Windovs Vista Ön Yükleme Yöneticisi Sorunu

bandw
27-03-2007, 23:35   |  #1  
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
25 mesaj

Merhaba arkadaşlar. Benim bu sorunumla ilgilendiğiniz için çpk teşekkür ederim. HP laptopuma Vista Ultimate yükledim. Her şey çok güzel çalışıyor. Fakat bir sorunum var. Açılışta en başta Windovs Vista Ön Yükleme Yöneticisi diye bir ekran geliyor ve bana açmak istediğim işletim sistemini soruyor. Benim bilgisayarımda Vistadan başka işletim sistemi yok. Format çekip yeniden kurdum yine aynı sorun. Çok sinir bozucu bir şey. Her defasında onay vermemi istiyor. Bunu nasıl kapatacağımı bilen varsa lütfen yardım etsin.[V]

Caner Güral
28-03-2007, 00:25   |  #2  
Yıllanmış Üye
663 mesaj

XP'de şöyleydi:
C içerisinde yer alan boot.ini adlı bir sistem dosyası var.Bunu not defteriyle açın ve timeout değerini 0 verin.

NOT:Bunu yanlışlıkla bozarsanız makineniz açılmayabilir onun için dikkatle yapmanızı tavsiye ederim.

Hoşçakalın.

erenata
28-03-2007, 10:58   |  #3  
Yeni Üye
26 mesaj

arkadaşım bunu xp türkçe ye göre anlatıyorum vistada tahminen yüzde 90 aynıdır.bilgisayarım>özellikler>gelişmiş aç orda 'sisten başlangıcı,sistem hatası ve hata ayıklama bilgisi'yazar altında ayarlar bas.işletim sistemi listesini gösterme yazar başındaki kutucuğun klikğini kaldırırsan olur restart at.

Max_Real Qnx
28-03-2007, 13:22   |  #4  
Yıllanmış Üye
293 mesaj

Merhaba kardeş Kahkaha

Ahanda bu program ile sorununu çözebilirsin ama oluşacak bir sorunu ben kabul etmiyorum yedek alsan iiii olur !

EasyBCD 1.52

erkanc
28-03-2007, 14:29   |  #5  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
3,213 mesaj

başlat çalıştır boot.ini dosyasına gir orada kullanılmayan bölümü sil
diğer bir seçenek
bilgisayarım üzerinde sağ tıkla gelişmiş başlangıç ve kurtarma bölümünde istediğin sistmi seç seçenekleri işaretle veya kaldır işlem tamamdır

bandw
28-03-2007, 17:14   |  #6  
OP Yeni Üye
25 mesaj

Arkadaşlar bu söylenenlerin hepsini denedim ama hiçbir şey değişmedi. Bana göre zaten ikinci kez format çekmeme rağmen olmadığına göre vistanın içinde halledilebilir bir sorun değil. Galiba biosta. Laptop olduğu için pilide çıkaramıyorum. Lütfen başka bilgisi olan arkadaşımız varsa yardım etsin. İlgilenen herkese sonsuz teşekkürler.

erenata
28-03-2007, 18:05   |  #7  
Yeni Üye
26 mesaj
erenata
arkadaşım bunu xp türkçe ye göre anlatıyorum vistada tahminen yüzde 90 aynıdır.bilgisayarım>özellikler>gelişmiş aç orda 'sisten başlangıcı,sistem hatası ve hata ayıklama bilgisi'yazar altında ayarlar bas.işletim sistemi listesini gösterme yazar başındaki kutucuğun klikğini kaldırırsan olur restart at.
bu yazdığımı bidene xpde ben burdan yapıyom vistada aynıdır

bandw
28-03-2007, 22:47   |  #8  
OP Yeni Üye
25 mesaj

erenata arkadaş bu söylediğin yoluda denedim. Çıldıracam valla az daha bu gün bilgisayarı kırıyodum. Sinir ediyor ben Power tuşuna basıp bir şeye bakmaya gidiyorum. Geliyorum İşletim Sistemi Seçin Diyor. Ne yaptıysam olmadı. Başlangıçta Vistayı gösteriyorum. Her şeyi yapıyorum yine aynı. Neyse eminim bir püf noktası var ama bir arkadaş bana mutlaka bunu söyleyecek. Beni pusturamazsın Bill Gates Emmi. Yeniden teşekkürler.

erenata
28-03-2007, 23:27   |  #9  
Yeni Üye
26 mesaj

arkadaşım sorununu çözemedim Üzgün benimde format attığı zaman çıkıyo bazen işletim sistemini seçin diye  ben ordan yapıyom sonra düzeliyo.neyse takma kafana.

serseri_cocuk
29-03-2007, 16:06   |  #10  
Taze Üye
3 mesaj

mrb ;
bu sorunu vista programı varken f disk çekerek düzeltebilirsin. diğer şekillerde düzeltmen çok zor.
Kolay gelsin

bandw
29-03-2007, 18:14   |  #11  
OP Yeni Üye
25 mesaj

serseri_cocuk nickli arkadaş ne demek istediğini tam olarak anlamadım. Şimdi vista kuruluyken F disk çekmek için ne yapmam lazım. Eğer yeniden format çekmemi söylüyorsan yaptım yine aynı oldu. Başka nasıl F disk çekebilirim bilmiyorum. Vista buna izin vermez. Lütfen bilgini paylaşırmısın? Teşekkürler

elozengin
08-04-2007, 23:00   |  #12  
Taze Üye
1 mesaj

arkadaşlar unutmayalım ki Vista da MacOS X gibi EFI kullanıyor.
yani boot.ini diye bişey yok :D

pj_romeo
21-04-2007, 19:01   |  #13  
Taze Üye
1 mesaj

arkadaşım bendede aynı sorun oldu vistada yapacağın çok basit önce EasyBCD 1.52 programını yüklüyosun linki http://neosmart.net/downloads/software/EasyBCD/EasyBCD%201.52.exe

sonrada programı açıp sol menüden Add/Remove Entries seçeneğini seçiyosun sağ tarafta Vista ve altında bir önceki windows sürümü yazısı çıkacak, bir önceki windows sürümününün üstüne tılayıp yukarıda Delete ile siliyosun.
İşte bu kadar.sonrada res atıcan oldu bitti.istediğin kadar format çek boot.ini dosyasında kayıtlı olduğundan her seferinde gene çıkacaktır.söylediğim şekilde yaparsan olay çöüzülür.

KuaforPlus
21-04-2007, 20:40   |  #14  
KuaforPlus avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
223 mesaj

Vistada bu durum...

Masaüstündeki bilgisayarım simgesine sağ tıklıyoruz
özellik deyip çıkan pencerede sol kısımda
gelişmiş sistem ayarları yazar ona tıklayın
gelişmiş sekmesine tıklayıp
başlangıç ve kurtarma yazan kısımdaki ayarlar butonuna basın
açılan pencerede
işletim sistemleri listesini gösterme süresi yazan yazının başındaki onay kutusunu kaldırın.

pencere sağ alt köşesinden tamam deyip çıkın

buda olmadı diyemezsiniz.
eger yazılanları eksiksiz yaptıysanız kesin olması gerekir.
denenmiş bir yöntem ve kesin oluyor.

selcuk3131
05-03-2009, 17:13   |  #15  
Taze Üye
2 mesaj
pj_romeo
arkadaşım bendede aynı sorun oldu vistada yapacağın çok basit önce EasyBCD 1.52 programını yüklüyosun linki http://neosmart.net/downloads/software/EasyBCD/EasyBCD%201.52.exe

sonrada programı açıp sol menüden Add/Remove Entries seçeneğini seçiyosun sağ tarafta Vista ve altında bir önceki windows sürümü yazısı çıkacak, bir önceki windows sürümününün üstüne tılayıp yukarıda Delete ile siliyosun.
İşte bu kadar.sonrada res atıcan oldu bitti.istediğin kadar format çek boot.ini dosyasında kayıtlı olduğundan her seferinde gene çıkacaktır.söylediğim şekilde yaparsan olay çöüzülür.

ARKADASIM BUKADARMI BASIT OLUR ANLATMAM INDIRIP YAPMAM 1DKMI ALDI ALLAH RAZI OLSUN KONUYU ACAN KISI BU YAZDIGIN CVP GORMEDI HERALDE NEYSE COK TSK EDERIM SANA 2KERE FORMAT CEKTIM BENDE BUNUN YUZUNDEN SENIN SAYENDE COZULDU

BU program cok guzelmis

ozubeq
06-03-2009, 18:50   |  #16  
Taze Üye
1 mesaj
pj_romeo

Arkadaşım sırf sana teşekkür etmek için üye oldum şimdi, söz konusu sorun bendede vardı yazdıklarını yaptım ve sorun çözüldü çok teşekkür ederim sana...

futuhat
05-06-2009, 22:24   |  #17  
Taze Üye
1 mesaj

konuyu açan arkadaşa da we cewap yazarak çözüm üreten arkadaşlara da sonsuz teşekürler... aynı sorun wardı we "erenata  we Girilmez" arkadaşlarının taktikleri(ikinizin de çözümü aynı kapıya warıyor) ile sorunu çözdüm...
tekrardan teşşekkürler

Mustafa Can
05-06-2009, 23:54   |  #18  
Mustafa Can avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
2,248 mesaj
elozengin
arkadaşlar unutmayalım ki Vista da MacOS X gibi EFI kullanıyor.
yani boot.ini diye bişey yok :
e yani Kahkaha

ookuscuoo
07-11-2009, 00:43   |  #19  
Taze Üye
3 mesaj

kardeşim ne kadar teşekkür etsem azdır size Allah razı olsun 3 defa format attım bu gün pc ye durduk yere :D

simgemeral
24-11-2009, 13:30   |  #20  
Taze Üye
1 mesaj

Asus laptobum (vista) henüz format yedi. 1 haftadır problem yoktu fakat bugün power tuşuna bastığımda,windows önyükleme yöneticisi başlığıyla siyah bir ekran açıldı.
durum: 0xc00000e9
bilgi: beklenmeyen G/Ç hatası oluştu  diyor, enter a basıp devam ettiğimde işletim sistemi seç diyor ama zaten tek seçeneğim var (windows vista) onu secersem tekrar hata verip en başa dönüyor.
Windows bellek tanılama aracına tıkladığımda da sonuç alamıyorum. oraya tıkladıktan sonra F1 ile ayar değişikliği mi lazım? bu işin çözümü nedir...şimdiden teşekkürlerr

nurikahramanozmen
19-12-2009, 18:34   |  #21  
Taze Üye
3 mesaj

Alıntı: pj_romeo hep bu salak yüzünden bilgisayarım bozuldu

sdudamla
07-02-2011, 16:05   |  #22  
Taze Üye
4 mesaj

Arkadaşlar benm de sorunuma yardımcı olur musunuz lutfen? Benim masaüstü bilgisayarım açıldığında windows hata kurtarma ekranı çıkıyor ardından da windows ön yükleme yöneticisi diye birşey her açtığımda bu çıkıyor. güvenli modda olsun normal başlat ta olsun başaltıyorum ama açılmıyor yine bu ekran geliyor. Bilgisayar başlatılmıyor bir türlü. içimde bilgilerim yok hemen format atabilirim ama nasıl yapmam gerektiği konusunda yardımcı olur musun acil olarak şimdiden çok teşekkür ediyorum tüm ilgilenenlere... :)

bandw
08-02-2011, 21:37   |  #23  
OP Yeni Üye
25 mesaj

Sududamla Kardeş sana kötü bir haberim var. Malesef senin windows artık dikiş tutmaz. Bu yüzden format şart olmuş. Eğer formatın nasıl atıldığını bilmiyorsan internetten çok rahat bununla ilgili görsel anlatımlardan yararlanıp kolayca yapabilirsin.

sdudamla
09-02-2011, 02:53   |  #24  
Taze Üye
4 mesaj

cok tsk ederım arkadasım ama tam olarak format atmayı bılmıorum daha dgrusu laptoba atıyorum cd sı var ama masaustu cd sız bnm deıl abımın o pc. ben wın 7 yuklemek ıstıyorum wın7 format ıcın gerekenler var ama once napmalıyım. cd ye attım cd den baslat demek ıcın olur dıye dusundum ama yok... :( cdsız nasıl yapıcam bı tusa basıp da format ta olmuyo of of ılla enayı yerıne konulup 20 30 tl mı vermem gerekıyo kendımde yapabılırım ınanıyorum :) acıl yardım hırs ettım kendım yapıcam lutfenn daha detaylı yardım eder mısınız sorunum ortada tesekkurler yenıden

istanbulmavi
02-03-2011, 15:27   |  #25  
Taze Üye
1 mesaj

merhaba. benim bilgisayarımda vista yüklüydü, daha sonra windows 7 yükledim, ardından yine vista yükledim. bu son formattan sonra her bilgisayarı açtığımda siyah ekranda ön yükleme yöneticisi geliyor, windovs 7 ve başka bilmediğim bir seçenek var bunlardan birini seçmemi istiyor. windows 7 seçili iken enter'a basıp devam ediyorum (entera basmazsam otomatik kendi basılmış kabul ediyor zaten) ve bilgisayar vista olarak açılıyor. bilgisayarım simgesine sağ tıklayıp özelliklerden seçili olan işletim sistemini vista olarak seçme işlemini yaptım, ama bir değişiklik yok. bilgisayarcı hard diskimde bad sektor hatası olduğunu, bunun da bu yüzden devam ettiğini, hard diskimi değiştirmem gerektiğini söyledi. aslında bilgisayarda çok önemli bir sıkıntı olmuyor. takılmalar var, ama ilk aldığım günden çok farklı değil, vistadan kaynaklanan bildik takılmalar gibi. bu siyah ekranın (ön yükleme yöneticisi) düzelmemesi hard diskten kaynaklanıyor olabilir mi? bad sektör hatasının düzeltilmesi mümkün değilmi? şimdiden teşekkürler...