiniz kapasite kadar C: diski alanı küçülecektir. Ham alan ortaya çıkacaktır. Aynı işlemi D: sürücüsü üzerinde yapın bu kez birimi büyütü seçmeniz gerekecektir.

Diğer konulara gelince;
wireless için muhtemelen firmaya özel bir program kurulması gerekiyor ki bu size verilen cdlerde mevcuttur. bunu bulup yüklemelisiniz.

Driver CDsini istemesi normal makina üzerinde bulunan parçaları ancak bu şekilde sürücüleri yükleyerek tanıyabilir.

NİS içinse zaten makinada yüklü olarak gelen deneme (30-60-90 günlük) sürümüdür. bende 90 günlük deneme sürümünü sitesinden (106 MB) indirdim ve Türkçe kullanıyorum. CD de gelen İngilizce olabilir.