Vücut geliştirme sorunu- Lütfen bakın

ozanaab
09-08-2008, 13:22   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1,434 mesaj

Arkadaşlar herkeze selam. öncelikle 15 yaşındayım(sanırım foruma daha fazla yazdım). 1,82 boyum var ve 63 kiloyum. ama kaburgalarım rahatça gözüküyor. kemiklerim sayılıyor. göbeğim yok ve etli de değilim ama kemiklerim çok kalın. kol-bacaıma dokununca hissediyorum.çok zayıfım ve vücut kasım az
bundan 2 ay önce elime 2 tane 3 kiloluk dumble geçti onlarla çalışıyorum ve bir ay önce 15 gün telekomda küskü-kürek le çukur kazıp direk diktim. vücuduma biraz etkisi oldu ama malum okullar.
açıkça sölemek gerekirse bi spor salonuna gidecek imkanım yok.ve okul var.böyle 3gen vucut yapmayı istiyorum.ama öle çok abartı olmasada olur
bileklerim kalınlaşsın-pazularım gelişsin-söğüslerim gelişsin-karın kası yapayım yeter. top oynamıyorum basketbol oynamıyorum koçmuyorum ama şınav-mekik-hafifte olsa 3 kiloluk dumble ve parkta imkan buldukça barfiks yapıyorum
dumbleleri tutup sıkıp gevşetiyorm(ort. 40 kere) bu bilek geliştiriyoumuş
standart olarak gta-sa daki gibi kaldırıyorum(ort 60 kere). dik durup dumbleleri düz tutup yukarı kaldırıyorum vücudum T şeklini alıyor(ort,25 kere) ve önde omuz hizasında birbirine değecek şekilde kenarı açp kapatıyorm(25 kere) buda göğüs kafesini geliştiriyomuş.
durmadan 12 kere şınav- 55-60 kere mekik çekebiliyorum ama 5 ten fazla barfiks çekemiyorum
dediğim gibi vücudumu düzgün bi şekile sokmam için önerebileceğiniz bişey varmı ya da yeni ve daha ağır dumblelerle mi egzersiz yapmalıyım??

SAİNT
09-08-2008, 13:33   |  #2  
SAİNT avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
3,595 mesaj

15 yaşındaymışssın daha senin vucudunun gelişmesi bitmiş değil 23 yaşına kadar vucudun değişiklikler gösterecek sana tavsiyem gıda tüketimini iyi yap zamanında öğün tüket ve böle şeyler her zman iyi sonuç vermez doktora bir gözükmeni tavsiye ederim

QUAKE-4
09-08-2008, 13:36   |  #3  
Yıllanmış Üye
646 mesaj

http://www.uzmantv.com/konu/evde-vucut-gelistirin

Arkadaşım yukarıdaki adreste istediğin herşeyi bulabilirsin...

Çok güzel video'lar ver evde yapabileceğin vücut geliştirme hereketleri Vücut Geliştirme Avrupa Şampiyonu  Kaya Arslantepe
tarafından uygulamalı olarak gösteriliyor...

HAdi kolay geldin...

Kapalı Hesap (53751)
09-08-2008, 13:41   |  #4  
Kapalı Hesap
3,036 mesaj

Her derde deva yüzmektir derim yüzmek kadar eğlenceli ve sağlığa yararlı bir faaliyet daha bilmiyorum.Yaşadığın yerde denize girme imkanın varsa yazın hergün yüz su soğuk olursada olsun soğuk su adamı dirençli yapar:)

Fatih_ARMAĞAN
09-08-2008, 13:50   |  #5  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
2,804 mesaj

valla sana dicek bişey bulamıyorum.. ama madem bu kadar kas yapmaya heveslisin.. vitamin kullanman şart vucudun zaten zayıf bu halde kas yapmak yerine kaslarına zarar verirsin.

öncelikle Extra Kreatin almalısın..KReatin vucudun ihtiyacı olan bir vitamindir genelde etli yiyeceklerde bulunur. internette detaylıca araştır kreatin bulunana bazı sebzelerde mevcut. kreatin kas hücreleri için en önemli proteindir. piyasada toz halinte satılıyor meyve suyu ile karıştırıp kullanabilirsin..
kreatin haricinde protein tozlarıda mevcut nette çok detaylı bilgi mevzur vucut geliştirme sitelerine bak.
sonra bol bol protein içerikli yemekler yemelesin bu kadar çalışmaya vucudun zayıf kalmaması için proteine çok ihtiyaç var.. bol bol makarna tavuk pilav yumurta yemelisin.. pilav üstü tavuk olayı :)

ve vucuduna bu kadar yüklenme öncelikle kondisyonunu attır bu tip agır işlere başlamadan sabahları 4-5 km koşu yapmalısın.. sonra ara verip bahsettiğim yemekleri yiyip daha sonra agırlık vs çalışmalısın... önce kondisyon şart..

ve hafiften başla ilk birkaç hafta barfix leri şınav ları vs. 25*3 yap yani 25 tane yap bir dk ara sonra tekrar.

bu konuda amatörce bişeyler yaptım ama profesyonel değilim.

başlangıç için önce biraz koşu yap uygun bir yer varsa 3-4 km koş

daha sonra sırt üstü yatıp mekik  karın çalış kısa aralarla 75 kere

sonra yine sırt üstü yatağa yatıp kalçandan aşası boş kalcak şekilde ayakların boşta olucak ayaklarını 3*20 yukarı aşağı kaldır.

iki metre lik bi sopa yı omuzlarına koyup ellerinle kavra ve vucudunun belden yukarısını sağa solan çevir 25*3

sonra biraz kendini zorlamadan yapabildiğin kadar barfix.

daha sonra 5kg lik dumble ile dik durup dumle ları omuz izasına kolları iki yana dogru kaldırıp dümdüz yap ve bel izasına indir. yapabildiğin kadar..

yüz üstü yatıp ayak bileklerine biraz agırlık koyup yapabildiğin baldırlarına kadar kaldır indir. :)

aynısının  koltukta oturduğunuz pozisyon gibi düşünün..

ayak bilekerine bi ağırlık bağlayarak ayaklarını düzleyip tekrar indir..

bu ikisini 4*5 yap.. yapabildiğin kadar tabi..

dumble ları iki eline alıp bir elin aşağı bir elin yukarı sürekli şekilde yapabilirsin. eller vucuda temas etmeyecek..  

bunları söylememdeki amaç yakın bir arkadaşım spor salonu işlettiği için yanında takıldığım zamanlarda ordaki amatör kişilere uygulanan başlangıç haraketleriydi.. aklımda kalanlar bunlar. ağırlık başlangıçda hiç önemli değil..
hafi hafi başlamalısın..

söylediklerim belki komik olabilir.. amacım sana bi nebzede olsa fikir sunmak..

umarım işine yarar fakat bu söylediklerimi uygulamadan önce uzman birisine danışmanıda öneririm ve bunların arasında uzun zaman aralığı olmasın terin sogumasın ve aralarda çok kısa olmasın 1-2 dk aralıklarla yap..

ama üstünü geçmeden edemicem kesinlikle protein mutlaka şart temin edemiyosan protein içerek yicekler bolca tüketmelisin yoksa yarardan çok vucuduna zarar olur bunu unutma.

not: kreatin vucuda zararlı değildir aksine vucudun ihtiyacı olan bir maddedir günlük ihtiyaç oranlarını netten öğrenebilirsin...

Son Düzenleme: Fatih_ARMAĞAN ~ 09 Ağustos 2008 13:53
Banned
09-08-2008, 14:07   |  #6  
Banlandı
1,447 mesaj

Valal kardeş Bu sorun bendede var.. Özllikel şınav mkik çekiyom bakalım ne olcak inşalalh düzelir..

Şunları yapabilirsin..

Sert bir yere sırt üstü uzan ellerin kuş gibi aç kafanı kaldır ona kadar yüksek sesle say..

PsK_Pc_06
09-08-2008, 14:31   |  #7  
PsK_Pc_06 avatarı
Yıllanmış Üye
752 mesaj

arkadaşım bende 16 yaşındayım. benimde boyum 1.83 bende senin gibi yapıyorum ama öncelikle şunları unutmamak lazım;

Öncelikle kendini fazla yorma.Çünkü kas antreman sırasında değil dinlenirken gelişir.Yani sabır gerektiren bir iştir vücut geliştirme.

Öncelikle bol proteinli ve vitamin ağırlıklı beslenmek gerek.Süt,yumurta,kaşar peyniri,et vs...

Gelelim hareketlere,
Kendine uygun ağır olmayan bir program hazırla.Örnek olarak,
P.tesi
10*2 = Şınav çek
10*2 = Mekik Çek
10*2 = Bacak kasları için elde dambıl başın ve belin dik duracak şekilde çömel kalk.
10*2 = Tek dambıl çekiş hareketi yap.
10*2 = Yine tek dambıl ön omuz hareketi yap.
Bunları yaparken 2. sete geçmeden 45 saniye yada 1 dakka dinlen fazla yüklenme.

Bunun gibi P.tesi-Çarşamba-Cuma olmak üzere 3 günlük bir program hazırla kendine vede bol gıda tüket işte o zaman bu sporun meyvelerini alırsın.

Son Düzenleme: PsK_Pc_06 ~ 10 Haziran 2009 13:11
PsK_Pc_06
09-08-2008, 14:32   |  #8  
PsK_Pc_06 avatarı
Yıllanmış Üye
752 mesaj

ha unutmadan ben 70 kiloyum . . . ben kendime göre yazdım sen sana uygun olacak şekilde ayarlrsın kendini . . .
kolay gelsin . . .

ozanaab
09-08-2008, 14:42   |  #9  
OP Yıllanmış Üye
1,434 mesaj
sakarboy
valla sana dicek bişey bulamıyorum.. ama madem bu kadar kas yapmaya heveslisin.. vitamin kullanman şart vucudun zaten zayıf bu halde kas yapmak yerine kaslarına zarar verirsin.

öncelikle Extra Kreatin almalısın..KReatin vucudun ihtiyacı olan bir vitamindir genelde etli yiyeceklerde bulunur. internette detaylıca araştır kreatin bulunana bazı sebzelerde mevcut. kreatin kas hücreleri için en önemli proteindir. piyasada toz halinte satılıyor meyve suyu ile karıştırıp kullanabilirsin..
kreatin haricinde protein tozlarıda mevcut nette çok detaylı bilgi mevzur vucut geliştirme sitelerine bak.
sonra bol bol protein içerikli yemekler yemelesin bu kadar çalışmaya vucudun zayıf kalmaması için proteine çok ihtiyaç var.. bol bol makarna tavuk pilav yumurta yemelisin.. pilav üstü tavuk olayı :)

ve vucuduna bu kadar yüklenme öncelikle kondisyonunu attır bu tip agır işlere başlamadan sabahları 4-5 km koşu yapmalısın.. sonra ara verip bahsettiğim yemekleri yiyip daha sonra agırlık vs çalışmalısın... önce kondisyon şart..

ve hafiften başla ilk birkaç hafta barfix leri şınav ları vs. 25*3 yap yani 25 tane yap bir dk ara sonra tekrar.

bu konuda amatörce bişeyler yaptım ama profesyonel değilim.

başlangıç için önce biraz koşu yap uygun bir yer varsa 3-4 km koş

daha sonra sırt üstü yatıp mekik  karın çalış kısa aralarla 75 kere

sonra yine sırt üstü yatağa yatıp kalçandan aşası boş kalcak şekilde ayakların boşta olucak ayaklarını 3*20 yukarı aşağı kaldır.

iki metre lik bi sopa yı omuzlarına koyup ellerinle kavra ve vucudunun belden yukarısını sağa solan çevir 25*3

sonra biraz kendini zorlamadan yapabildiğin kadar barfix.

daha sonra 5kg lik dumble ile dik durup dumle ları omuz izasına kolları iki yana dogru kaldırıp dümdüz yap ve bel izasına indir. yapabildiğin kadar..

yüz üstü yatıp ayak bileklerine biraz agırlık koyup yapabildiğin baldırlarına kadar kaldır indir. :)

aynısının  koltukta oturduğunuz pozisyon gibi düşünün..

ayak bilekerine bi ağırlık bağlayarak ayaklarını düzleyip tekrar indir..

bu ikisini 4*5 yap.. yapabildiğin kadar tabi..

dumble ları iki eline alıp bir elin aşağı bir elin yukarı sürekli şekilde yapabilirsin. eller vucuda temas etmeyecek..  

bunları söylememdeki amaç yakın bir arkadaşım spor salonu işlettiği için yanında takıldığım zamanlarda ordaki amatör kişilere uygulanan başlangıç haraketleriydi.. aklımda kalanlar bunlar. ağırlık başlangıçda hiç önemli değil..
hafi hafi başlamalısın..

söylediklerim belki komik olabilir.. amacım sana bi nebzede olsa fikir sunmak..

umarım işine yarar fakat bu söylediklerimi uygulamadan önce uzman birisine danışmanıda öneririm ve bunların arasında uzun zaman aralığı olmasın terin sogumasın ve aralarda çok kısa olmasın 1-2 dk aralıklarla yap..

ama üstünü geçmeden edemicem kesinlikle protein mutlaka şart temin edemiyosan protein içerek yicekler bolca tüketmelisin yoksa yarardan çok vucuduna zarar olur bunu unutma.

not: kreatin vucuda zararlı değildir aksine vucudun ihtiyacı olan bir maddedir günlük ihtiyaç oranlarını netten öğrenebilirsin...

kardeş dediklerin komik değil ben zaten senin dediklerine benzer şeyleri yapıyorum ama bacaklarımı geliştirmeyi unuttum :D herkezden yardımları için teşekkür ederim şimdi yapacağım iş elimdeki 3kg lik dumble ları 5 kg likleri ile deiştirmek...

XxXDaRKoXxX
09-08-2008, 14:59   |  #10  
Yıllanmış Üye
3,720 mesaj

Benim boy 1.74 gibi bir şey aynı yaştayız Dil çıkarıyor

ben genellikle kas yapmak yerine ara ara spor yaparım. Günde en az 5-6 km bisiklet ile yolkatediyorum. Bu yolun 1-2 km si 18'de gidiyorum.

Günde 10 veya 10*2 barfiks çekiyorum. Kilom60.

Eğer kaslı olmak istiyorsan bir spor dalı ile ilgilenmen şart. Önerim güreş. Özellikle okulunun güreş takımı varsa gir çok işine yarayacaktır. Ama biraz kilo al derim ben. Günlük yiyeceğini bol protein ve karbonhidratlı yap.

Yumurtayı kahvaltıda eksik etme. Günde 1 çorba kaşığı pekmez ( alternatifler: Keçi boynuzu pekmezi: günde 2 çay kaşığı, bir avuç ceviz veya fındık, fıstık) bu adamı çelik gibi yapar. Kışın soğukta ceketsiz dışarı çıkmamın sırrı özellikle günde bir çorba kaşığı yediğim keçi boynuzu pekmezi. Böyle bir şey olamaz. İnsanı çok güçlü ve dayanıklı yapıyor.

Ne kadar bunları anlatsamda şu belli bir şey. Bence kendine program hazırla. Eğer koşamıyorsan. Yürü! Evet yürü. Yürümek en iyi spordur. Günde en az 10.000 adım atılması gerektiğide bir gerçek.( Bu da günde yaklaşık adım boyuna göre 4 km ila 6 km arası bir şey yapar )

Barfiksine devam et. Kendini olabildiğince zorla kızlara hava atıyormuş gibi dene ( İşe yarıyor ben normalde 10 kez yaparken 17 tane yapmıştım ^^ )

yani her şeyi belli amaç üzerine yap. Güreş gibi kas gerektiren sporlarla uğraş meyvelerini alacaksın :)

Son Düzenleme: XxXDaRKoXxX ~ 09 Ağustos 2008 15:00
Catastrophe
09-08-2008, 16:12   |  #11  
Yıllanmış Üye
194 mesaj

Benim boyum da senle aynı kilom 72,17 yaşındayım . Ben senin yaşlarındayken beridir vücut çalışıyorum.İlk 4-5 ay sadece ağırlık kaldır.Daha sonra da sürekli şınav çek.Ben öyle çalıştım ve şimdi de  gelişmiş vücuda sahibim,sana önerm bunlar.

Son Düzenleme: Catastrophe ~ 09 Ağustos 2008 16:12
Mustafa Akın
09-08-2008, 20:21   |  #12  
Mustafa Akın avatarı
Yıllanmış Üye
3,236 mesaj

Arkadaşlar 20 yaşınıza kadar uzayacağınızı (tabi ivmeniz gittikçe azalacak ama) ondan sonra da genişleyeceğinizi aklınızdan çıkarmayın. Yani yapmak istiyorsanız yapın ama moralinizi sakın bozmayın derim.

uGuR.uK
09-08-2008, 21:19   |  #13  
Yıllanmış Üye
8,316 mesaj

daha şimdiden canını sıkma, ayrıca ne yaparsan yap nasıl calışırsan calış mutlaka protein ve vitamin agırlıklı beslenmelisin, bunu unutma. et, süt, yumurta vs. hepsi olmasada hergün mutlaka yumurta ve süt mutlaka tüket. ayrıca öyle 50-60 gibi yüksek sayılarla kasma kendini. hergün düzenli beslenir ve haftada en az 3-4gün sporunu düzenli yaparsan kilo almaya ve bu kiloları kas şekliden almaya başlarsın. o dumbell'ları(arkadasın verdigi linkteki videolarda var olduklarını düşünüyorum, bakmadım hiç) çeşitli hareketler ile yavaş yavaş kullan. yani önce 10-10 başla, sora 15, 20 vs. öyle git ve 60lara kadar cıkmana gerek yok bi kerede. şunuda unutma kasları bi kerede cok fazla calışmak degil düzenli olarak yeterli calışmak geliştirir, o kadar cok yorarsan kendini kasların laçka olur ve süzülür, güzel durmaz. bu iş zaten sabır işi, zamanla olucak şeyler ki daha 15 yaşındaymışsın vücudun şeklini daha cok degistirebilir/geliştirebilir...

Kapalı Hesap (76993)
10-08-2008, 00:33   |  #14  
Kapalı Hesap
1,382 mesaj

Bende 15 yaşındayım ama kas falan filan düşünmek yerineönce sağlıklı beslenmek gerek

pctrans
10-08-2008, 10:25   |  #15  
Yıllanmış Üye
542 mesaj

bende 15 yaşındayım sana önerim bende günlük barfiks ve mekiğimi yapıyorum bi de bizimkiler sıkcaktan dolayı karpuzları çok severler merinde karpuz çok ucuz annem 2 tane 15kg lik alıyo onları kaldırıom sende bi transfer yap istersen pazularım yaşıtlarıma göre oldukça şiş (karpuz saolsun) bide barfiks yapmak için tutundugun yerde ayakların yere degmesin (ben basketbol potasına tırmanıp orda yapıyorum ;)

anacondaa
25-10-2008, 04:00   |  #16  
Taze Üye
1 mesaj

Merhaba arkadaşlar;

Vücut geliştirmeyle ilgili olarak ;

Antreman bilgisi , antreman - beslenme - uyku gibi püf noktalar , sporcu gıdaları kullanımı , steroidler ilgili ayrıntılı bilgi ve kullanımı ve bu sporu doğru ve bilinçli yapmak adına size IFBB Sertifikalı Uluslararası Belgeli hocalarımız tarafından profosyonel destek vermekten gurur duyarız..Lütfen msnden ekleyiniz..

Not : BU SPOR DOĞRU YAPILMASI ve TÜRKİYE ' de GELİŞMESİ ADINA HER TÜRLÜ HAMLEYİ YAPMAYA HAZIRIZ ..

Msn: fatihkose_41@hotmail.com