Windows 7 64 Bit Donma Sorunu

omeremre23
25-05-2012, 19:11   |  #1  
omeremre23 avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
104 mesaj

İyi Forumlar; Benim sorunum son 1 aydır ara ara devam eden donma sorunu, windows 7 home premium Sp1 64 bit orjinal işletim sistemi kullanıyorum, Ayrıca kayıt defterini sildim format atalıda çok olmadı bütün güncelleştirmeleri aldım ama bunlara rağmen bazen 2-3 günde bir donma sorunları oluyor. En kötüsüde biraz önce oldu. Tamamen dondu ve fişi çıkarmak zorunda kaldım. Bunun temel nedeni nedir?
İşletim sisitemimi? Harddisk mi? Yoksa Ekran kartımı? Bilgilendirirseniz çok sevinirim...

Banned
25-05-2012, 22:47   |  #2  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 0
108 mesaj

Kayıt defterini silmen neden olmuş olabilir. Kayıt defterinindeki fazlalıkları silmen için CCleaner, Glary Utilities, Eusing Cleaner gibi araçları kullanabilirsin.
Bu soruna bilgisayarınızın aşırı ısınması neden olmuş olabilir. Bir servise götürün veya bilgisayardan anlıyorsanız bilgisayarın içini açıp ısınmaya neden olan sorunları inceleyin. Bilgisayarın içindeki tozları falan alın.
Sistem geri yükleme yap. Sorun çözülemiyorsa Başlat -> Çalıştır'a git. Oradan "sfc -scannow" yaz. İşlemin tamamlanmasını bekle. O da olmadı Windows'u heniden kur.

omeremre23
25-05-2012, 23:35   |  #3  
omeremre23 avatarı
OP Yıllanmış Üye
104 mesaj

Isı ölçme programım var ayrıca bilgisayarı alalı daha 3 ay oldu sorun ısınma değil format atalı 1 hafta oldu sistem geri yükleme yaptım ama sorunum devam ediyor son olarak sfc -scannow işlemini yapıyorum şuan tarıyor bitirince haberdar ederim teşekürler:)

ifteri
26-05-2012, 09:39   |  #4  
ifteri avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
498 mesaj

seçeneklerde psu yok...yeterlimi.yeterli ise ekran kartına bakılır..ve tabii bütün bileşenler(işlemci soğutucusu-termal macun)vs....

omeremre23
26-05-2012, 12:40   |  #5  
omeremre23 avatarı
OP Yıllanmış Üye
104 mesaj

Sanırım sorun ekran kartında çünkü ekran kartımım 3 hafta önce garantiye yolladım, şuan dahili ekran kartını kullanıyorum bide bazen donma olduğunda alttan ekran önemli bir hatadan kurtarıldı diye mesaj geliyor yani buna benzer birşey ekran kartım geldikten sonra bakıcan artık sorun devam ederse sanırım garantiye vericem. Ama asıl merak ettiğim 64 bit işlemtim sistemi durduk yere donma yapar mı? Cevaplarsanız sevinirim???

bosluk
26-05-2012, 13:25   |  #6  
bosluk avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 39
1,894 mesaj

Şöyle düşünebilirsiniz durumu. Eğer her donanım/parça/sistemi çıkartıp taktığımızda düzgün çalışabilseydi Windows, o zaman kurulum şeklinde değil klasöre çıkartılıp direkt çalışan zip/rar dosyası olarak gelirdi ;)

O yüzden şöyle yapalım. Windows'u tekrar kurun ve kurduktan sonra cd'den değil direkt olarak her parçanın sitesinden en son sürüm sürücülerini çekip kurun ve otomatik güncelleştirmeleri uygulayın. Bunu yaptıktan sonra da ne kayıt defterini silin, ne ek bir dll/exe birşey kurulumu yapın, ne de üretici sitesi harici forum, vs..'den indirdiğiniz programları kurun. Eğer sistem 1 hafta boyunca takılmadan düzgünce çalışırsa tek problem sizde demektir.

Ek birşey daha sormalıyım. Ekran kartınız niye garantiye gitti daha 3 haftalıkken? Kasa içinde takılı güç kaynağınız mı yetmiyor yoksa? Ya da bios ayarlarından bir takım hız aşırtma işlemleri mi açıkta? Komple bir kontrol yapabilirseniz iyi olacak.

netrunner
26-05-2012, 14:28   |  #7  
netrunner avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 25
1,180 mesaj

Onboard ekran kartı kullanıyosan üstüne x64 ise herhalde donma yapar.

omeremre23
26-05-2012, 16:31   |  #8  
omeremre23 avatarı
OP Yıllanmış Üye
104 mesaj

anladım 32 bitte yapmazmı yani???

omeremre23
26-05-2012, 17:46   |  #9  
omeremre23 avatarı
OP Yıllanmış Üye
104 mesaj
Alıntı: bosluk  
Şöyle düşünebilirsiniz durumu. Eğer her donanım/parça/sistemi çıkartıp taktığımızda düzgün çalışabilseydi Windows, o zaman kurulum şeklinde değil klasöre çıkartılıp direkt çalışan zip/rar dosyası olarak gelirdi ;)

O yüzden şöyle yapalım. Windows'u tekrar kurun ve kurduktan sonra cd'den değil direkt olarak her parçanın sitesinden en son sürüm sürücülerini çekip kurun ve otomatik güncelleştirmeleri uygulayın. Bunu yaptıktan sonra da ne kayıt defterini silin, ne ek bir dll/exe birşey kurulumu yapın, ne de üretici sitesi harici forum, vs..'den indirdiğiniz programları kurun. Eğer sistem 1 hafta boyunca takılmadan düzgünce çalışırsa tek problem sizde demektir.

Ek birşey daha sormalıyım. Ekran kartınız niye garantiye gitti daha 3 haftalıkken? Kasa içinde takılı güç kaynağınız mı yetmiyor yoksa? Ya da bios ayarlarından bir takım hız aşırtma işlemleri mi açıkta? Komple bir kontrol yapabilirseniz iyi olacak.

Üstte dediklerinizin hepsini önceden yaptım ama sonuç alamadım, ekran kartım 3 haftalık değil 1yıllık, hız aşırtma işlemim yüzünden fanı arızalandı. Fanı çok ses çıkardığı için garantiye yolladım, daha sonrada güzelce format atıp gerekli driverları yükledim. Dediğiniz doğru bilgisayarımda oldukça fazla yüklü uygulama var yani sorun bence sistemsel sizce başka bişey olabilir mi??

omeremre23
27-05-2012, 02:31   |  #10  
omeremre23 avatarı
OP Yıllanmış Üye
104 mesaj

Ekran kartım biraz önce garantiden geldi şuan kullanıyorum sorun yok gibi donma olayları devam ederse dediklerinizi tekrar uygulayacağım yardımcı olan herkese teşekkür ederim...

bosluk
27-05-2012, 02:53   |  #11  
bosluk avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 39
1,894 mesaj

Rica ederiz :)