win7 yavaşlama sorunu

ahmetkürkçü
24-09-2009, 12:05   |  #1  
ahmetkürkçü avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
809 mesaj

arkadaşlar win7 rtm x64 yaklaşık 2 aydır kullanıyorum herşey iyiydi ama son zamanlarda bilgisayarda yavaşlamalar oldu mesela açılırken simgeler uzun bi süre 10-15 sn gelmiyo disk bölümlerine girdiğimde hani simgeler beyaz dosya gibi görünürya aynen öyle oluyo normal haline gelmesi uzun sürüyo eskiden açtığım anda simgeler düzelirdi yani çok hızlıydı bu durum neden olabilir yoksa win7de xp gibi bi müddet kullandıktan sonra şişiyor mu çözümlerinizi bekliyorum..

Mustafa@PC
24-09-2009, 12:09   |  #2  
Mustafa@PC avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
13,125 mesaj

Hayır şişmiyor. Sisteminiz nedir ?

uGuR.uK
24-09-2009, 12:18   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
8,316 mesaj

Mustafa'nın dediği gibi win7 şişmez, o xp'de oluyordu. senin ya sisteminde yetersizlik var yada bilgisayara yüklediğin bişeyler bunu yaptı. ama bu sorun en çok şu netteki -MS TARAFINDAN YAYINLANMAMIŞ- win7 güncelleme paketlerinden sonra çıkıyor, bikaç sitedede görmüştüm. eğer windows update üzerinden değilde elle güncellemeleri yüklediysen sistem geri yükleme yapmanı öneririm...

S.W.A.T
24-09-2009, 12:19   |  #4  
S.W.A.T avatarı
Yıllanmış Üye
1,872 mesaj

Clenear ile güzel bir temizlik yap
İyi bir virüs taraması yaptır
Disk birleştirme yap
Disk içinde çift dosyaları tarama yaptır ve sil

melen
24-09-2009, 18:27   |  #5  
melen avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
3,638 mesaj
Alıntı: uGuR.uK  
Mustafa'nın dediği gibi win7 şişmez, o xp'de oluyordu. senin ya sisteminde yetersizlik var yada bilgisayara yüklediğin bişeyler bunu yaptı. ama bu sorun en çok şu netteki -MS TARAFINDAN YAYINLANMAMIŞ- win7 güncelleme paketlerinden sonra çıkıyor, bikaç sitedede görmüştüm. eğer windows update üzerinden değilde elle güncellemeleri yüklediysen sistem geri yükleme yapmanı öneririm...
sonicc34
24-09-2009, 18:31   |  #6  
sonicc34 avatarı
Yıllanmış Üye
328 mesaj

Simgeler hakkında fazla sorun var.Belki önizleme önbelleğini temizlemeniz fayda sağlar.

AyPrensii
24-09-2009, 20:06   |  #7  
AyPrensii avatarı
Yıllanmış Üye
747 mesaj

SmartDefrag Programından ; İlk Önce Hızı Eniyileştir Sonrada Birleştir. Ardından auglogics Boot Speed Programını Kur Gereken iŞLemleri Yap. Tabi CCLeaner ve Advanced System Care gibi Programları Esirgeme :))

OSMAN BAĞÇEVAN
25-09-2009, 02:43   |  #8  
Denetmen
6,606 mesaj

açılışı yavaşsa , açılışta ki çoğu programları kaldırın..masaüstünüz, temiz bir masüstü olsun..çok simge olmasın..çoğu gereksiz programı dakaldırırsanız  hızlı açılır..

eğer sisteminizde bir yavaşlık varsa

1,casus  yazılımlar ve virüsler
https://www.chip.com.tr/blog/pire ... EMiZLENiR_1361.html
2,işlemcinin çok ısınması
son nesil işlemcilerin hızı oldukça iyi oldukları için ,  ısınma yapabiliyor..
yeni nesil anakartlar sayesinde Bios un aracılığıyla  işlemcinizin ısısına bakabiliyorsunuz..
busoruna bir nebze de olsa fanlarınızı temizleyerek katkısağlayabilirsiniz..fanları temizlemek hem bilgisayarınızın sessizçalışmasına hemde işlemcinize faydası olacaktır..
ısı kontrolünü sağlayan programlar : cpu monitor software

3, hafıza (ram ) sorunları

4,sabit disk sorunları

5,bios ayarları ve windows hizmetleri
yavaşlamasorunun bios ayarları olması belki yanlış ama bios ayarlarınızıdüzenleyerek sisteminziin performansının artmasınısağlayabilirsiniz..bunun için anakartınızın özelliklerini okumak sonrada üst seviyelerini öğrendikten sonra bunu bios da yapaiblirsiniz..herbios farklı olduğu için malesef şunu şöle yaparsanız sorun düzelirdiyemeyeceğim..

bilgisayar çok hizmetler vardır..çoğu nu da kullanmayız :)
bilgisayarıma sağ tıklayıp , yönet hizmetler e tıkladığımız da buradan istediğiniz ayarı yapabilirsiniz..

6,sizden habersiz çalışan uygulamalar

7, kaçak işlemler
görev yöneticinden sonlandırabilirsiniz..

8, disk birleştiriciyi en son ne zaman çalıştırdınız ?
diskbirleştirici,sisteminize dosya eklendikçe, silindikçe , yerdeğiştirdiğinizde  , sabit diskinizde boşlukları oluşur.yanikalıntıları..siz bu dosyalarıbulurken , çalıştırırken  , sisteminiz budosyaları farklı yerden bulupve getircektir..bölece de sisteminizyavaşlayacaktır..

diskbirleştiriciyi çalıştırmak için,  çalıştıracağınız sürücüye(C,D )sağtıklayın , özellikler ,  araçlar, disk birleştir e tıklayın ve işlemibaşlatın..

bunundışında C sürücüsünde özel dosyalarınızı ,kişisel dosyalarınızıtutmayın..varsa D , E , sürücüsüne taşıyın..bununfaydalı yanı davar..sisteminiz çöktüğünde C sürücüsünü silip , tekraryüklersiniz..busaye de de  özel,kişisel dosyalarınızı bir şey olmaz !...

diğer açıklamadığım sorunları da internetten bakın :)

Son Düzenleme: OSMAN BAĞÇEVAN ~ 25 Eylül 2009 05:54
ufuk_35
25-09-2009, 02:50   |  #9  
Yıllanmış Üye
800 mesaj
Alıntı: S.W.A.T  
Disk içinde çift dosyaları tarama yaptır ve
Sistem dosyalarını değil tabii ki...

ahmetkürkçü
25-09-2009, 11:29   |  #10  
ahmetkürkçü avatarı
OP Yıllanmış Üye
809 mesaj
Alıntı: NoquitgamE  
SmartDefrag Programından ; İlk Önce Hızı Eniyileştir Sonrada Birleştir. Ardından auglogics Boot Speed Programını Kur Gereken iŞLemleri Yap. Tabi CCLeaner ve Advanced System Care gibi Programları Esirgeme :))
hepsini denedim aynı..

OSMAN BAĞÇEVAN
25-09-2009, 11:52   |  #11  
Denetmen
6,606 mesaj
Alıntı: ahmetkürkçü  
hepsini denedim aynı..
üsteki yanıtımı da  denemeniz için yazdım ama işte ... : (

ahmetkürkçü
25-09-2009, 12:03   |  #12  
ahmetkürkçü avatarı
OP Yıllanmış Üye
809 mesaj
Alıntı: OSMAN BAĞÇEVAN  
açılışı yavaşsa , açılışta ki çoğu programları kaldırın..masaüstünüz, temiz bir masüstü olsun..çok simge olmasın..çoğu gereksiz programı dakaldırırsanız  hızlı açılır..

eğer sisteminizde bir yavaşlık varsa

1,casus  yazılımlar ve virüsler
https://www.chip.com.tr/blog/pire ... EMiZLENiR_1361.html
2,işlemcinin çok ısınması
son nesil işlemcilerin hızı oldukça iyi oldukları için ,  ısınma yapabiliyor..
yeni nesil anakartlar sayesinde Bios un aracılığıyla  işlemcinizin ısısına bakabiliyorsunuz..
busoruna bir nebze de olsa fanlarınızı temizleyerek katkısağlayabilirsiniz..fanları temizlemek hem bilgisayarınızın sessizçalışmasına hemde işlemcinize faydası olacaktır..
ısı kontrolünü sağlayan programlar : cpu monitor software

3, hafıza (ram ) sorunları

4,sabit disk sorunları

5,bios ayarları ve windows hizmetleri
yavaşlamasorunun bios ayarları olması belki yanlış ama bios ayarlarınızıdüzenleyerek sisteminziin performansının artmasınısağlayabilirsiniz..bunun için anakartınızın özelliklerini okumak sonrada üst seviyelerini öğrendikten sonra bunu bios da yapaiblirsiniz..herbios farklı olduğu için malesef şunu şöle yaparsanız sorun düzelirdiyemeyeceğim..

bilgisayar çok hizmetler vardır..çoğu nu da kullanmayız :)
bilgisayarıma sağ tıklayıp , yönet hizmetler e tıkladığımız da buradan istediğiniz ayarı yapabilirsiniz..

6,sizden habersiz çalışan uygulamalar

7, kaçak işlemler
görev yöneticinden sonlandırabilirsiniz..

8, disk birleştiriciyi en son ne zaman çalıştırdınız ?
diskbirleştirici,sisteminize dosya eklendikçe, silindikçe , yerdeğiştirdiğinizde  , sabit diskinizde boşlukları oluşur.yanikalıntıları..siz bu dosyalarıbulurken , çalıştırırken  , sisteminiz budosyaları farklı yerden bulupve getircektir..bölece de sisteminizyavaşlayacaktır..

diskbirleştiriciyi çalıştırmak için,  çalıştıracağınız sürücüye(C,D )sağtıklayın , özellikler ,  araçlar, disk birleştir e tıklayın ve işlemibaşlatın..

bunundışında C sürücüsünde özel dosyalarınızı ,kişisel dosyalarınızıtutmayın..varsa D , E , sürücüsüne taşıyın..bununfaydalı yanı davar..sisteminiz çöktüğünde C sürücüsünü silip , tekraryüklersiniz..busaye de de  özel,kişisel dosyalarınızı bir şey olmaz !...

diğer açıklamadığım sorunları da internetten bakın :)

bunu da deneyecem kardeşim deneyince sonucu yazarım..

ahmetkürkçü
25-09-2009, 13:34   |  #13  
ahmetkürkçü avatarı
OP Yıllanmış Üye
809 mesaj

arkadaşlar herşeyi denedim disk birleştirme disk temizleme durum yine aynı önceden pcyi açtığımda pc kendini hemen toparlardı messenger hemen açılırdı şimdi pc kendini toparlayamıyo messenger neredeyse pcnin masaüstü göründükten yaklaşık 1 dk sonra açılıyo acayip yavaşladı artık şu sonuca varacağım win7de xp gibi şişiyo..

OSMAN BAĞÇEVAN
25-09-2009, 13:59   |  #14  
Denetmen
6,606 mesaj

şişmezz.. o kadar kişide şişmedi , siz de şişti diye win7 şişmez :)
kurduğunuz programlara v.s dikkatli bakın..sonradan kurduğunuz programları kaldırın..

Son Düzenleme: OSMAN BAĞÇEVAN ~ 25 Eylül 2009 13:59
ahmetkürkçü
25-09-2009, 13:59   |  #15  
ahmetkürkçü avatarı
OP Yıllanmış Üye
809 mesaj

sistem onarmayı deneyim bakalım...

Kaya Erdoğdu
25-09-2009, 14:53   |  #16  
Yıllanmış Üye
1,281 mesaj

Bu Konuyu İncele..

ahmetkürkçü
25-09-2009, 15:20   |  #17  
ahmetkürkçü avatarı
OP Yıllanmış Üye
809 mesaj
Alıntı: k4y4  
ya tamam da hantallaştı işte ne yapabilirim bi sürü şey denedim olmadı şimdi disklerde hata denetimini başlattım bakalım ne olacak..

Mustafa@PC
25-09-2009, 16:24   |  #18  
Mustafa@PC avatarı
Yıllanmış Üye
13,125 mesaj

Sorun donanımsal olabilir. İlk cevabıma birkez daha bakın bence.<

ahmetkürkçü
25-09-2009, 17:41   |  #19  
ahmetkürkçü avatarı
OP Yıllanmış Üye
809 mesaj
Alıntı: Mustafa@PC  
Sorun donanımsal olabilir. İlk cevabıma birkez daha bakın bence.<
tamam da ben sistemim win7yi kaldırmıyo demiyorum ki 2 gün önce süper hızlı çalışıyordu biranda yavaşladı ben de anlam veremedim...

infoman
25-09-2009, 17:50   |  #20  
infoman avatarı
Yıllanmış Üye
2,884 mesaj

bende aynı sorun oldu fakat benim sorunumun olduğu gün (dün 25-09-2009) yeni güncelleştirmeyi ve norton 2010 kurulumu yapmıştım. hatta explorer.exe hatası falanda vermeye başlamıştı. nortonu kaldırdım güncelleştirmeyi kaldırdım sistem geri yükleme yaptım nafile. yedekten geri yükledim sorun kayboldu

OSMAN BAĞÇEVAN
25-09-2009, 18:02   |  #21  
Denetmen
6,606 mesaj

ahmetkürkçü , bir anda yavaşladı diyorsunuz..bu bir anlık yavaşlık , virüsden başka birşey olamaz !
infoman , senin sorunun da üsteki yazdıklarıma bak ve sorununu düzeltmeye çalış..

Mustafa@PC
25-09-2009, 18:09   |  #22  
Mustafa@PC avatarı
Yıllanmış Üye
13,125 mesaj

Sabit disk ve ramlerinizi test edin. Ayrıca ani fan sorunları sonucu oluşan ani sıcaklıklarda buna sebep olmuş olabilir.

infoman
26-09-2009, 11:00   |  #23  
infoman avatarı
Yıllanmış Üye
2,884 mesaj

benim sorunum norton 2010 dan kaynaklanan bir sorun bundan eminim çünkü kurup yeniden başlattıktan sonra bilgisayar hayatla ilişiğini kesti :D 
ram cpu hdd vga testlernde sorun çıkmadı.
ben zaten yedekten geri yüklediğim için herhangi bir sorunum şuan itibariyle yok. nortonuda ilerde deneriz