Win 7 RC çıkış tarihi "istemeden" açıklandı

CHIP Online
28-03-2009, 00:02   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

Merakla beklenen Windows 7 RC'nin ne zaman çıkacağı bilinmiyordu; MS bu hatayı yapana kadar...

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/Win- ... ciklandi_11773.html

Resimlerle: Windows 7 duvar kağıtları

Microsoft uzun zamandır Windows 7 RC'nin ne zaman piyasada olacağı konusunda ağzını çok sıkı tutuyordu. Kullanıcıların ve basının ısrarlı sorularını yanıtlamaktan kaçınan Microsoft, bu sayede olası bir gecikme nedeniyle zor durumda kalmamayı hedefliyordu. Fakat ufak bir yanlışlık, milyon dolarlık sırrın bir anda ortaya çıkmasına neden oldu.

Microsoft'un Windows 7 sayfasında, Windows 7 RC'nin yayınlandığı yazılıydı! Yayınlanma tarihi ise Mayıs 2009 olarak görünüyordu. Yani bundan yaklaşık 2 ay sonra. Microsoft sayfanın ortaya çıkmasının üzerine gelen sorulara yanıt vermedi ve sayfayı kısa süre içerisinde yayından kaldırdı. Sayfada ayrıca Windows 7 RC'nin minimum sistem gereksinimleri de 1 GHz işlemci, 1 GB bellek ve DiretX 9 destekleyen 128 MB ekran kartı.

Microsoft böylece "sakınılan göze çöp batar" sözünü tam anlamıyla öğrenmiş oldu. Microsoft'un istemeden yayınladığı tarih olan Mayıs 2009'a uyup uyamayacağı ve bu hatayı yapan kişinin hala Microsoft'ta görev yapıp yapmadığı ise merak konusu.

Tüm konu: Win 7 RC çıkış tarihi "istemeden" açıklandı

İzleyin: Windows 7 yine şaşırtıyor

Resimlerle: Windows 7 duvar kağıtları

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Sizce Microsoft böyle bir hatayı nasıl yapmış olabilir?

frozen
28-03-2009, 00:25   |  #2  
frozen avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
776 mesaj

Hata mı ? Hangi site yönetimi 2 ay sonra yayınlanması gereken ve her an değişebilecek-kesinliği olmayan bir içeriği, gerekenden 2 ay önce hazırlar ki? Ne gerek var buna?
Beta öncesinde de aynısı olmamışmıydı?
Bunun hata olduğunu zannetmiyorum. Piyasanın ilgi odağını MS üzerinde tutmak için bir yöntem sadece.

Son Düzenleme: frozen ~ 28 Mart 2009 00:27
Banned
28-03-2009, 04:29   |  #3  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 0
232 mesaj

mankenlerin frikik vermesinden farkı yok açıkçası...istedikleri kadar yırtınsınlar gene de çıktığı hafta cracklenmiş milyonlarca  ürünü korsan cd şeklinde tezgahlarda boy gösterecektir...ha bazıları korsana bile bile izin verdiğini söylese de ağzı olan herşeyi söylüyor dert etmeye gerek yok...bedava işte daha ötesi var mı...ayrıca reklamlara, ülkeleri windows ürünleri kullanmaya teşvik etmeye, donanım üreticileri ile beraber giderek çıtayı gereksiz olarak yükseltmeye(kapitalizm), donanım üreticilerinin başka sistemlere kasıtlı olarak zaralı donanım üretmelerine, sitelerin özellikle açık kaynak kod düşmanı olmasına para harcayacağına adam gibi bir işletim sistemi hazırlasaydı bugün elimize belkide çökmesi mümkün olmayan(aşağı yukarı) her türlü görevi rahatlıkla yerine getirebilen çok daha maharetli bir işletim sistemi geçebilirdi ama nerdeee....işletim sistemlerinin içlerine bilerek öyle çok bug koyuyor ki daha yenisi çıktığında eskisinden bıkmış olan millet üzerine atlasın...zamanında vistanın üzerine atladıkları gibi...son moda çılgınlığı işte milyonlarca kullanıcı bir sürü yalan dolan ile vistaya kaç yıl katlandı şimdi çıkan çok mu iyi sanki...en kötüsü de belki arayüzüne şöyle bir makyaj yapılmış sisteme milletin ağzı açık bilmemne gibi bakakalmaları...millet eskidenki ivmenin kaybolduğunun farında bile değil hala...önceden her yeni işletim sistemiyle beraber daha üstün bir özellik çıkardı ama şimdiki özellikler sadece milletin ağzına bir parmak bal çalmaktan başka birşey değil....sen git dos kullanan adamın eline fare ver sonra pencereleri ekle, diskete gerek bırakmayan işletim sistemleri yaz, sadece tek bir uygulamanın çökmesi durumunda tümden çökmeyen işletim sistemleri yaz sonradan kblık ramleri gb sınırına doğru hızlıca çıkart hddleri bir anda tb yap(gerçi bunu onlar yapmıyor ama beklenti artıyor işte).....ondan sonra ne olsun xpnin üzerine bi makyaj al sana vista....her yapacağı işi kullanıcıya sorsun buna güvenlik desin(kaç kişi hangi işleme evet veya hayır demenin neyle sonuçlanacağını biliyor)...ee şimdi gates ben sana kızmayayım da kime kızayım...şimdi birileri bana epey kızacak ama sene olmuş 2009: biryerde insanlar partikül çarpıştırıcı inşa ederken bazıları uzaya kaç sene öncesinin teknolojisi ile teleskop çıkarıp yıldızları inceliyorken damarlarda rahatça gezinebilecek kadar küçük robotlar(nanoteknoloji) yapılabiliyorken hala bizim biosla şeyle uğraşmamızın bilgisayarın boot edecek dosyaları bulamamasının, elimizde live cdler ile uğraşmamızın mantığını biri bize söyleyebilir mi acaba...yani 1gb gibi eskiden pek çok kişinin ne olduğunu bile tam hayal edemediği bir flash belleği 5 liraya alırken nedir bu biosun hali demezler mi adama....ben neden işletim sistemi açılmayınca cd takıyorum hala..bugünkü teknoloji ile iyi bir teknisyen bile salt okunur bir flash diske iyi bir işletim sistemi yükleyip onu biosa entegre ettikten sonra acil durumda tek düğmeyle açılabilir haliyle yapabilecekken neden milyonlarca kullanıcı antivirüs kurup gördüğü her linkin üzerine giderken eli titriyor...ya çökerse kelimesi bu kadar tehlikeli oluyor...bilmiyorum belki ben çok önemsiyorum olayları ama teknolojinin böyle garip uyumsuzluklarla ilerlemesi her zaman sinir bozucu birşey...benzer mantık hala 64mb belleği bulunan ses kayıt aletini 200lira+ fiyata satan sözde büyük firmalar....hayır yok bellek hızlıdır diyeceğim ama 14 saat ses kaydı yapabiliyor diyor adam...14 saatte dolan 64mb belleğin hızını kim ne yapsın, sırf 3 dakikası 3mb olan mp3 ün kalitesinin yanında onun kalitesi ne olsun...bu konuda hiç mi problemi olan yok da bunları sadece ben yazıyorum orası da ayrı bir muamama tabii...

erdem barış
28-03-2009, 13:52   |  #4  
erdem barış avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,312 mesaj

bence de hata gibi görünmüyor kesin tarih belliyse oyalamanın ne alemi var sürün piyasaya kazanın paranızı.

erdem barış
28-03-2009, 13:54   |  #5  
erdem barış avatarı
Yıllanmış Üye
1,312 mesaj

sistem gereksinimleri de bayağı düşükmüş görsellik ve performans isteyenler için ucuz laptoplarla satıldığı zaman kullanıcıları bayağı rahatlatacaktır.

Süleyman.
28-03-2009, 14:11   |  #6  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
16,587 mesaj
PIRANHA_
mankenlerin frikik vermesinden farkı yok açıkçası...istedikleri kadar yırtınsınlar gene de çıktığı hafta cracklenmiş milyonlarca  ürünü korsan cd şeklinde tezgahlarda boy gösterecektir...
Sayfada yer kaplamasın diye kısalttım.

Söylediklerinizde haklı olduğunuz epey nokta olmakla birlikte şöyle de bakmak lazım diye düşünüyorum:
Ticaretin kuralıdır; birşey alırken birşey verirsiniz. Şu zaman içerisinde Microsoft'un verdiklerini de düşünün. Tabii olarak karşılığında birşeyler alacak. Vahşi kapitalizmi, ellerindeki teknolojiyi yedire yedire piyasaya sürerek müşterileri sömürmelerini doğru buluyor değilim. Belki ileride güleceğiz bu biosa, işletim sistemi mantığına, herşey kökten değişecek... Ama gelişme de sıçramalarla değil, merhalelerle oluyor işte. Şimdi, Microsoft sistemlerine bahsettiğiniz şekilde alternatif olmak o kadar kolay olsaydı mutlaka birileri bunu yapardı, emin olun yapardı. Dünya tarih boyunca böyle bir yerdi aşağı yukarı, hala aynı. Ne yaparsınız...

Fattur
29-03-2009, 12:51   |  #7  
Yıllanmış Üye
5,768 mesaj

Fazla meraklandırmayalım demişlerdir Kahkaha

uGuR.uK
29-03-2009, 15:57   |  #8  
Yıllanmış Üye
8,316 mesaj

öyle bir hatanın olacağını bende sanmıyorum, büyük ihtmal 7 RC'deki tüm değişiklik ve haberlerin birçoğunu bitirdiler ama gündemden düşmemek için bu yöntemi yaptılar...