Web siteleri hakkınızda çok şey biliyorlar!

CHIP Online
12-05-2009, 14:30   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

Web siteleri sizin hakkınızda ne kadar bilgiye sahip? Bu siteye girin, kendi gözlerinizle görün...

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/Web- ... liyorlar_12660.html

Resimlerle: Çok işinize yarayacak 20 web sitesi

İnternette bir siteye girdiğinizde, çoğunlukla aklınızda sadece o site içerisinde ilginizi çeken içerik vardır. Peki ya o site size kendi içeriğini sunmaktan fazlasını hedefliyorsa? Ne yazık ki var olan tarayıcıların hemen hepsinde bulunan ortak bir özellik nedeniyle, girdiğiniz her internet sitesi sizin hakkınızda, vermek istemeyeceğiniz kadar çok bilgi toplayabiliyor. Örneğin son ziyaret ettiğiniz tüm sitelerin adreslerini ele geçirmesi son derece kolay.

Bu soruna dikkat çekmek isteyen bir web sitesi; [url=""]StartPanic.com[/url] size bunu ispatlamak için hazırlanmış. Siteyi ziyaret ettikten sonra "LETS START!" butonuna tıkladığınızda, son birkaç hafta içerisinde ziyaret ettiğiniz (ve çoğunu sizin bile unuttuğunuz) siteleri karşınızda görmeye başlayacaksınız.

Bu sorun tarayıcılardan kaynaklanıyor ve aslında uzun süredir biliniyor. Fakat pek çok tarayıcı için bu kapatılması kolay bir açık değil. Çünkü tarayıcılar zaten kendileri bu bilgileri topluyorlar ve paylaşmamak için tarayıcının yazılımında önemli değişiklikler yapmaları gerekiyor. Şu anda bu tip riskler sadece destekleyen tarayıcılarda kullanılabilecek üçüncü parti eklentiler ile ortadan kaldırılabiliyor.

Dileyenler, aynı siteden, tarayıcı geliştiren devlerin bu açığı kapatmaları için düzenlenen
sanal imza kampanyasına
katılabilir...

Tüm konu: Web siteleri hakkınızda çok şey biliyorlar!

Resimlerle: Çok işinize yarayacak 20 web sitesi

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Sitelerin tüm web geçmişinizi görebildiklerini biliyor muydunuz?

MBTGROUP
12-05-2009, 14:36   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
2,727 mesaj

http://startpanic.com/  Öğrenmiş oldum:D AH UH OH DİYE BULUYOR,çok uğraş veriyorKahkahaBurda gülmekten çatlamamak mümkün değil.

mustafaasil66
12-05-2009, 14:37   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
373 mesaj

Hayır bilmiyordum ilginç :D

qLadyaTor
12-05-2009, 14:40   |  #4  
Taze Üye
9 mesaj

bende şaşırdım ah uh oh diye ama 15-20 dk bekledim bşiye cıkmadı cıksa gene ah uh oh derdi :D

frozen
12-05-2009, 14:41   |  #5  
frozen avatarı
Yıllanmış Üye
776 mesaj

Bilinen bir açık evet.. Basit sonuçlar için ayarlamışlar ama daha fazlasını da elde edilebilir istenirse.

Thrystan
12-05-2009, 14:48   |  #6  
Yıllanmış Üye
155 mesaj

Bunun nedeni javascript'in saçma sapan açıkları ve browserların bu açıklarla veri toplama isteğinden başka birşey değil.
Bana göre javascript'in bazı özellikleri acilen kapatılmalı. Google kullanmaktan vazgeçmemin en büyük nedeni de özel bir script olan suggestionlar. Bu sayede birkaç harf girdikten sonra çıkan öneriler bile google tarafından indeksleniyor. Search veya Enter tuşuna basmasan bile girmiş olduğun harfler ip adresinle beraber google'ın bilgisayarlarına kaydediliyor.

Kapalı Hesap (76993)
12-05-2009, 15:44   |  #7  
Kapalı Hesap
1,382 mesaj

Bende bula bula bunları bulabildi Kahkaha

voiice
12-05-2009, 17:38   |  #8  
Üye
50 mesaj

sadece dün girdigim siteleri buldu :D :D

Banned
12-05-2009, 19:56   |  #9  
Banlandı
127 mesaj

scriptleri arayüzden çok basitçe kapattım ve siteye girdim "lets start" dediği yere bastım ve indirme yöneticisi birşeyi indirmek için onay istedi onay vermeyince hiçbirşey olmadı öyle kaldı o iş...

DarkHellKnightX
12-05-2009, 20:40   |  #10  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 4
1,663 mesaj

girdiklerimin onda birini bile bulamadı Kahkaha

erdem barış
12-05-2009, 23:14   |  #11  
erdem barış avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,312 mesaj

bu site çalışmıyor chip online ,donanım haber ve kendi sayfasını buldu yani korkulacak birşey yok. olsa kaç yazar kaçımızın girdiğimiz sitelerden korkusu var babam gelip bu start panic adresine girip de kontrol mü yapacak.

Fireman_109
14-05-2009, 18:43   |  #12  
Fireman_109 avatarı
Üye
93 mesaj

zuhahaha sadece kendi sitesini buldu :D

Kapalı Hesap (101323)
15-05-2009, 13:50   |  #13  
Kapalı Hesap
3,337 mesaj

sadece kendi sitesini buldu akıllıKahkaha

Son Düzenleme: Kapalı Hesap (11) ~ 15 Mayıs 2009 13:50
frozen
15-05-2009, 23:24   |  #14  
frozen avatarı
Yıllanmış Üye
776 mesaj

Firefox 3.0.10, KIS 2009, Win 7 RC + Vista.
Son 1 haftada girdiğim her siteyi çıkarttı. Siz ya geçmişinizi silmişsiniz öyle bakmışsınız ya da...
Buna benzer java açıklarından bir kaçını kendi sitelerimde bolca kullanmışımdır (takip tesbit amaçlı). Her biriside her platformda kusursuz çalıştılar.

Banned
16-05-2009, 01:15   |  #15  
Banlandı
127 mesaj
frozen
Firefox 3.0.10, KIS 2009, Win 7 RC + Vista.
Son 1 haftada girdiğim her siteyi çıkarttı. Siz ya geçmişinizi silmişsiniz öyle bakmışsınız ya da...
Buna benzer java açıklarından bir kaçını kendi sitelerimde bolca kullanmışımdır (takip tesbit amaçlı). Her biriside her platformda kusursuz çalıştılar.
sonuçta geçmişi her gün onlarca defa sileriz, scriptlere izin vermeyiz, girdiğimiz hiçbir siteyi çıkaramadı ben ona bakarım...

Ahmet Ertuğrul
16-05-2009, 16:49   |  #16  
Ahmet Ertuğrul avatarı
Yıllanmış Üye
3,651 mesaj

hadi be Chip'i bile bulamadı. :/

frozen
17-05-2009, 02:11   |  #17  
frozen avatarı
Yıllanmış Üye
776 mesaj
cd-rww
sonuçta geçmişi her gün onlarca defa sileriz, scriptlere izin vermeyiz, girdiğimiz hiçbir siteyi çıkaramadı ben ona bakarım...
Sadece birşey yazmış olmak için için yazma. Saçma sapan bir kesin hüküm koyuyorsun.

Bu script her platformda her şekilde çalışır! Bu tarayıcılar bunun için yapıldı! Sen o at gözlüğünün önüden bakmaya devam et. Herkes senin gibi geçmişini onlarca kez silmez. Hatta ben hiç bir zaman silmem format atsam dahi, geçmişimi mutlaka yeni kuruluma aktarırım. Bu bahsettiğim özelliklerdeki sistemde, script geçmişimi bulabiliyor ise, herkesin geçmişini bulacaktır. Bu aşk burada biter bunun üzerine birşey söyleme. Kaydı olmayan şeyi bulamadı diye, kalkıp buraya "bulamadı bu" gibi yorumlar yazmak yerine makaleyi bir okusan, tarayıcının tuttuğu geçmiş ile alakalı olarak bulduğunu göreceksin.

Konu belli, sebep belli, sonuç belli. Neye cevap veriyorsun ki sen? O siteye imza atmış olan binlerce kullanıcıya mı?

Kısa bir hikaye;
Google ile araştırmaya başladın, bir kaç site gezdin, arada hoşlandığın bir siteye uğramak aklına geldi, orda bu link e tıkladın... Sonuç ne olacak? O script çatır çatır alacak o bilgileri senden. O zaman bakarsın ekrana ağzın açık heralde? Yoksa sen her link e tıklamadan önce geçmişini mi siliyorsun :) Script blocker mı diyeceksin yoksa? Butonları mı engelliyor o?

Script blockla, flash blockla, şunu blockla bunu blockla. 6 milyar insan da sistem bilgisi üst düzey ya zaten. Kimse yemez dimi?

ha yok benimkini alamaz diyorsan, gir 5-10 siteye, aç geçmişini sol blokta, gir siteye bas panic butonuna, bu işlemin videosunu youtube a at göster olmadığını. Sana şu an kullandığım pc yi yollarım anında.

Banned
17-05-2009, 02:22   |  #18  
Banlandı
127 mesaj
frozen
Sadece birşey yazmış olmak için için yazma. Saçma sapan bir kesin hüküm koyuyorsun.

Bu script her platformda her şekilde çalışır! Bu tarayıcılar bunun için yapıldı! Sen o at gözlüğünün önüden bakmaya devam et. Herkes senin gibi geçmişini onlarca kez silmez. Hatta ben hiç bir zaman silmem format atsam dahi, geçmişimi mutlaka yeni kuruluma aktarırım. Bu bahsettiğim özelliklerdeki sistemde, script geçmişimi bulabiliyor ise, herkesin geçmişini bulacaktır. Bu aşk burada biter bunun üzerine birşey söyleme. Kaydı olmayan şeyi bulamadı diye, kalkıp buraya "bulamadı bu" gibi yorumlar yazmak yerine makaleyi bir okusan, tarayıcının tuttuğu geçmiş ile alakalı olarak bulduğunu göreceksin.

Konu belli, sebep belli, sonuç belli. Neye cevap veriyorsun ki sen? O siteye imza atmış olan binlerce kullanıcıya mı?

Kısa bir hikaye;
Google ile araştırmaya başladın, bir kaç site gezdin, arada hoşlandığın bir siteye uğramak aklına geldi, orda bu link e tıkladın... Sonuç ne olacak? O script çatır çatır alacak o bilgileri senden. O zaman bakarsın ekrana ağzın açık heralde? Yoksa sen her link e tıklamadan önce geçmişini mi siliyorsun :) Script blocker mı diyeceksin yoksa? Butonları mı engelliyor o?

Script blockla, flash blockla, şunu blockla bunu blockla. 6 milyar insan da sistem bilgisi üst düzey ya zaten. Kimse yemez dimi?

ha yok benimkini alamaz diyorsan, gir 5-10 siteye, aç geçmişini sol blokta, gir siteye bas panic butonuna, bu işlemin videosunu youtube a at göster olmadığını. Sana şu an kullandığım pc yi yollarım anında.

frozen dostum yanlış anlaşılma oldu zannedersem siteye girip start dediğimde birşey yüklenmeye çalıştı ama izin vermeyince hiçbirşey yapamadı yani mesele geçmiş değil kontrol olayı olmadı ama önemli değil artık ne yazarsan yaz çünkü gerçekten bir arkadaşın tavsiyesi üzerine bu gereksiz tartışmalardan çekilmeye karar vermiştim ama çekilmeden yazını gördüm ve kusura bakma ama çok fazla aşağılayıcı yazmışsın onun için cevap vereyim dedim sadece...bilgisayar senin istersen mozilla kur dene(noscript eklentisi ve java console eklentisi(java ve javascript her türlü şekilde kapalı olacak)) geçmişi de silme önemli değil ben silerim çünkü bilgisayar başına kardeşim, arkadaşlarım oturur neyse tartışmayı artık başka arkadaşlar devam ettirir girdiğim sitelerde böyle şeyler olduğunu bilmek kötü çünkü hepsinde java kapatmak pek olacak iş değil çünkü sitede sorun olabiliyor..ee neyse artık siteni söyle istersen orada da deneyeyim neyse sana güle güle gerçekten tartışmadan çıkıyorum önemli değil yani sen haklısın ok diyelim...

not:java console eklentisini kurmak istemezsen mozilla firefox içerisinde araçlar/seçenekler/içerik deyip java ve javascript tiklerini kaldırmanız da aynı işi görür...denemesi bedava...

Son Düzenleme: cd-rww ~ 17 Mayıs 2009 02:24
ECHELON_
18-05-2009, 15:12   |  #19  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,644 mesaj

bende bi halt bulamadı bence çok basitbir sistem sanırım site bizdeki çerezlere bakıyor ona göre  şuraya girmişin diyor ben sdürekli her otorum kapatışımda silerim çerezleri

ayrıca bu ilginç bir şey değil her girdiğiniz site adminin ve sistemi sizi takip edebilir nerelere girip çıktığınızı görebilirz ama bunun için neden lazım o da: NEDEN SİZ?