Win8 UAC ve Metro Arayüz Problemi

FreeDooM
14-11-2012, 14:40   |  #1  
FreeDooM avatarı
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
3 mesaj

Herkese selamlar iyi forumlar diliyorum...

Orijinal ve temiz kurulum yapılmış Win 8 Pro' dan bahsedeceğim... C sürücüsünde yeni klasör oluşturma, isim değiştirme, silme, yeniden adlandırma veya C sürücüsüne herhangi bir şey kopyalamak istediğimde her defasında izin uyarısı çıkıyor...Örnek olarak: yeni metin belgesi oluşturuyorum ve bunu C ye kopyalamak istediğimde ' BU KLASÖRE KOPYALAMAK İÇİN YÖNETİCİ İZNİ SAĞLAMALISINIZ' iletisini alıyorum... Silme v.b işlemlerde de buna benzer uyarılar almaktayım...Bilgisayarda yönetici ben olmama rağmen bu sıkıntıyı yaşamaktayım.

Bu problemi şu şekilde çözdüm :

Öncelikle UAC (kullanıcı hesabı denetimi) yi kapatmamız gerekiyor; Denetim masası kullanıcı hesapları ve aile koruması > kullanıcı hesapları > kullanıcı hesabı denetimi ayarlarını değiştir kısmından çubuğu en aşağıya çekiyorum ve kapatıyorum  ancak UAC ayarını denetim masasından kapatınca UAC tam olarak devre dışı kalmıyor.

Bunu registry den yapınca tamamiyle devre dışı kalıyor

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\System]
"EnableLUA"=1 olan değeri 0 olarak değiştiriyoruz ve yeniden başlatıyoruz.

Bu ayarları yaptıktan sonra yukarıda bahsettiğim bütün sorunlar ortadan kalkıyor...Ancak yeni bir sorunu'da beraberinde getiriyor : UAC yi komple kapattığımızda Metro arayüzündeki uygulamaların hiçbiri çalışmıyor...

Bu konu hakkında fikir ve düşünceleriniz nelerdir...Sizce bu problemi nasıl çözebiliriz...

Tolunay Kaymakçı
14-11-2012, 18:33   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 4
479 mesaj

Çünkü UAC bir sorun değil, br güvenlik özelliği.

FreeDooM
15-11-2012, 00:19   |  #3  
FreeDooM avatarı
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
3 mesaj
Alıntı: Tolunay Kaymakçı  
Çünkü UAC bir sorun değil, br güvenlik özelliği.

Öncelikle uzun iletimi okuduğunuz ve  yorum bıraktığınız için teşekkürler.Ama sanırım siz yanlış anladınız ! Ben UAC nedir ne işe yarar diye bir şey sormadım, UAC' nin güvenlik amaçlı olduğunu bilmeyen yoktur sanırım.Benim anlatmak istediğim bu durumu nasıl aşarız...En basit örnek vermek gerekirse bir program yüklüyorsunuz veya oyun daha sonra crack işlemi yapmak için programın kurulu olduğu dizin 'C' ye crack dosyasını yapıştırmak istediğinizde size uyarı verecektir;  bu durum çoğu kullanıcı için problem teşkil etmeyebilir ama şahsen benim gibi sürekli C sürücüsünde işi olanlar için önemli bir konu...İlginiz için tekrardan tşk ederim iyi forumlar...