win7 Cd rom kullanma seçenekleri

dangerlord63
21-09-2010, 21:36   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
5 mesaj

evet hemen soruna geçyiorum
şimdiden teşekkürler ilgi ve akala için
win7 kullanıyorum normal bir cd veya dvd yi taktıgımda karşıma seçenekler çıkıyor AMA BOŞ CD VEYA DVD TAKARSAM
1.normal cd\dvd gibi kullan
2.flash bellek gibi kullan ben korktugum için hep 1. seçtim ama2. seçersem ne olur cd bir süre sonra bozulurmu yoksa cd usb yemi dönüşür noluyor ?

Kapalı Hesap (169524)
21-09-2010, 22:01   |  #2  
Kapalı Hesap
41 mesaj

Microsoftun sitesindeki Videoları izlersen istediğin bilgilere ulaşabilirsiniz şu anda bende linki bulunmuyor.

agokalp
21-09-2010, 23:43   |  #3  
Yeni Üye
24 mesaj

Sanırım taktığın CD/DVD Re-Writeable yani yeniden yazılabilir özelliği taşıyan CD/DVD. Eğer o özelliği taşıyan bir CD/DVD ise aynen dediğin gibi CD/DVD, Flash bellek gibi kullanılabilir ama aynı performansı alamayabilirsin ve tabiki CD/DVD ömrü yazıp/sildikçe kısalır.

mcafee23 ayrılmıştır
22-09-2010, 02:03   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 7
3,717 mesaj

bildiğiniz normal bir cd'yi ya da silinip yazılabilir bir cd'yi flash bellek gibi yani cd'yi tak dosyayı sürükle bırak ya da kopyala yapıştır gibi bir yöntemle cd'ye atmanıza yarar.

Ancak olay silmeye gelince
normal cd silinmez kapasitesi dolunca içine birşey kopyalayamaz ve silemezsiniz.Silersiniz ancak fiziksel olarak değil.Yer kaplar fakat sildiğiniz öğe size gösterilmez

yazılıp silinebilen cd'ler aynen normal cd'ler gibi davranır ancak bu cd'leri nero gibi bir yazılım ile TAMAMEN silip boşaltabilir tekrar kullanabilirsiniz.
Yoksa içindeki bir klasörü silince fiziksel olarak silinmiş sayılmaz yer kaplar fakat klasör size gösterilmez

Flash disk gibi verim alamazsınız.Devamlı bir öyle bir böyle biçimlendirmek de cd'nin ömrünü azaltıyor.3 biçimlendirme sonrası cd açılmama durumuna çok rastladım.Verileri yazarken doğru yazılmama riski de var.
En iyisi nero gibi programlarla yazma oturumu açıp cd'yi bu şekilde doldurmak

dangerlord63
22-09-2010, 16:59   |  #5  
OP Taze Üye
5 mesaj

teşekkürler herkese anladıgım şu flash bellek gibi kullanmak olumsuz sonuçlar dogurur en iyisi normal kullanmak dogrumu ?

Mustafa Can
22-09-2010, 17:13   |  #6  
Mustafa Can avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
2,248 mesaj

film cd si veya iso dosyası yazdıracaksan uygun olan cd gibi kullanmak ama bir klasörü yedek aldınız sonra birkaç dosya daha eklediniz yeniden cd yazmak yerine o dosyaları eklerseniz cd ye 2. cd harcamamış olursunuz ne için kullanacağınıza bağlı.