Vistada Mavi Ekran Sorunu(ACİL!!!)

Kombat
19-04-2008, 22:17   |  #1  
Kombat avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
425 mesaj

Son 2 gündür Vistada açıldıktan sonra sürekli explorer.exe yavaş çalışıyor ve daha sonra cevap vermeyi keserek kapanıyor. Donanımsal bir hata yok çünkü şu anda aynı sistemde xp üzerinden bu yazıyı yazıyorum. Virüsten şüpheleniyorum ama tam emin değilim. Sistem başladıktan 5 dk sonra mavi ekranla birlikte reset atıyor. İlgilenenlere şimdiden teşekkürler.

silenceandsilence
19-04-2008, 22:44   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
275 mesaj

Aynı sorun benim de başıma geldi. Evdeki herkes bende dahil çıldırıyorduk neyseki sorunu çözebildim işin ilginç tarafı bunun bir virüs mü yoksa başka bir sorun mu oldugunu anlamadım. Neyse ilk olarak kaspersky kullanıyorum virüs değil ama explorer.exe gizli bilgi gönderiyor diye uyarı verdi bende explorer.exe ye izin verdim ama bilgisayar kilitlenip kilitlenip kapanmaya başladı. Virüs taraması, disk ve kayıt defteri silinip birleştirildi. Düzelmedi sonra windows defender dan başlangıç programlarını kontrol ettim. 3 tane system32 li windows programı vardı normalde sen sil deyince işletim sisteminin orijinal dosyaları bile olsa sen silmek istiyorsan silebilirsin ama bunlar izin vermiyordu sadece ikisi siliniyordu biri silinmiyordu biraz ugraştıktan sonra farkettim ki bu dosya başka bir dosyayı oluşturuyor ve bu da explorer.exe nin yoğun çalışmasını ve sonunda yanıt veremeyerek kapanmasına sebep oluyor. Bu iki dosyayı ana dosya ve oluşturulanı ancak güvenli moddan vistaya girip silebiliyorsun ama dikkatli ol virüs diye sistem dosyasını silebilirsin. Dediklerimin hepsine tek tek bak ve kontrol et. Eger "kaspersky"den başka antivirüs varsa daha dikkatli ol çünkü normalde dll dosyalarına karışmam ama "kaspersky" virüs olarak 5 tanesini silince bir sorun oldugunu anladım. İlk önce virüs taraması özellikle "system32"yi tarat.