Windows 7 "crash dump" Mavi Ekran Hatası!

radyoaktif
14-07-2012, 14:13   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
237 mesaj

Arkadaşlar kısa bir süre önce XP'den windows 7 ultimate 64 bite geçtim. Başta herşey yolundaydı tüm driverları programları sorunsuz bir şekilde 64 olarak indirip yükledim (zaten 32bitte yüklesem sorunsuz bir şekilde açıyor) ve stabil olarak PC'yi kullanıyordum. Ama durduk yere "Windows Gezgini Durduruldu" diye hatalar vermeye başladı ve mouse dona dona ilerliyordu bende görev yöneticisi/işlemler'den explorer.exe'yi durdurup tekrar çalıştırıyordum ama nafile, res atana kadar PC kendine gelmiyordu. Biraz daha zaman geçtkten sonra artık aşşağıdaki mavi ekran hatasını almaya başladım. Nedir bu lanet şey? Nasıl kurtulabilirim?

Kaspersyk internet security virüs programı mı acaba bu soruna yol açıyor diye komple sildim ve şu aralar bu mavi ekranla karşılaşmadım ama içime doğuyor ki her an karşılaşabilirim. O yüzden bu sorunun kesin nedenini ve çözümünü bilen bir arkadaş varsa söylesin ki ne olduğunu, neden kaynaklandığını bileyim. İy igünler.

Son Düzenleme: radyoaktif ~ 15 Temmuz 2012 13:11
nacker
14-07-2012, 14:29   |  #2  
nacker avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 12
285 mesaj

yazılımsal birşey gibi gözüküyor.

Ahmet Serdar
14-07-2012, 16:05   |  #3  
Ahmet Serdar avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 4
204 mesaj

Arkadaşım Alıntı buldum inşallah işine yarar

Dosya sistemi hataları

Hata Numarası

Açıklayıcı Metin

0x00000024

FAT_FILE_SYSTEM

0x00000024

NTFS_FILE_SYSTEM

Genel Durma Hataları bölümündeki adımları uygulayın. Durma hatası devam ediyorsa, aşağıdaki adımları deneyin.

Dosya sistemi durma hatalarında sorun giderme

1. Küçük bilgisayar sistemi arabirimi (SCSI) bağdaştırıcısı kullanıyorsanız, donanım satıcınızdan en yeni Windows XP Professional sürücüsünü edinin, SCSI aygıt için eşleme görüşmesini devre dışı bırakın, SCSI zincirinin doğru bir şekilde sonlandırıldığından emin olun ve aygıtların SCSI ID'lerini kontrol edin. Bu adımları nasıl yapacağınızdan emin değilseniz aygıt için verilen talimatlara bakın.

2. Entegre aygıt elektronikleri (IDE) aygıtlar kullanıyorsanız, kart-üzerinde IDE bağlantı noktasını sadece Birincil olarak tanımlayın. IDE aygıtların Master/Slave/Only ayarlarını kontrol edin. Sabit disk hariç tüm IDE aygıtları kaldırın. Bu adımları nasıl yapacağınızdan emin değilseniz aygıt için verilen talimatlara bakın.

3. Antivirüs, disk birleştirme, uzaktan kumanda, güvenlik duvarı veya yedekleme programları gibi filtre sürücüleri kullanan yazılımları devre dışı bırakın veya kaldırın.

4. Dosya sisteminin bozulup bozulmadığını anlamak için Chkdsk /f komutunu çalıştırın. Windows XP Professional Chkdsk komutunu çalıştıramıyorsa, sürücüyü Windows XP Professional işletim sistemini kullanan başka bir bilgisayara bağlayın ve sürücü üzerinde Chkdsk komutunu o bilgisayardan çalıştırın.

Kaynak: http://www.msxlabs.org/forum/sor ... .html#ixzz20bMgrWYP

radyoaktif
15-07-2012, 13:09   |  #4  
OP Yıllanmış Üye
237 mesaj

Sorunun donanımsal veya yazılımsal olması konusunda hiç bir fikrim yok ve kimsenin net bir bilgisi yok. Sanırım microsoftda şaşırmış durumda.

Buyrun bugünde yeni bir mavi ekranla karşılaştım ki durduk yere verdi, hiç bir işlem yapmıyordum.

Anroozha
15-07-2012, 13:41   |  #5  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 10
203 mesaj
Alıntı: radyoaktif  
Arkadaşlar kısa bir süre önce XP'den windows 7 ultimate 64 bite geçtim. Başta herşey yolundaydı tüm driverları programları sorunsuz bir şekilde 64 olarak indirip yükledim (zaten 32bitte yüklesem sorunsuz bir şekilde açıyor) ve stabil olarak PC'yi kullanıyordum. Ama durduk yere "Windows Gezgini Durduruldu" diye hatalar vermeye başladı ve mouse dona dona ilerliyordu bende görev yöneticisi/işlemler'den explorer.exe'yi durdurup tekrar çalıştırıyordum ama nafile, res atana kadar PC kendine gelmiyordu. Biraz daha zaman geçtkten sonra artık aşşağıdaki mavi ekran hatasını almaya başladım. Nedir bu lanet şey? Nasıl kurtulabilirim?

Kaspersyk internet security virüs programı mı acaba bu soruna yol açıyor diye komple sildim ve şu aralar bu mavi ekranla karşılaşmadım ama içime doğuyor ki her an karşılaşabilirim. O yüzden bu sorunun kesin nedenini ve çözümünü bilen bir arkadaş varsa söylesin ki ne olduğunu, neden kaynaklandığını bileyim. İy igünler.

Harddiski chkdsk taraması yapmanı ve hhd yi badsector var mı diye taramanı istiyorum.Google'da  aratırsan chkdsk ve badsector tanımlarını tonla bilgi çıkar.Yaptıktan sonra hala sorun devam ediyorsa bu topic altında bildirirsen sevinirim.

radyoaktif
16-07-2012, 17:57   |  #6  
OP Yıllanmış Üye
237 mesaj

HDD sağlam onda bir sorun yok. Windows 7 Ultimate 64bit CD'sini takarak "MS-DOS'a chkdsk /r" yazarak sistemi onarmayı denedim zira şöyle bir uyarı verdi;

Bende bu chkdsk denetimini windows üzerinden "C" bölümü için yapmayı denedim ama "windows çalışırken denetlenemez" uyarısı aldım.

ve PC'ye res attım denetim başladı.

ve bir sorun algınlanmadı.

Ardından windows üzerinden bu chsdsk denetimini "D" bölümü için yaptım ve bunda da bir sorun algılanmadı

Sonuç olarak HDD'yi tek bir parça olarak taramadı ve C-D bölümü olarak ayrı ayrı taradı sonuç olumlu. Yani bu lanet mavi ekran hataları neden kaynaklanıyor sorun hala mechul. Windows 7 64bit Ultimate DVD'side oynanmamış orjinalden çekilmiş DVD'dir.

Son Düzenleme: radyoaktif ~ 16 Temmuz 2012 17:58
Anroozha
17-07-2012, 12:59   |  #7  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 10
203 mesaj

Bunları yaptıktan sonra mavi ekran verdimi bir daha ? Ve bu arada tüm güncellemeler yüklümü ?

mustafa2116
18-07-2012, 00:29   |  #8  
mustafa2116 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 64
3,012 mesaj
Alıntı: radyoaktif  
Sorunun donanımsal veya yazılımsal olması konusunda hiç bir fikrim yok ve kimsenin net bir bilgisi yok. Sanırım microsoftda şaşırmış durumda.

Buyrun bugünde yeni bir mavi ekranla karşılaştım ki durduk yere verdi, hiç bir işlem yapmıyordum.

sayın forum arkadaşımız radyoaktif aygıtınızın sorunu tamamen donanımsal.
Resimde gördüğüm kadarıyla oluşan hata cA8 yani yanlış drivers tanımlaması.
Bu hata yazılımsal gibi görülebilir ancak aygıt yanlış tanımlı buda hatanın donanım bazında oluştuğunu ve başlatılamadığı göstermekte..

yeni format atın ve aygıtları sırasına göre kurunuz.