Windows 7'de Wmp 12'yi görev çubuğunda kontrol

OSMAN BAĞÇEVAN
12-05-2010, 18:44   |  #1  
OP Denetmen
Teşekkür Sayısı: 5
6,606 mesaj

Xp ve Vista'da yaptığımız gibi Windows Media Player'i görev çubuğdan kontrol edemiyorduk Windows 7'de..Ama artık bir dosya ve birkaç işlem sayesinde kontrol edebileceğiz..

Gereken dosyaya buradan ulaşabilirsiniz :
http://www.mediafire.com/?jymdifovdmw

Dosyayı indirdikten sonra ''Başlat''ın ''Arama Çubuğu''na 
''%programfiles%\Windows Media Player''
(tırnaklar yok)
yazalım ve ''Enter''a basalım.

Karşımıza çıkan pencereye , indirdiğimiz dosyayı yapıştıralım ve pencereli kapatalım..

Şimdi ise yine ''Başlat''ın ''Arama Çubuğu''na
''Hizmetler''
(tırnaklar yok)
yazalım ve ''Enter''a basalım.

Karşımıza çıkan pencerede ,
''Windows Media Player Ağ Paylaşımı Hizmeti''ni bulup sağ tıklayın ve ''Özellikler''e tıklatın..
Gelen ekranda :
Hizmeti durdurun ve  ''Başlangıç türü'' nü ''Devre Dışı'' yapın..

Bir sonraki işlemdeyse yine ''Başlat''ın ''Arama Çubuğu''na :

regsvr32 "%programfiles%\Windows Media Player\wmpband.dll"
yazın ve ''Enter''a tıklayın..Bu sefer tırnak işaretleri kullanmadım..Direk kopyala/yapıştır yapın..

Gelen ekranda ''Tamam'' a tıklayın..

Ve artık görev çubuğuna Windows Media Player'i ekleyebilirsiniz..Yapmanız gereken son işlem ise , 
Görev çubuğuna sağ tıklatıp ''Araç Çubukları''n dan Windows Media Player i seçmek..

https://www.chip.com.tr/blog/osma ... a-kontrol_5098.html

özkan_oktay
12-05-2010, 19:20   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,356 mesaj

Bence bu işlem gereksiz zaten bu özellik windows 7'de mevcut işaretçinizi media player'ın simgesinin üzerine götürmeniz yeterli ve böylece çıkan önizlemenin içinde bulunan tuşlardan yararlanabilirsiniz tuşlar bir önceki müzik bir sonraki müzik ve durdur tuşlarıdır.
Win xp ve vista'da da aynı özellik görev çubuğuna yerleşiktir win 7 de bu özellik görev çubuğuna yerleşik değil önizlemenin içindedir bu özellik win 7 de görev çubuğunda yer kaplamamak için yapılmıştır.
O yüzden dediğiniz işlem windows 7 için çok gereksizdir.

Cem1995
12-05-2010, 19:27   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
299 mesaj

MP 12'den nefret ediyorum keşke Windows 7'de de MP11 olsaydı yapılabiliyormuş ama üşeniyorum ; teşekkürler paylaşım için

OSMAN BAĞÇEVAN
12-05-2010, 23:35   |  #4  
OP Denetmen
Teşekkür Sayısı: 5
6,606 mesaj
Alıntı: özkan_oktay  
Bence bu işlem gereksiz zaten bu özellik windows 7'de mevcut işaretçinizi media player'ın simgesinin üzerine götürmeniz yeterli ve böylece çıkan önizlemenin içinde bulunan tuşlardan yararlanabilirsiniz tuşlar bir önceki müzik bir sonraki müzik ve durdur tuşlarıdır.
Win xp ve vista'da da aynı özellik görev çubuğuna yerleşiktir win 7 de bu özellik görev çubuğuna yerleşik değil önizlemenin içindedir bu özellik win 7 de görev çubuğunda yer kaplamamak için yapılmıştır.
O yüzden dediğiniz işlem windows 7 için çok gereksizdir.
Duraklat tuşu , bir önceki müzik ve bir sonraki müzik sadece..

Bu konuda anlatılan yöntemde ise , durdur/bir önceki/bir sonraki/duraklat/ses çizelgesi/ses açıp , kapatmak/windows media player i büyütmek/şarkıyı ilerletmek veya geri alma tuşları var.

Görev çubuğunda yerin kaplaması ile ilgili de şu resimle size anlatabilirim :

Microsoft bu özelliğide görev çubuğu yer kaplamaması için yaptı sanırım ?
Bunun yanı sıra bir programa Başlat sayesinde yada Başlat da ki arama çubuğu sayesinde rahatça ulaşabilirsiniz..Yani demek istiyorum ki , o kadar programı görev çubuğuna dizip  resimde ki yerden ayarlamalar sayesinde görev çubuğunu hiç doldurmaya gerek yok..

Bir de , bu özellik tamamen kullanım kolaylığı veya yer kaplamaması için yapılmadı tahminimce..Görsellik için veya Xp de Vista da olan bir özelliğin Windows 7 de olmaması nedeniyle yapıldığını düşünüyorum..