win7'den anlayanlar! lütfen yardım edin!

saldırgan
08-02-2011, 23:41   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
229 mesaj

https://www.chip.com.tr/forum/win ... sorunu_t195227.html sayfasında konu açtım ama galiba kimse görmedi ve cevaplamadı. Bende bir daha açmak zorunda kaldım. Kusura bakmayın.

Merhaba arkadaşlar, 

Önceden XP'de klasör seçeneklerinde "Dosya Türleri" diye bir sekme vardı. Bu sekmede "Gelişmiş" düğmesi ile dosya türünü düzenleyebiliyordu. Ama Windows 7 de bu, "Dosya Türleri" sekmesi yok klasör seçeneklerinde. Bunu açmanın bir yolu yahut "Dosya Türleri"ne ulaşmanın bir yolu var mı? 

(Ayrıntı bilgi: Aslında yapmak istediğim şu; Klasör seçeneklerinde ".txt" dosya türü için "Her zaman uzantıyı göster" seçenğini işaretlemek... Resimde de görülüyor...)

Resimlerlede gösterdim: 

Son Düzenleme: saldırgan ~ 08 Şubat 2011 23:47
ScienceNET
09-02-2011, 00:35   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
787 mesaj

Merhaba,

Benim kullandığım Windows 7 ingilizce. Windows 7 türkçedeki karşılığı farklı olabilir. Ancak şu şekilde:

Start (Başlat) --> Control Panel (Denetim Masası) --> Indexing Options (İndeksleme Ayarları) --> Advanced (Gelişmiş) --> File Types (Dosya Türleri)

Kolay gelsin :)

ezimuse
09-02-2011, 01:32   |  #3  
Yıllanmış Üye
296 mesaj

senin dediğin yer indexleme ayarları bölümü orada hangi dosya türlerini indexleyip indexlemiceni ayarlıyorsun yanlışım varsa düzeltin

ezimuse
09-02-2011, 01:35   |  #4  
Yıllanmış Üye
296 mesaj

ayrıca eğer sadece txt uzantıları olsun demiyorsan dosya uzantılarını görünüm menüsünden açıp kapatabilirsin windows 7 de ztn uzantılar açıkken dosya adı değiştir dersen uzantıdan önceki kısımı seçiyor bi nevi kolaylık yapmışlar :)

ScienceNET
09-02-2011, 01:49   |  #5  
Yıllanmış Üye
787 mesaj
Alıntı: ScienceNET  
Merhaba,

Benim kullandığım Windows 7 ingilizce. Windows 7 türkçedeki karşılığı farklı olabilir. Ancak şu şekilde:

Start (Başlat) --> Control Panel (Denetim Masası) --> Indexing Options (İndeksleme Ayarları) --> Advanced (Gelişmiş) --> File Types (Dosya Türleri)

Kolay gelsin :)

Ya da;

Şu yolu takip et:

Start ---> Control Panel --> View by: Category (Kategori görünümüne ayarla) ---> Programs ---> "Default Programs" alt kategorisinden "Make a file type always open in a specific program" i seç

veya Control Panel (klasik görünümde) --> Default Programs ---> Associate a file type or protocol with a program.

Ya da,

şu programı indir ve bu şekilde yap:

http://www.creativelement.com/powertools/

saldırgan
09-02-2011, 13:31   |  #6  
OP Yıllanmış Üye
229 mesaj
Alıntı: ezimuse  
ayrıca eğer sadece txt uzantıları olsun demiyorsan dosya uzantılarını görünüm menüsünden açıp kapatabilirsin windows 7 de ztn uzantılar açıkken dosya adı değiştir dersen uzantıdan önceki kısımı seçiyor bi nevi kolaylık yapmışlar :)

Arkadaşlar şunu demek istiyorum, ezimuse'nin dediği gibi  yapınca oluryor ancak tüm dosyaların uzantısını gösteriyor. Yani mesela Word dosyası yaparsam ".doc" çıkıyor. Ben bu özelliği sadece ".txt" de istiyorum. Mesela yeni bir metin belgesi oluşturusam "Yeni Metin Belgesi.txt" olsun ama aynı zamanda yeni bir Office Word dosyası oluşturursam "Yeni Word Dosyası.doc" demesin; sadece "Yeni Word Dosyası" desin...
Umarım anlatabilmişimdir...

ScienceNET
09-02-2011, 15:17   |  #7  
Yıllanmış Üye
787 mesaj
Alıntı: saldırgan  

Arkadaşlar şunu demek istiyorum, ezimuse'nin dediği gibi  yapınca oluryor ancak tüm dosyaların uzantısını gösteriyor. Yani mesela Word dosyası yaparsam ".doc" çıkıyor. Ben bu özelliği sadece ".txt" de istiyorum. Mesela yeni bir metin belgesi oluşturusam "Yeni Metin Belgesi.txt" olsun ama aynı zamanda yeni bir Office Word dosyası oluşturursam "Yeni Word Dosyası.doc" demesin; sadece "Yeni Word Dosyası" desin...
Umarım anlatabilmişimdir...

Şu yolu takip et:

Start (Başlat) --> regedit (bu dosyayı ara, bul ve aç) --> HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Classes\WordPad.Document.1 --> Sağ tıkla ve yeni "string value" oluştur (türkçe karşılığı farklı olabilir) --> Oluşturulan değerin adını "NeverShowExt" olarak değişitir.

Şu adresi kontrol edebilirsin:

http://www.tweaklibrary.com/Disp ... -(DOC)-files/10416/

Son Düzenleme: ScienceNET ~ 09 Şubat 2011 15:18