vistayı silp xp yi nasıl yuklerim

madboy_1992
16-08-2007, 22:41   |  #1  
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
36 mesaj

arkadaslar vista home premiumu silip xp yi nasıl yuklerim...
elimde orjınal xp pro sp2 var yanlız vista bu cd yi gormuo biostan ayarlarını yaptım...ne olur yardım edin kurtarın şu vistadan beni...

haliliyas
16-08-2007, 23:39   |  #2  
Yeni Üye
26 mesaj

"vista bu cd yi gormuo biostan ayarlarını yaptım" derken tam oarak ne kastediyorsun? bilgisayarı CD'den otomatik başlatamıyor musun?
biostan ayar yaptıysan, bilgisayar işletim sistemine yani harddiske bakmadan otomatik olarak başlangıç CDsinden başlatır. belki de sorun seni XP CDsindedir? bozuk yada başlangıç CDsi değildir.

safsata
17-08-2007, 00:10   |  #3  
Taze Üye
3 mesaj

İşletim Sistemi: Windows vista premium
Sistem Özellikleri:
Intel core2 4.2
1 GB RAM
767 MB ATI radeon x1650 SE
400 GB Hitachi
19" HP lcd

İnternet Tarayıcı: explorer 7.0.6000.16512

Bende aynı sıkıntıdan muzdaribim vistayı nasıl ortadan kaldırabilirim ? yada vistanın yanına xp yide nasıl yükleyebilirim? vistanın yanına xp kurmaya kalktığımda mavi bir hata ekranı geliyor.

vistada ipx desteğine ihtiyacım var. xp olan diğer bir pc ile ağ kurdum ama ipx desteği olmadığı için red alert gibi oyunları oynayamıyorum. haricen ipx yaması buldum protokollerin yanına ekledim ama değer girmeme izin vermiyor ve oyunda ipx in yüklü olmadığını söylüyor.

novell client i tavsiye ettiler ama ayarları beni aşıyor.

bu konuda bana yardımcı olabilecek birileri varsa minnettar olucam..

madboy_1992
17-08-2007, 08:51   |  #4  
OP Yeni Üye
36 mesaj

safsata benim babamın bi ark. laptopta vista vardı bunu ilk once win. 98 e gecti daha sonra xp ye gecti ama ben yapamadım...bide bole denein isterseniz...
sistemim...
-intel core 2 duo
-msı anakart(modelini bilmiom)
-1 gb ddr2 ram
-250 gb sata hdd harddisk
-512 mg nvidia palit ekran kartı
-vista home premium

serkan_cetin
18-08-2007, 11:52   |  #5  
Üye
53 mesaj

peki xp yi kurduktan sonra laptonun üzrinde olan camerayı tanırmı yok cameranın sürücüsünü bulmak gerekir mii*???

safsata
18-08-2007, 16:32   |  #6  
Taze Üye
3 mesaj

Borga-x dediklerini yaptım fakat xp kurulum için gerekli dosyaları yüklemeye başladıktan kısa bir süre sonra STOP yazan mavi ekranla karşılaşıyorum.. başka bir çözüm ? :)

veterdem
20-08-2007, 03:14   |  #7  
Yeni Üye
21 mesaj

tek çözümü var nero varsa ac bi tane boş cd tak hala duruyomu bilmiyorum eski versyonlarında başlangıç cd si diye bir secenek vardı onu yazdır cd ye dos başlatma cd si olcak o onu takıcan bilgisayarı yeniden başlatıcan cd yi otomatik görüp calıştırıcak yukarıda dedikleri gibi biosdan boot ayarını yapmışsan sonra dos başlıycak vista harddiskte nereye kurulu bilmiyorum büyük ihtimal c de dir onu bilmen lazım zaten o cd den calıştırdıktan sonra şöyle bi şey cıkcak kalıcak  c:\_ diye işte oraya format c: başka hardiskteyse d mesela format d: yazıcan o hardiskin bölümü silinecek tamamen klasik format atma işte bilmiyorsan googleye formatlama falan yaz nasıl atılcağı yazar bir yerlerde işte vistayı tamamen silmiş bilgisayarında silinen bölümde hiç birşey kalmamış oluyor cillop gibi fabrika cıkışı :) sonra xp cd sini tak resete basıp veya kapatıp acıp yeniden başlat xp kurulmaya başlıcaktır.

osa_bh
20-08-2007, 14:02   |  #8  
Yıllanmış Üye
335 mesaj

Merhaba

Madboy_1992 Bıos ayarlarını yapıyorsanız ve sistem xp cd sini görmüyor ise mevcut cd niz Boottable olmayabilir.Elinizdeki cd yi değiştirip tekrar deneyiniz.Bıos ayarlarını yaptıktan sonra format atıp xp nizi kurunuz.Borga abinin verdiği link çok güzel.Birçok format atmayı bilmeyenin işine yarayacaktır.

İyi Günler..

safsata
21-08-2007, 17:11   |  #9  
Taze Üye
3 mesaj

veterdam;

boş cd ye win98 başlangıç disketindekileri yazdırdım ama nedense cd yi okuyo geçiyo bişi yapmıyo.. ben daha  güzelini yaptım eski makinamdan disket sürücüyü aldım vista olan makinaya taktım. disketle açtım formatlamayı denediğimde vista yüklü olan harddiskin hiçbir bölümünü görmüyo. fdiski denedim saçma sapan değerler veriyor sil diyorum sildiğini iddia ediyor ama kapatıpp açtığımda vista yine orada.. netten vistanın biosa yazdığı dosyaları silen bir program indirdim ve sildim. makina hiç açılmaz hale geldi. arkasından xp kurmayı tekrar denedim ama yine bir miktar ilerledikten sonra meşhur mavi ekran çıkıyo karşıma. xp yüklü eski harddiskimi yeni makinaya takıp o şekilde vistayı siliim dedim nasıl oldu hala anlayamadım ama harddiskimide bozdu (bozdum)..

ben yıllardır windowsun bütün sürümlerini kullandım hatta dosla başlamıştım ilk pc me ama bu kadar rezilini görmedim.. adamlar silemememiz için herşeyi yapmış..

ben pes ettim.. yardımlarınız için teşekkürler yinede..

serkan_cetin
05-12-2007, 16:23   |  #10  
Üye
53 mesaj

Peki laptopun üzerinde olan sesi açma kapama tuşları var onları görmüyor  bir sürücü falan mı yüklememiz gerekiyor ???