win7 'yüklenecek sürücüyü seçin sorunu'

en_crazy
30-06-2010, 09:29   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
6 mesaj

Arkadaşlar pcye w7 yi kurmaya çalışırken ilk 2 adımı geçtim.Şimdi yükle dedikten sonra Aldığım hata.
Bilgisayarı CD/DVD den başlatıp Windows7 DVD sinide takıyorum ve kuruluma başlıyorum. Siyah ekranda bir iki ekran geçtikten sonra "Windows Yükle" başlıklı pencerede "Yüklenecek Dil" "Saat ve Para Birimi Biçimi" "Klavye veya Giriş Yöntemi" seçimi yapılabilecek kutucukların olduğu pencerede "İleri" tuşuna tıklıyorum. Logo altında Windows 7 yazısı altında "Şimdi yükle" butonuna tıklıyorum. "Kurulum başlıyor..." yazısı bir süre bekliyor. Ve "yüklenecek sürücüyü seçin" diye bir pencere içinde "Sürücü yükle" başlıklı bir pencere daha açılıyor ve "Gerekli bir CD/DVD sürücü aygıtı eksik. Sürücü disketiniz , CD , DVD veya USB flash sürücünüz varsa şimdi takın." yazısı görüntüleniyor ve sağ altta Gözat,Tamam,İptal düğmeleri var.Tamam'a tıkladığımda altta "Yeşil" rankli bir animasyon ilerliyor ve sonunda "Hiçbir aygıt sürücüsü bulunamadı.Yükleme medyasının doğru sürücüleri içerdiğinden emin olduktan sonra Tamam'ı tıklatın" diye yazıyor. Tamam'ı tıklattığımda pencere kapanıyor ama hiç bir ilerleme olmuyor. Gözat butonuna tıklattığımda "Klasöre Gözat" başlıklı pencere açılıyor ve orada görülen sürücüler ise:
*yerel disk (c:)
*yerel disk (d:)
*cd sürücüsü (e:)
*Boot (X: )
gibi seçenekler geliyor. CD takılı sürücüyü seçtiğimde yine "Hiçbir aygıt sürücüsü bulunamadı.Yükleme medyasının doğru sürücüleri içerdiğinden emin olduktan sonra Tamam'ı tıklatın" yazıyor.
Burada kalıyorum ve daha ileri gidemiyorum.
__________sistem bilgileri____________
amd athlon 64*2 dual core processor ql-64(2.1ghz 1mb L2 cache)
15.6 hd acer cine crystal lcd,
1408 mb atı readon hd 3200 graphıcs card hyper memory,
4 gb ddr2 ram,
250 gb hdd
ACER ASPİRE 5536 LAPTOP

KONU HAKKINDA BİLGİSİ OLAN ARKADAŞLAR YARDIMLARINIZI BEKLİYORUM.....

SAYGILARRR.......

enestalha
30-06-2010, 10:13   |  #2  
enestalha avatarı
Yıllanmış Üye
198 mesaj

sürücüyü seçin dediğinde yerel disk (c) veya yerel disk (d) seçilmesi gerekiyor.
bunlardan birini seçip ileri dediğinde eğer win 7 cd nin düzgünse devam etmesi gerekir

en_crazy
30-06-2010, 10:19   |  #3  
OP Taze Üye
6 mesaj

öncelikle cvp için sonsuz teşekkür. ama denedim ikisini hatta c:    d:   içindeki dosyaları bile denedim olmuyor:(

enestalha
30-06-2010, 10:38   |  #4  
enestalha avatarı
Yıllanmış Üye
198 mesaj

peki bu aşamada c veya d sürücülerine fdisk yaptın mı? yapmadınsa bir de bu sürücüleri formaltlayıp tekrar dene.  enaz 15 - 20 pc ye  windows 7 yükledim hiçbirinde bu tür hata almadım. 
ayrıca yüklemeye çalıştığın win 7 32 mi 64 bit mi. ve makinada şuan kurulu olan system 32 mi 64 mü

Son Düzenleme: enestalha ~ 30 Haziran 2010 10:40
en_crazy
30-06-2010, 11:00   |  #5  
OP Taze Üye
6 mesaj

f disk dediğiniz sürücüdeki bilgileri silmek se yapmadım çünkü ilk defa win 7 kuruyorum nasıl yapıldığını bilmiyorum. ayrıca win 7 64 bit ultimate kurmaya çalışıyorum. xp çok kurdum ama bu biraz farklı sanırım.
şuan 32 bit xp kurulu formata boot yaparak başlıyorum.

Son Düzenleme: en_crazy ~ 30 Haziran 2010 11:01
enestalha
30-06-2010, 11:20   |  #6  
enestalha avatarı
Yıllanmış Üye
198 mesaj

ohalde xp de kurtarman gereken birşeyler varsa yedeğini al ve win 7 kurarken fdisk yap. yani sürüleri tam formatla. çünki sürücülerdeki dosya sisyemi ile kurmaya çalıştığın dosya sistemi farklı.  32 bit üzerine 64 bit yükleme yapıyorsunuz, uyuşmaz. ayrıca 32 bit win 7 varsa onu yüklemeni öneririm. çünki  ilerde uyum problemi yaşayabilirsin. bir çok donanımın 32 bit desteği var ama 64 bir sürücülerini bulmak pek kolay değil.
Ha bu arada birkez win 7 kur daha xp kurmak istemezsin.

Son Düzenleme: enestalha ~ 30 Haziran 2010 11:24
bymarks
30-06-2010, 11:43   |  #7  
bymarks avatarı
Yıllanmış Üye
655 mesaj

dediğin yer sata veya raid sürücülerini yükleme yeri
muhtemelen hepsini seçiyorsun ama sürücü bulunamadı demesi seçtiğin yerlerde sata raid sürücülerinin olmamasıdır
biostan herhalde hdd sata modunda onu ide moduna getir onu yaptım diyorsan dizüstü bilgisayarının sitesinde yada sana verilen dvd -cd de olması gerekiyor sata raid driverları
windows 7 dvd sinden kaynaklanan bir sorun değil

enestalha
30-06-2010, 12:39   |  #8  
enestalha avatarı
Yıllanmış Üye
198 mesaj

ben sata hdd üzerine de kurulum yaptım,  hem de hdd bios üzerinde sata olarak görünüyordu. buna rağmen benden raid sürücü istemedi.  ilginçtir. birkaç tane laptop üzerinde kurulum yaptım. full fdisk yaparak onlarda da istemedi. gerçi laptopta hdd ide mi sata mı görünüyor? hiç dikkat etmedim.
Eğer sata hdd ler raid sürücü gerektiriyorsa bu win 7 dvdnin içinde olması gerekmez mi?

bymarks
30-06-2010, 17:41   |  #9  
bymarks avatarı
Yıllanmış Üye
655 mesaj

çıkan işletim sisteminden önceki donanımlara işletim sistemleri genelde destek veriyor fakat
işletim sisteminden sonra çıkan donanımlara destek vermek gibi bir lüksü olamaz
zaten işletim sistemi üreticileri nerden bilsin yeni çıkacak donanımları
o yüzden sonradan kurulabilir bir sürücü yeri koyuyorlar
xp deki F6 ya basınca çıkan sürücü yükleme yeri gibi

CryZ.JoY
30-07-2010, 04:39   |  #10  
Taze Üye
1 mesaj

Benim anakart markası Asus P5G2-MX aynı sorunu yaşıyorum yardımcı olabilircek arkadaşlar varsa burdaki tavsiyeleri denedim fakat anakart modemimden ötürü bazı şeyleri bulamadım

Recep Baltaş
30-07-2010, 13:08   |  #11  
Recep Baltaş avatarı
CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 8
9,635 mesaj
Alıntı: enestalha  
ben sata hdd üzerine de kurulum yaptım,  hem de hdd bios üzerinde sata olarak görünüyordu. buna rağmen benden raid sürücü istemedi.  ilginçtir. birkaç tane laptop üzerinde kurulum yaptım. full fdisk yaparak onlarda da istemedi. gerçi laptopta hdd ide mi sata mı görünüyor? hiç dikkat etmedim.
Eğer sata hdd ler raid sürücü gerektiriyorsa bu win 7 dvdnin içinde olması gerekmez mi?
Beyefendi arkadaş da bunu biliyor ama şu an kurmaya çalıştığınız sistem eski. Microsoft çöp sürücleri DVD'ye koymak zorunda mı? Değil!

Alıntı: CryZ.JoY  
Benim anakart markası Asus P5G2-MX aynı sorunu yaşıyorum yardımcı olabilircek arkadaşlar varsa burdaki tavsiyeleri denedim fakat anakart modemimden ötürü bazı şeyleri bulamadı
Tavsiyeleri deneseydiniz yapabilirdiniz. Bir kez daha okuyun cevapları.

kadir4172
18-09-2010, 14:27   |  #12  
Taze Üye
3 mesaj

merhabalar
yeni toplama bilgisyara ilk kez işletim sistemi kurmaya çalışıyorum (win7 64 bit ultimate) ancak kurulacak yer seçiminde harddiskimi görmüyor . anakart cd si ile driver kurmaya çalıştığımda ise cd den gerekli driverı  (sata raid) buluyorum ancak bu kezde imza hatası alıyorum ve kuramıyorum. bilgisayarda hiçbir işletim sistemi olmadığı için imza sorununa da bir çözüm bulamadım elim kolum bağlı kaldı . yardımcı olursanız çok sevinirim.. iyi günler 

Aybar Dumlu
30-11-2014, 11:00   |  #13  
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 1
4 mesaj

Arkadaşlar merhaba;

Tam olarak 1 günümü alan bu problemin çözümlerini uzun uzun yazdım. Buyrun;

windows 7 hiçbir aygıt bulunamadı hatası

Son Düzenleme: Aybar Dumlu ~ 30 Kasım 2014 11:00
Muhammed Çöpoğlu
20-12-2016, 21:17   |  #14  
Taze Üye
3 mesaj

Merhaba bahsettiğiniz Bu sorunun çıkma sebebi bios boot komutunu verdikten sonra chipsetin boot edilebilir aygıtlarla kısa süreliğine bağlantısını koparması sonucu oluşur.!! Aslında sorunu çözmek çok basit

Aşşağıdaki videoyu izleyerek %100 çözüme kavuşabilirsiniz

Videoyu izlemek İçin Tıklayınız

Son Düzenleme: Muhammed Çöpoğlu ~ 20 Aralık 2016 21:19