vistadan yavaş win 7

massas
14-02-2010, 19:26   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
681 mesaj

Arkadaşlar win 7 çıkmadan önce vista kullanıyodum Vista ultimate 32 bit. Şu an windows 7 ultimate 64 bit kullanıyorum. İnanın pc vistadan daha yavaş en az 2 dk de açılıyo. Neden böyle oluyo herkes win 7 daha hızlı derken benimki vistadan daha yavaş?
Sistem özellikleri: core2 duo 6300, 2 gb ram ,HD4830

Son Düzenleme: massas ~ 14 Şubat 2010 19:27
Halil Mollaoğlu
14-02-2010, 19:39   |  #2  
CHIP Online
373 mesaj

Direkt Vista'dan mı yükseltme yaptınız, yoksa sıfırdan kurulum mu?

Eğer cevabınız sıfırdan kurulum ise tüm donanım sürücülerinizin güncel olmasına dikkat edin. Programlarınızın güncel sürümlerini kullanmaya dikkat edin ve sakın optimizasyon programlarına başvurmayın. Zira çoğu ters tepki  yapabiliyor. Yani sistemi hızlandıracaklarına yavaşlatıyorlar.

Eğer cevabınız direkt yükseltme ise sisteminizin yavaş çalışması doğaldır. Sıfırdan kurulum yapın.

Sisteminiz Windows 7'yi rahatlıkla çalıştıracak kapasitededir ;)

massas
14-02-2010, 19:45   |  #3  
OP Yıllanmış Üye
681 mesaj

ya zaten sürücüleri kendi direk atıyo bir ekran kartının güncel sürücüsünü yüklüyorum. Başka ne yapmam gerekiyo. Karspersk var o yavaşlatabilirmi?

massas
14-02-2010, 19:46   |  #4  
OP Yıllanmış Üye
681 mesaj

Unutmadan zaten sıfırdan kurulum  yaptım.

Recep Baltaş
14-02-2010, 19:59   |  #5  
Recep Baltaş avatarı
CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 8
9,635 mesaj

Kurduğunuz sürücüler eskidir. Sıfırdan mı kurdunuz? Açılış hadi yavaş, sonrası?

massas
14-02-2010, 20:25   |  #6  
OP Yıllanmış Üye
681 mesaj
Alıntı: Recep Baltaş  
Kurduğunuz sürücüler eskidir. Sıfırdan mı kurdunuz? Açılış hadi yavaş, sonrası?
Açılış 2 dk sürüyo ancak hdd ışığı kesintsiz yanıyo. Sıfırdan kurdum. Açıldıktan sonra gayet stabil internete biraz yavaş giriyo o kadar.

norn
14-02-2010, 20:47   |  #7  
norn avatarı
Yıllanmış Üye
179 mesaj

açlışta gerekiz programlar varsa otamatik başlatmasını engelleyin. bu tür programlar çok fena zorluyor açılışta bilgisayarı. harddiski analiz edip çok parçalı dosyalar varsa defrag yaptırın. yada herşeyi tek tıklamayla yapabilen 3. parti windows bakım programlarıyla( tune up, advanced system care....) bilgisayarınızı optimize edin. benim laptoptaki win 7'de sürüyle program olmasına rağmen gerekli bakım ve optimizasyonu yaptığım için 1 dk bile sürmeden açılıyor.

Recep Baltaş
14-02-2010, 23:01   |  #8  
Recep Baltaş avatarı
CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 8
9,635 mesaj

Derecelendirme yapın bakalım en yavaş parça ne imiş?

mancukya
15-02-2010, 01:10   |  #9  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 4
2,844 mesaj

soru win 7yi nereden cektinde gizlidir bence.

zafer.
15-02-2010, 01:29   |  #10  
zafer. avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 100
1,310 mesaj

eğer orjinal değilse sorun loader dan felandır.

OSMAN BAĞÇEVAN
15-02-2010, 09:38   |  #11  
Denetmen
Teşekkür Sayısı: 5
6,606 mesaj

Arkadaşlar herşeyi orjinal/korsan a bağlamamak lazım..Bile bile mi yapıyorsunuz anlamıyorum ki..
Hem forumda yasak korsan olması , hemde her olaya ''orjinalini satın almalısın'' diyorsunuz..Bence bu yanlış..
Forum kurallarından habersiz olan kişiler direk korsan deyip konusu kilitleniyor , sizin sayesinizde..

Alıntı: massas  
Açıldıktan sonra gayet stabil internete biraz yavaş giriyo o kadar.
Karspersk var o yavaşlatabilirmi?
Windows 7 32bit yükleyin..32bit kasmayacaktır..Kaspersky yi 32bit e yükleyin , kasarsa silin..Kaspersky dışında kasmayan bir virüs programı kurun ve güvenliğinize dikkat edin..Eğer bilgisayarınıza crackli dosya sokmuyorsanız veya her zaman usb/cd-dvd gibi icatları takmıyorsanız virüs programına da gerek yok..Sadece internet güvenliğini sağlarsanız o bile yeterli gelir..
İllaki dersenizde virüs programım kaspersky olacak ve bilgisayarınızdada donmalara sebeb oluyorsa o zamanda windows 7 yi hızlandırma yöntemleri kullanın..
Forumlara aratırsanız karşınıza çıkacaktır..

mancukya
15-02-2010, 12:55   |  #12  
Yıllanmış Üye
2,844 mesaj

Simdi bazi gercekleri göz ardi edemeyiz ekonemik durumu belli olan bir ülkede cok kisi orjinal olmayan isletim sistemini kullaniyor buda dogal aslinda ve o kisinin sorunu ama asil sorun cektigi sitede sunumu yapan kisilerin niyetleri.
Ortada dolasan 32 mb seven vardi onun gibilere düsenler olabilecegi gibi düzgün dagitilan paketlerde var.

massas
15-02-2010, 17:07   |  #13  
OP Yıllanmış Üye
681 mesaj
Alıntı: Recep Baltaş  
Derecelendirme yapın bakalım en yavaş parça ne imiş?
Derecelendirme yaptım böyle bir şey oluyor.

KOBRRA
15-02-2010, 17:24   |  #14  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
279 mesaj
Derecelendirme yaptım böyle bir şey oluyor.
 Sistemin iyi aslında.Arkadaşlarında dediği gibi sürücülerini güncelle.Özellikle de ekran kartı sürücüne dikkat et.

PcMaKeR
15-02-2010, 18:10   |  #15  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
8,935 mesaj

Hayır anlamıyorum.
Niye 64 bit!

İhtiyacın mı var. 64 bit ile derlenmiş özel bir program mı kullanıyorsun. Eğer kullanmıyorsan cevabı basit: Ego tatmini dur 64 bit kurayım.

o kadar yazı döküldü çizildi paylaşıldı hala inatla 64 bit kullanılıyor.

64 bit 4 gb ram altında sistemin en çok harddiskine yükleniyor. Kendi sanal ramini bir dosya olarak tutuyor. 64 bitte 32 bitten hızlı çalışması var diyip kurarsanız olacağı bu. 64 bit işletim sistemi ve programlar ramde uzun boyutlu verileri tutar ve işler. eğer ram yetersiz kalırsa sistemin en yavaş donanımına yüklenecek: Harddisk.

Şunu anlayın kardeşim. Windowsun üreticisi dahi bir çok donanım uzmanı 64 biti 4 gb altı rami önermiyor. ki 64 bit programlarda ufacık bir işlem hatası o boş olan rami bir anda doldurur ve windows ram ihtiyacını sanal bellekten alır. Sonra neden hdd ışığı hiç sönmüyor dersiniz.

Vistada kasmamasının bir sebebi vardı gerekli olan bütün verileri ram e doldurup kullanıyordu. aslında bu ciddi bir problemdi. Bir program açınca yer kalmayınca vista rami hdd ye aktarıyordu işte o zaman sistem kıt derecede yavaşlıyordu.

Windows 7 de yok böyle birşey...

Kaldır 32 bit kur. Windows update üzerinden donanımımı tanıdı diye son güncellemelerini yüklememezlik etme kendini aldatırsın çünkü güncel sürücüler gelmiyor windows update den...

kaspersky kullanma. ram hastası program. norton 360 kullan, norton antivirus : game edition kullan(oyuncular için düşünülmüş çok düşük ram kullanıyor) ama koruması iyi.

Nortonun mümkünse son sürümünü kullan.

Bu arada bende lisanslı ürünü severim ama kaçınız pc de kurulu çoğu ürüne dünyanın parasını döküyor. Birbirimizi eleştrip kandırmayalım burda.

Windows 7 enterprise ı yükleyin 90 gün kullanın. ultimatedeki herşey var.

massas
15-02-2010, 20:08   |  #16  
OP Yıllanmış Üye
681 mesaj
Alıntı: PcMaKeR  
 Eğer kullanmıyorsan cevabı basit: Ego tatmini dur 64 bit kurayım.

64 bit 4 gb ram altında sistemin en çok harddiskine yükleniyor. Kendi sanal ramini bir dosya olarak tutuyor. 64 bitte 32 bitten hızlı çalışması var diyip kurarsanız olacağı bu. 64 bit işletim sistemi ve programlar ramde uzun boyutlu verileri tutar ve işler. eğer ram yetersiz kalırsa sistemin en yavaş donanımına yüklenecek: Harddisk.

Ego tatmini falan değil. Win 7 çıkmadan önce okuduğum çıoğu yerde 64 bit sistemin daha stabil çalıştığını söylediler. Kendimi bildim bileli egocu bir insan değil öyle olanlardan da nefret ederim.

64 bit sistemin 4 gb ram altında hdd ye yüklendiğini söylemişsiniz. win Xp ilk çıktığı zamanlarda bırakın 4gb rami  512 ram bulana şükr olsun Madem 4gb için 64 bit var. Win xp 64 bit neden çıktı?

Son Düzenleme: massas ~ 15 Şubat 2010 20:15
PcMaKeR
15-02-2010, 22:44   |  #17  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
8,935 mesaj
Ego tatmini falan değil. Win 7 çıkmadan önce okuduğum çıoğu yerde 64 bit sistemin daha stabil çalıştığını söylediler. Kendimi bildim bileli egocu bir insan değil öyle olanlardan da nefret ederim.

64 bit sistemin 4 gb ram altında hdd ye yüklendiğini söylemişsiniz. win Xp ilk çıktığı zamanlarda bırakın 4gb rami  512 ram bulana şükr olsun Madem 4gb için 64 bit var. Win xp 64 bit neden çıktı?

2004 senesinde de 4 gb ve üstü ram vardı.

xp 64 biti hiç adam akıllı inceledin mi merak ettim.

xp64 bit windows server 2003 64 bitin çekirdeğine sahipti ve deneme amacıyla çıkartıldı server 2003 ü iki üç değişiklikle xp profesyonel gibi kullanırsın windows vista yada windows 7 nin çekirdeğine sahip windows server 2008 i de öyle kullanırsın.

64 bitin asıl amacı 32 bitteki veri uzunluğu kısıtlamasını kaldırmaktı. 64 bit veriler daha komplipike bir şekilde işlenir 64 bitte sadece ram yetmez işlemcide iyi olmalıdır.

8 gb ramin var ve sen 64 bit destekliyor diye ucuza kaçarak e4600 gibi işlemci alırsan o makinadan hayır gelmez.

umarım açıklayıcı olmuştur.

Sizden ricam birine birşeyi sormadan önce google da ufak bir aramayla engin bilgilere ulaşabilirsin.
http://www.google.com.tr/#hl=tr& ... fp=922779a4bdef4c81
4. sırada benim makale çıkıyor, 6. sırada blogumdaki konu çıkıyor, 9.sırada 64 bit ile ilgili karşılaştığım sorun çıkıyor mesala. okumak kötü değildir öğrenmek suç değildir istemek suç değildir ama daha önceden paylaşılmış bir şeyi tekrar farklı şekilde sorup bilgi istemek kısaca abesliktir.

senin sorunun cevabı chip in içinde kaynıyor bilgi olarak. ufak bir arama seni bu konuyu açtırmaktan vazgeçirebilirdi.

Ha şöyle olurdu. okursun işine yaramaz kafanda soru işaretleri kalır onları severek çözebiliriz kimsede gıcıklığına cevaplar vermezdi emin ol ;)

Not:xp ilk çıktığında önerilen sistemin altında kullanıldığında xp de kağnı gibi çalışıyordu. Sanal bellek windows nt den bu yana var neredeyse 15 senedir. ram az sa windows bunu aşmak için hdd ye yüklenir. 512 mb ramli makinamda xp yi kullanmazdım harddiskimin ışığı sönmezdi hiç.

windowsun kurulu olduğu sürücüde sistem dosyası vardır iki tane pagefile.sys ve hibernate.sys

pagefile.sys işte sanal bellektir windows sıkışınc buraya hücum eder. hibernate.sys ise windowsu hazırda bekletirken kullandığı geçici ram deposudur. windows hazırda bekletten çıktığında bu dosyadaki bilgiler rame aktarılır kaldığı yerden devam eder.

Aklında başka soru işareti var mı yanıtlayayım memnuniyetle?

Edit: Aklıma sonradan geldi. Windows xp 64 bit sadece msdn ve technet premium üyelerine satılmıştır sadece onlar denedi birde donanım üreticileri. Donanım üreticileri sürücü hazırlamak için premium üyeler ise programlarını test etmek için.

Ama windows server 2003 te 64 bit şarttı çünkü ram piyasası durmadan yükseldi sunuculardaki performansı karşılamak için 64 bit sürüm çıkartıldı...

Son Düzenleme: PcMaKeR ~ 15 Şubat 2010 22:50
mancukya
20-02-2010, 11:32   |  #18  
Yıllanmış Üye
2,844 mesaj

Hadi ya 2004 yilinda kac kisi 4gb rame sahip olabiliyordu acaba ?
Pcmaker kusura bakma klasik kulaktan duyma seyler bunlar