Windows 7 Artık İkinci Sırada...

furina
13-08-2010, 14:07   |  #26  
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1 mesaj

windows vista ve 7'nin çalıştığı aynı bilgisayarlara ubuntu 10.04 yükleyip öyle denemenizi öneririm. hız ve verimlilik nasıl oluyormuş o zaman görürsünüz. ayrıca güvenlik kısmına hiç girmedim.

64 bit olayında ise linux kullananlar zaten senelerdir sorunsuz kullanabiliyorlar. win7 64 bit kurup programlarının düzgün çalışmadığını veya uyumlu olmadığını söyleyen çok insan görebilirsiniz. böyle bir durum linuxta kesinlikle yok.

ayrıca win7 tabii ki xp'yi geçecek çünkü xp artık üretilmiyor ve desteğide yakın zamanda tamamen bitecek. eğer win7'deki görsel efektleri beğendiyseniz linuxu görmeden kesinlikle konuşmayın derim.

spxln
13-08-2010, 21:21   |  #27  
Yeni Üye
22 mesaj
Alıntı: brawny  
aynen katılıyorum win.7 de oyunlar sanki daha canlı ekran daha göz alıcı. XP de matlık sözkonusu..
bunun işletim sisteminden çok directX ile alakasi var sanırım biri 9 diğeri 11..
görsel dizayn olarak tabi win 7 stil olarak daha ii

spxln
13-08-2010, 21:24   |  #28  
Yeni Üye
22 mesaj
Alıntı: furina  
windows vista ve 7'nin çalıştığı aynı bilgisayarlara ubuntu 10.04 yükleyip öyle denemenizi öneririm. hız ve verimlilik nasıl oluyormuş o zaman görürsünüz. ayrıca güvenlik kısmına hiç girmedim.

64 bit olayında ise linux kullananlar zaten senelerdir sorunsuz kullanabiliyorlar. win7 64 bit kurup programlarının düzgün çalışmadığını veya uyumlu olmadığını söyleyen çok insan görebilirsiniz. böyle bir durum linuxta kesinlikle yok.

ayrıca win7 tabii ki xp'yi geçecek çünkü xp artık üretilmiyor ve desteğide yakın zamanda tamamen bitecek. eğer win7'deki görsel efektleri beğendiyseniz linuxu görmeden kesinlikle konuşmayın derim.

sonra bir daha kaldirmayip tüm bilgisayarak format atak diye mi?

Osman0006
14-08-2010, 13:50   |  #29  
Yıllanmış Üye
280 mesaj

Eskiden windows 98 diyenler bugün windows xp diyorlar, bugün vista diyenler  yarın windows 7 diyecekler.

Kapalı Hesap (154666)
15-08-2010, 01:13   |  #30  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 16
4,901 mesaj
Alıntı: Osman0006  
Eskiden windows 98 diyenler bugün windows xp diyorlar, bugün vista diyenler  yarın windows 7 diyecekler.

Win98 zamanında ben amiga kullanıyordum. :D

ErKaN-23
15-08-2010, 22:45   |  #31  
ErKaN-23 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
931 mesaj

vin7 nin biri göreceğini zannetmiyorum o zamana kadar çok win 8 win9 çıkar herhalde

hsaq
16-08-2010, 07:56   |  #32  
Yeni Üye
36 mesaj

Komik :) haber, cok da ironik duruyor aslinda fakat benim tavsiyem : 

1. Internet de surf, Ofis programlari, chat, film izlemek online vs icin = Netbook z520 serisi :)

ve isletim sisteminiz = Linux Ubuntu veya Windows XP 

2. Oyun oynamak icin Windows XP ve desktop makina intel i5 750 3.2 quad-core islemci, good deal..

Ayni zamanda linux ubuntu 10.04 leny ile de diger her turlu isinizi yapbilirsiniz :) aklina gelebilecek hersey

3. Orta duzey bir laptop + Linux Ubuntu = internet, office programs, dvd movies 

Windows Vista nin kernel ve driver lar arasindaki iliski kotu oldugu icin ki Windows 7 NT6 kernel uzerinde yeni optimizasyonlar yapildi o nedenle ancak Vista yi alt edebiliyor sadece :), Linux un yanina yaklasamiyor ee dile kolay Linux cekirdek 12 milyon kod satirindan olusuyor, Windows NT ise 33 milyon :) bu sadece kernel kismi, isletim sistemini saymiyoruz.. 

Windows isletim sistemleri insanlari daha pahali makinalar almaya itiyor, baska bir amac icin kullanilmiyor, cunku surekli yeni donanimlar cikiyor ve bu donanimlarim satilabilmesi icin Microsoft ile donanim ureticiler arasinda boyle bir anlasma var, 

Yeni donanim + yeni Windows surumu :) = kaziklanan insanlar oluyor, 

Anlamadim yani, bugun 800 milyonluk laptop ile son kullanici neyi yapamaz? :) 

Herseyi yapabilir, linux ubuntu 10.04 leny ile www.ubuntu.com 

Cunku son kullancinin zaten cok fazla bir sey yaptigi yok o nedenle netbook lar cikti :) 

Ee oyun oynamak icin XP yetiyorsa sayet, Windows un diger surumleri icin hayvan gibi laptoplar almaya ne gerek var? aptallik

Oyun makinasi istiyorsaniz da yine hayvan gibi desktop sistemlerine gerek yok, desktop sistemleri sadece oyun amaclidir, baska bir ise yaramazlar, onun yerine Playstation 3 alin :) 800 tl civari ve bir daha PC sorunu diye bir sey duymazsiniz.. Ha note Playstation lar da linux calisiyor ;)

-MHG-
16-08-2010, 08:19   |  #33  
Yıllanmış Üye
641 mesaj
Alıntı: hsaq  
2. Oyun oynamak icin Windows XP ve desktop makina intel i5 750 3.2 quad-core islemci, good deal..

Ayni zamanda linux ubuntu 10.04 leny ile de diger her turlu isinizi yapbilirsiniz :) aklina gelebilecek

Oyunlar için Windows 7:  https://www.chip.com.tr/blog/rece ... iyisi-yok_3706.html

thegenius
16-08-2010, 12:30   |  #34  
Yıllanmış Üye
131 mesaj

ya bu windows 7 bence gene de berbat.
bu dosyalari silecem diyosun sildirmiyo.ya insan kendi hardiskinde iki dosya silme yetkisinin calinmasini gururuna yediremiyo abi.
xp daha windows 7 nin bu dosyalari kilitleme manyaqligina bi cozum bulunana kadar xp benim icin hala bir numara

hsaq
16-08-2010, 14:13   |  #35  
Yeni Üye
36 mesaj

Cok onemli degil :) oyun icin hala XP dir directx 10 a kadar butun oyunlar muhtesemdir, minik farklar icin windows 7 ye gerek yok, directx 11 in XP versiyonu cikmayacak gibi, amac burada XP nin egemenligini kirmak ve tamamen tarihe gonmektir, boyle is gorur, oyunlar icin cok ideal gereksiz guvenlik paketlerinden yoksun, son derece basit bir cekirdek ile calisan ve insanlarin cok iyi isini goren oyun bakimindan bir sistemi, sirf daha fazla para kazanmak ve somuru politikalari yuzunden, Windows 7 de directx 11 i cikartirsiniz, oyun sirketlerine baski yaparsiniz, daha iyi grafikler icin, sonra GPU geikleri ile sacmalarsiniz nasil olsa millet anlamaz, sonucta milyonlarca XP de oyun oynayan kisi mutlak yeni PC almak zorunda kalir veya Windows 7 retail.. 

Senaryo hep ayni, amac insanliga hizmet degil, Micro$oft esliginde buyuk bir IT sirketler toplulugu nsanlari somuruyor.. 

Multi-core destekli oyun da baska bir aldatmadir, oyunu cekirdek sayisina gore yazamazsiniz, multi-threaded yazarsiniz, bu herhangi bir uygulama icin gecerlidir, bu durumda multi core cpu nuz varsa performans artisi saglar -cok cok yogun ve yuklemeli- durumlarda.. HT yi hissetmek ise oyunlarda neredeyse imkansiz.. O nedenle, HT falan filan yerine, en yeni teknolojiye sahip CPU lari tercih edin, bu bakimdan asla laptop almayin, cabuk eskiyorlar, yeni islemci teknolojileri geliyor intel den, daha az isinan ve yuksek grafik performansli PC oyunculari icin :)), hic anlamam XBOX ve PS3 varken 500$ a, PC de 2000-2500$ a oyun makinasi kurmak :))..

Banned
16-08-2010, 17:00   |  #36  
Banlandı
558 mesaj

ms vista için şimdiye dek yazdığımız en güvenli ssitemdi diye bağırıyordu belki bu yüzdende vista çabuk şişiyordu hatta vistanın değerini daha sonraları anlayacaksınız demişlerdi peki win 7 neden bu kadar başarılı oldu vistadaki bazı güvenlik önlemlerinden mi vazgeçti? eğer öyle ise sp1 nin hemen çıkması ve bazılarından duyduğum güncellemeden sonra sistem şişiyor şikayetinin nedeni bu varsayımı doğruluyor mu?  bence ms sytateji hatası yaptı win 7 vistadan önce çıkmalı idi çünkü o zamanlra donanım dünyası hantaldı şimdilerde donanım dünyası güçlendi ms daha hafif bir os çıkardı win 7 önce çıksa idi vista ondan sonra çıksa idi ve " en güvenli ssitemimiz" diye lanse etselerdi ms  oldukça parlardı.

ntquartex
16-08-2010, 21:52   |  #37  
Üye
85 mesaj
Alıntı: mr_yamyam  
Şimdiden SP1 gibi eklentileri olan bir işletim sistemi, acaba iyi olduğu için mi yoksa insanlar başka işletim sistemi bulamadıkları için mi bu kadar övgü alıyor.
Windows şimdiye kadar herşeyiyle tam olan bir işletim sistemi çıkardı mı acaba.
Windows 7 diğer işletim sistemleri gibi saçma hatalar vermiyor ve oldukça kararlı bir sistem...

mancukya
18-08-2010, 23:49   |  #38  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 4
2,844 mesaj
Alıntı: mr_yamyam  
Şimdiden SP1 gibi eklentileri olan bir işletim sistemi, acaba iyi olduğu için mi yoksa insanlar başka işletim sistemi bulamadıkları için mi bu kadar övgü alıyor.
Windows şimdiye kadar herşeyiyle tam olan bir işletim sistemi çıkardı mı acaba.
Servis packlari sadece yamadan olustugunu saniyorsunuz tabi bunda o paketlerin icinde gelenleri yazmiyan Chip tarzi site ve medyalarinda hatalari var.
2000 lere dön ve düsün o dönemde wifi sonrasinda wifinin degisik sifreleme sistemleri, akilli cep telleri, digital kameralar ve onlarin gelismesi, yazilim alaninda olusan gelismeler, usb1 usb2, coklu islemciler,  vs vs Xp yada Vistanin servis paketlerinde kisaca bu konulardada yamalarla beraber destek geldi bazi seyleri kulaktan dolma bilgi ile konusmayi cok seviyoruz.
Ama bu tarz dergilerde genelde Linux hayranlari coktur ve bu tarz haberlerde hep bunlar yapilir tam bilgi verilmez.
Sp paketi bile olmiyan ilk XP bul ve kullanmaya calis son 5 senede cikan bir makine ile bakalim ne tarz sorunlarin olucaktir.

Kapalı Hesap (154666)
19-08-2010, 00:23   |  #39  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 16
4,901 mesaj
Alıntı: mancukya  
Servis packlari sadece yamadan olustugunu saniyorsunuz tabi bunda o paketlerin icinde gelenleri yazmiyan Chip tarzi site ve medyalarinda hatalari var.
2000 lere dön ve düsün o dönemde wifi sonrasinda wifinin degisik sifreleme sistemleri, akilli cep telleri, digital kameralar ve onlarin gelismesi, yazilim alaninda olusan gelismeler, usb1 usb2, coklu islemciler,  vs vs Xp yada Vistanin servis paketlerinde kisaca bu konulardada yamalarla beraber destek geldi bazi seyleri kulaktan dolma bilgi ile konusmayi cok seviyoruz.
Ama bu tarz dergilerde genelde Linux hayranlari coktur ve bu tarz haberlerde hep bunlar yapilir tam bilgi verilmez.
Sp paketi bile olmiyan ilk XP bul ve kullanmaya calis son 5 senede cikan bir makine ile bakalim ne tarz sorunlarin olucaktir.
Servispaketleri yamalar bütünlüğüdür. eğer yamaların büyüklüğü bir meteryal dolduracak kadar büyükse örneğin bir CD ya da DVD firma bunları bir servis paketi olarak hazırlayıp müşterilerine ücretsiz ya da sadece meteryal ücreti (CD ya da DVD) alarak göndermek zorundadır.
Teknik olarak konuşmak gerekirse.
1_servis paketleri: eksik komut kümeleri ya da yanlış komut kümelerini düzeltmek için konulur
2_  bir donanım sorunu için işletim sisteminin uyuşma sorununu düzeltmek için konulur. (Her nedense diğer işletim sistemlerinde bu tür donanım sorunlarına pek rastlanmıyordu LİNUKS yada MAC_OS gibi) Donanım sorunlarında eksik komutlları gidermek yada ilave komut koymak yine donanımı üreten firmanın sorumluluğundadır.
3_ Sonradan ortaya çıkmış güvenlik ve işletme sorunları ile ilgili ilave komutlar için yazılımlar yada servis paketleri konulur
4_ Daha sonra üretilmiş bir donanım uyuşması için ek yazılımlar ve komut dosyaları ilave edilir

Elimde SP1 paketli ve lisanslı 64 bit XP işletim sistemi var. Ve profilimde yazmış olduğum bilgisayarımda kullanıyorum. Bu proğramı tesadüfen türkçe yok diye ucuza almıştım. Bilgisayara ilk kurduğumda bilgisayar inanılmaz bir hızla açılıyor. Ancak bazı güvenlik paketlerini de yükledikten sonra artık biraz daha yavaşlıyor haliyle. Tek sorunu ilk kurduğumda ekran kartını tüm özellikleri ile tanımıyor ekran kartı driverlerini güncelleştirdikten sonra bu durum da düzeliyor.
Bence sen de eski bir işletim sistemini yeni bir bilgisayara kurup dene.

djsami
19-08-2010, 03:11   |  #40  
Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 3
20 mesaj

Arkadaşlar Bir ÇOk Kişi Xp Bitmez Devam Eder Diyor
1998 Yılında Windows 98 Vardı Onada herkes iyi Xp Geçemez 98 Deniyordu Ne Oldu Anakart Firmaları Artık 98 veya 95 driver yapıyormu hayır *:)
küçük bir örnek arkadaşım vatan pc den leptop aldı windows7 li xp kurmak isteti ve kurdu
ama malesef  xp driver yok o leptop bu bir somut örnek yani kısaca o kafalarınızı yormanın bir anlamı yok
maksumum 2 sene işinde xp unutulcak vistata unutulcak millet windows 7 geççekki geçiyor
örnek avea vodofen turkcell firmaları hepsi windows 7 geçdi:)
ve çok oyun sever arkadaşlar sizler 1 sene sonra ekran kartı aldınızmı :)
windows xp de çalışcagınımı falan düüşünüyorsunuz hayır o yuzden
mecbur windows 7 geççeksiniz
VE TERKRAR DİYOM 64 MB RAM LEPTOP WİNDOWS 7 ÇALIŞIYORSA VE KALDIRIYORSA
ben ona harbi işletim deyim ki bunu bizzat denedim

diger arkadaşlar sp lerin olmaması gerekdigini yazmıs çok yannıs
sp lerin asıl amacı donanım uyumsuzluklarını gidermek ve yeni güncell driver yüklenmesi saglamak
windows 7 sp1 mart  2011 betası çıkıyor 2011 temmuz gibi full çıkar peki neden çünkü işinde tak kullan driver tam 15 bin civarında olcak diye tahmin ediliyor buda şu demek oluyor mesela yazıcı hp tak kullan cd gerek yok

xp olsa :) cd kur dene çalışırmı çalışmazmı belli, degil
windows 7 beta 1 yani 6100  den beri kullanıyorum

hsaq demiş linux  kardeş kusura bakma ama sen kafayı linuxlamı bozdun ?
linux destop pc ler sadece oyun işine lazım oluyormu başka bir işe yaramazmış:)
ondan turkcell 12 bin windows 7 lisansı aldı:) adamların kullandırı calcenter programları linuxda çalışıyormu ?
hayır :)
linux 20 gunde bir update yapmak zorundasın yapmazzan shell pc gümlerr  daha sayamm:)
ben 8 senedir linux server uzmanım ama hiç bir zaman linux kendi pc de kullandım linux sistemi sadece ve sadece server işindir genelde server işin kullanır ev işin olmaz yeni program çıkcak  6 ay linux göre çıkmasını bekliycez oda çıkarsa  linux parasız ama çok hemde çok eksigi var
linux kernel panic hatası kesin kullanıcılar alır düzeltilmesi çok zordu tek çözümde reinstall (yani Format)
İSter İnanın İster İnanmayın
Windows 7 Tüm Sürümleri En fazla 2 Sene işinde Ezip geççek Bu Bir gercek

Saygı Ve Sevgilerimle

lee_ryan_100
19-08-2010, 17:06   |  #41  
Taze Üye
9 mesaj

Xp nin üstüne windows tanımam

yenamu
21-08-2010, 18:26   |  #42  
Taze Üye
13 mesaj

Win 7 yi üstün kılan şey: minimum sistemle maksimum performans sağlaması. 

spring
24-08-2010, 06:02   |  #43  
Yeni Üye
47 mesaj

Yakında Windows 7, Windows Vista'yı da geçer.