Vistayı Kaldıramıyorum Acil Yardım Lüften.

nymphea
10-09-2007, 22:20   |  #1  
OP Üye
Teşekkür Sayısı: 0
61 mesaj

merhaba arkadaşlar ben vista home premium kullanyorum şu an. donanım uyuşmazlığı yüzünden çok sıkıntılar çekiyorum Windows XP ye geçmeye karar verdim. xp cd sinin takınca biçimlerdiriyorum biçimlendirme bitince yüklemeye geçerken %57 de takılıyor. b isistem dosyasını yüklemiyor. cd orjinal xp nin. belki benim cd bozuk diye korsan xp aldım onda da %57 de takılıyor. ve şu an bi türlü kuramadım xp yi.bunu nasıl halledeceğim? hem korsan xp yükleyip bende ki Xp nin orjinal serial ini girsem sorun olur mu? teşekkürler şimdiden.

uGuR.uK
10-09-2007, 22:30   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
8,316 mesaj

korsan xp crack'li xp'dir, yani etkinleştirme istemeyen aktivasyonu kırılmıstır, dolayısıyla onu yükleyip orjinal seriali girmen bisi deistirmez. sürekli %57de takılıolarsa belkide hdd'nin o dosyanın yazıldıgı bolumunde bi sorun olabilir, bicimlendirme yaparken "çabuk" secenegiyle hızlı bicimlendirme yapıosan onun yerine normal bicimlendir uzun yoldan...

nymphea
10-09-2007, 22:40   |  #3  
OP Üye
61 mesaj

ben zaten normal biçimlendirme  yapıyorum ki. ama olmuyor işte. vista dan xp ye geçişte sadece C: sürücüsünü mü biçimlendirmemiz gerek yoksa D: yi de mi biçimlendireceğiz? ben D: biçimlendirmiyorum. dosyalarım war. ama benim aldığım xp de etkinleştirmeye 30 gün kaldı diyor. yani crack falan yok galiba. girmedim yeni serial i bişey olur diye.

uGuR.uK
10-09-2007, 22:49   |  #4  
Yıllanmış Üye
8,316 mesaj

sen o hdd'yi tamamen formatla, bicimlendir. ne c kalsın nede d kalsın. normal sekilde tüm diski temizleyip dene, dosyalarını bi yere yedekle sora bunu yap...

nymphea
10-09-2007, 22:50   |  #5  
OP Üye
61 mesaj

ok. yardımın için teşekkürler. deneyeceğim artık olmazsa kırarım DVD yi rahatlarım sonra :)

Son Düzenleme: nymphea ~ 10 Eylül 2007 22:51
uGuR.uK
10-09-2007, 23:03   |  #6  
Yıllanmış Üye
8,316 mesaj
nymphea
ok. yardımın için teşekkürler. deneyeceğim artık olmazsa kırarım DVD yi rahatlarım sonra :)
Gülümseme oda bi bakış acısı tabi:

KahkahaKahkaha

viking20
10-09-2007, 23:21   |  #7  
viking20 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 141
7,681 mesaj

Windows Vista’ nın eski versiyonunu kaldırıp son versiyonunu kurmak istiyorsunuz veya Vista’ yı beğenmediniz, sisteminiz yetmedi… bu gibi nedenlerden dolayı Vista’ yı kaldırmak istiyorsunuz. Vista’ nın bulunduğu bölüme format atarsanız boot yöneticisi yine yerinde durur.
Şimdi öncelikle Vista’ nın boot düzenini anlayıp ardından Vista’ yı temiz bir şekilde sistemden nasıl kaldıracağımızdan bahsedeceğiz.
Windows Vista daha hızlı ve güvenli boot bileşenleri içeriyor. “Ntldr” yerine artık Windows Boot Manager(Bootmgr) ve “winload.exe” var, ayrıca Windows açılırken ntldr’ ın okuduğu işletim sistem(ler)inin disk üzerindeki yerini gösteren, yükleme seçeneklerini içeren “boot.ini” dosyası yok yerine registryde tutulan Boot Configuration Data (BCD) var.
Windows Vistanın açılışı şu şekilde gerçekleşiyor;

1. BIOS, diskin ilk sektöründe bulunan Master Boot Record’ u (MBR) yüklüyor.
2. MBR, sistem biriminin boot sektörünü yüklüyor.
3. Boot sektörü ise Bootmgr.exe (Windows Boot Manager) yi yüklüyor.
4. Boot Manager, Boot Configuration Data (BCD) yı inceler ve boot menüsünü gösterir. Eğer bu menüde Vista’ dan önceki bir Windows versiyonu seçilirse Boot Manager kontrolü “ntldr” a verir…

Windows Vista’ yı kaldırma;

Aslında burada Vista’ nın boot menüsünü nasıl kaldıracağımızdan bahsedeceğiz. Çünkü Vista’ nın bulunduğu bölümü silmek veya diski formatlamak problem değil. Başlamadan önce Acronis True Image gibi bir programla Windows ve MBR’ ın ya da 2. yöntemde bahsedeceğimiz VistaBootPRO programıyla kolayca boot menüsünün yedeğini alın.
Diğer bir önemli nokta da aşağıdaki yöntemleri sadece Windows işletim sistemleri için anlattım eğer Linux kullanıyorsanız How To Triple Boot (XP, Vista, Ubuntu) With Single Boot Screen yazısına bakabilirsiniz.

1. Yöntem, Komut satırı:

Windows Vista’ yı kurduktan sonra eğer sisteminizde Vista’ dan önceki bir Windows sürümü varsa bunun “boot.ini” dosyasına bakarsanız en başa şu 2 satırın eklendiğini göreceksiniz.
;Warning: Boot.ini is used on Windows XP and earlier operating systems.
;Warning: Use BCDEDIT.exe to modify Windows Vista boot options.
Buradada söylendiği gibi Windows Vista’ nın boot seçeneklerini Vista’ nın System32 klasöründeki “bcdedit.exe” uygulamasıyla düzenliyoruz. BCDEdit önceki Windows’ larda bootcfg‘ nin yaptığı işi yapıyor. Açıkçası bununla hiç boot menüsünü tamamen kaldırmayı denemedim. Bunun yerine Vista’ DVD’ sinde ki “bootsect.exe” yi kullandım.

1.a. Windows Vista medyasını sürücünüze takın.
1.b. Windows komut satırında(Vista’ da olabilir) “d:bootbootsect.exe /nt52 ALL /force” komutunu girin. Vista medyanızı koyduğunuz sürücüye göre sürücü harfini(d değiştirmeyi unutmayın. Bu komut boot sektörünü Vista’ dan önceki Windows’ lara göre düzenleyecektir.

2. Yöntem, VistaBootPRO:

VistaBootPRO programının son sürümünü indirin. “Backup/Restore Center” bölümünden önce yedek alın ardından “Bootloader” bölümüne gelip “Uninstall the Vista bootloader” ı seçip Apply deyin. Bu kadar.
Bunların dışında eğer birden fazla Windows kullanıyorsanız ve kurulum sırasını eskiden yeniye doğru yapmadıysanız örneğin Vista kurduktan sonra XP’ yi kurduysanız ve Vista’ nın boot menüsünü kaybettiyseniz şu yazıdan faydalanabilirsiniz. Denemedim ancak VistaBootPRO programında “Bootloader > Reinstall the Vista bootloader” seçeneğininde sorunu çözmesi gerek.
(alıntıdır)

Delio
12-09-2007, 11:35   |  #8  
Yıllanmış Üye
233 mesaj

Dosyaları kopyalarken mi sorun çıkıyor? Dosya ismi görebiliyor musun?

Sefa Adak
12-09-2007, 13:23   |  #9  
Yıllanmış Üye
1,824 mesaj

Merhaba

Hd inizde hatalar oluşmuş olabilir.Bilgisayarımdan C: sürücüsüne sağ tıklayıp özelliklere geldikten sonra Araçlar sekmesine geliniz.Hata denetimi başlığı altındaki Şimdi Denetle seçeneğine tıklayınız ve buradan denetlemeyi başlatınız.

Karşınıza şöyle bir ekran gelicektir:

Son Düzenleme: Sefa Adak ~ 12 Eylül 2007 13:24
nymphea
14-09-2007, 00:42   |  #10  
OP Üye
61 mesaj

arkadaşlar yardımız için teşekkürler. sonunda XP yi kurabildim. Rahatlık konfor bu işte ya... :)

PcMaKeR
16-09-2007, 00:28   |  #11  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
8,935 mesaj

raminde sorun olmadığını nereden biliyorsun??? başıma geldiğinden diyorum. belirli bir bölüme gelince takılıyor. istersen dvd sürücünü değiştir aynısı yapıyor. ram slotlarını değiştir. kurmuşsun ama söyliyeyim dedim.

CoreI
25-09-2007, 02:45   |  #12  
Taze Üye
6 mesaj

ben tam 2 gün uğraştım vistadan xpye dönebilmek için xp cd si bozulmuş sandım dosyalrı kopyalarken hata veriyordu. en sonunda önce c: yi formatladım ve ardından xpyi kurabildim. sanırım sorun vistayı kurarken vistanın eski işletim sistemini windows old adlı bi klasörün içine kopyalamasından kaynaklanıyor. xpye döndüm artık psikolojim rahat:)

serkan_cetin
25-09-2007, 10:05   |  #13  
Üye
53 mesaj

usta xp'yi şu arkadaşın(viking20) anlattığı uzun yöntemle mi kurdun ???

mehm@
25-09-2007, 19:14   |  #14  
Üye
68 mesaj

vista dan xp ye geçerken notebook ya da masaüstü geçişlerinde fark var mı?

Sefa Adak
25-09-2007, 19:53   |  #15  
Yıllanmış Üye
1,824 mesaj
mehm@
vista dan xp ye geçerken notebook ya da masaüstü geçişlerinde fark var mı?
Fark yok.Aynı.Tekrar format atıp Xp yi kuruyorsunuz.

mehm@
25-09-2007, 20:41   |  #16  
Üye
68 mesaj

notebook aldım dün vista var ama sevmedim xp ye döneyim diyorum..
makinayı açtıktan sonra xp yi koysam driver a direk kurar mı?