Windows 7 İnternet Bağlantısı sorunu

Bu başlık kilitlidir. Yeni mesajlar gönderilemez veya mevcut mesajlar düzenlenemez.
Trojan_09
29-10-2009, 01:23   |  #1  
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
47 mesaj

S.a arkadaşlar ben 2 gün önce windows 7 kurdum fakat kurduğum günden beri internet bağlantımda problem var.Sık sık kopmalar oluo daha önce xpdeyken hiç böle bişey olmamıştı.Kesintiler belli aralıklarla olmuo ama 15-20 dk da 1 mutlaka gidip gelio msn falan kapanıo indirmelerim yavaşlıo ve duruo, online bi oyundayken de oyundan atıo.Realtek marka ethernetim var driverdan falandır die düşündüm neredeyse tüm driverları yükledim sorun çözülmedi.Güvenlik duvarı falan herşeyi kapattım olmadı , modemi güncelledim olmadı, güncellemeleri kapattım belki güncellemelerden dolayı yavaşlayıp kopuodur die yine olmadı , tüm güncellemeleri yaptım yine olmadı.

Bunun gibi bi sorunla karşılaşan varmı hiç ? veya bu konuda bi fikri ve bilgisi olan ?

ayrıca şunuyda söliyim modem panelinde ( 192.168.2.1) de yavaşlama var :S sol menüden ana sayfa diyince orada tablo içinde yazması gereken bilgiler gelmio bi kaç kere tıklayınca gelio anca o zaman da zaten kopan bağlantı tekrar düzelmiş oluo..Xp deyken herşey gayet hızlıydı hiç böle şeyler olmuodu.

OSMAN BAĞÇEVAN
29-10-2009, 01:38   |  #2  
Denetmen
Teşekkür Sayısı: 5
6,606 mesaj

1 Kullanıgın servis sağlayıcının kalitesi ve yoğunluğu
2 Kullandıgın telefon hattının kalitesi( santral,kablo v.s.)
3  Modeminin kalitesi
4 Yanlış yapılandırılan ağ bağlantıları
5 Sürücüler
6 Modemin kabloları
7 Virüs
8 Virüslü işletim sistemi

herhangi birindeki aksaklık sık sık bağlantının kopmasına sebep olabilir.

Trojan_09
29-10-2009, 01:48   |  #3  
OP Yeni Üye
47 mesaj

virüs taraması yaptım avira antivirle onu sölemeyi unutmuşum ondan da sonuç çıkmadı.Modem kalitesinde birşey olduğunu düşünmüyorum çünkü sürekli kullandığım bi modem bu ttnetin hediye verdiği.Modemin kablolarını defalarca kontrol ettim ondada sorun yok.Sürücüler de dediğim gibi hepsini denedim hiçbirinde değişen bişey olmadı. Hatta forumda farklı bi şekilde de olsa internet sorunu yaşayan bi arkadaşın çözümünüde okudum xp için olan eski bi driverı yüklemeyi önermiş onuda denedim yine birşey olmadı.

Ancak yanlış yapılandırılan ağ olabilir sorun veya gerçekten de ttnet ama modem sayfası geç açıldığı için modemden de şüpeliyim.Ama kesintiler 10 saniyelik falan oluo ve modem ışıklarında bi değişme olmuo. ağ bağlantılarımdan da bakıyorum ordada kesintiye dair bi iz yok.Süre işlemeye devam ediyor.

ilginden dolayı teşekkür ederim.

OSMAN BAĞÇEVAN
29-10-2009, 01:57   |  #4  
Denetmen
6,606 mesaj

avira antivir değilde , kis yada nis olsa güzel olucak..güvenliği sıkı tutmak lazım..Avira yı en son kullandığımda virüs yemiştim ve format atmak Zorunda kalmıştım..
Tavsiyem kis veya nis..

Yanlış yapılandırılan ağ bağlantıları , modeminizin kafasına göre reset atması yada donmalara neden olabilir.AMa sizin konuda belirttiğiniz gibi  ''windows 7 kurdum fakat kurduğum günden beri internet bağlantımda problem var'' bir durum varsa yanlış yapılandırmanız zor yani..kurar kurmaz ayarlarıyla oynuyorsanız orasını bilemicem...
Bunun yanında cevabınızla aklıma gelen :
İnternet Explorer de de sorun olabilir tabikide..Farklı tarayıcılarda deneyin..Mozilla yı öneririm..
yada İE yi sıfırlayarak sorunun çözülüp , çözülmediğini gözlemleyebilirsiniz...

Yanlız şunu da belirtmek isterim ''1 Kullanıgın servis sağlayıcının kalitesi ve yoğunluğu''

Trojan_09
29-10-2009, 02:11   |  #5  
OP Yeni Üye
47 mesaj

tüm tarayıcılarda programlarda oyunlarda herşeyde kesilio ama kesilmemiş gibi görünüo :S

yoğunluktan falan olsaydı modem ışıklarında veya ağ bağlantılarımda gözükmez miydi ? Yinede eğer sorunum çözülmezse telekomu aramayı düşünüyorum.

ha bide ben win7 yi xp üzerine kurmuştum yani eski windows c de win7 ise d sürücüsünde. sorun olur mu ? eski sistemdeki virüsler falan ? ama çalıştırılmadıkları sürece aktif olmazlar heralde virüsler değil mi ? 

Yardımların için saol gerçekten en azından neleri yapıp neleri yapmadığımı görümş oldum

OSMAN BAĞÇEVAN
29-10-2009, 02:23   |  #6  
Denetmen
6,606 mesaj

siz telekomu aramadan ben söleyim..
size ''modemizini reset atmanızı , modemizin çalışıyorken modemizin güç kablosunu(fiş e taktığını kablo) , fişden çıkartmanızı 3-5 saniye sonra tekrar takmanızı ve en sonda ise , modeme hard reset atıp , kullanıcı adınızı ve şifrenizi tekrar girmenizi söleyece(ler)''

belki arıza kaydı oluşturup , size geri dönüş yapılabilir..bu konuda bizi de bilgilendirirseniz iyi olur..

Yoğunluk ttnet in yoğunluğundan kaynaklanabilir..Mesela geçen gün forumda ki iki kişiden , internetin çok yavaşladığını, bir siteye 2 dk da girdiğini ve de ara ara kesildiğini sölüyorlardı..bu iki kişide farklı yerlerde oturmasına rağmen böle bir sorun çıkmıştı ve ertesi gün düzelmişti..Yoğunluğu sadece modemin ışıklarına bağlayamayız yani..

Siz kullanıyorsunuz modemi de bilgisayarıda..Bu sorunun neyden kaynaklandığını, ne sorun olduğunu bizden iyi siz bilirsiniz..

Son birşey daha :
internet ayarlarınızın bozulması  tune up gibi yada buna benzer bir programla internet ayarlarınızı değiştirdiyseniz olabilir..
Bunun çözümü ise ya o programların ayarlarını geri almak yada format atmak..Ama formattan hemen sonra yine böle sorunlar çıkıyorsa tune up v.s bunla ilgili de değildir..

Sorunu kestirmek zor , her geçen dk da bile aklıma yeni yeni şeyler geliyor  :)

Kruis
29-10-2009, 04:14   |  #7  
Kruis avatarı
Yıllanmış Üye
496 mesaj

Benzer sorunu bende yaşadım inceleyebilirsin. https://www.chip.com.tr/forum/int ... zemedi_t132859.html

Öncelikle şunu kontrol et. Sorun İşletim sisteminden mi kaynaklanmakta.Önce Ağda güvenli modda aç veya Linux gibi başka bir işletim sistemin varsa cdden calısanda olaiblir onla internete girmeye calıs bağlantı kopukluğu olacak mı.olmaz ise sorun kurduğun windows 7 dendir.Bendede indirdiğim windows 7 yüzünden pc kapanış hızı ve net kopukluğu yaşamıştım.Orginal Windows 7 DVD si satın alabilirsen veya Recep Baltaşın bir konusundaki gibi indiridğin DVD de Sha1 ve md5 hash sorgulaması yapıp orginalliğini teyit edersen.Sorunun nedenini anlarsın çözümüne ulaşırsın.

Trojan_09
29-10-2009, 09:17   |  #8  
OP Yeni Üye
47 mesaj

sha1 ve md5 kontrolünü nasıl yapıcam benimki nerede yazıo dün bakmıştım o konuya ama benim işletim sistemininki nerde onu bulamadım.

OSMAN BAĞÇEVAN
29-10-2009, 11:45   |  #9  
Denetmen
6,606 mesaj
Alıntı: Trojan_09  
sha1 ve md5 kontrolünü nasıl yapıcam benimki nerede yazıo dün bakmıştım o konuya ama benim işletim sistemininki nerde onu bulamadım.
inceleyin , üstte yanıtlarımda da yazmıştım :
https://www.chip.com.tr/forum/viruslu-windows-7-indirmek-istemiyorsaniz-bakin_t119137.html

Recep Baltaş
29-10-2009, 12:49   |  #10  
Recep Baltaş avatarı
CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 8
9,635 mesaj

Anakart nedir? Realtek'in donanom ID'si nedir? Madem sorun var, dönü bir de XP'ye bakın bakalım.

Trojan_09
04-11-2009, 16:58   |  #11  
OP Yeni Üye
47 mesaj

sorun hala devam ediyor.

denemediğim driver kalmadı hepsinde aynı sorun.hatta yardımcı programlarla güncelliyorum driverları yine olmuyor xp driverlarını yüklüyorum yine olmuyor.

Yokmu bu sorunun çözümünü bilen

Anakart Adı
Gigabyte GA-MA69VM-S2

Ağ Bağdaştırıcısı
Realtek RTL8169/8110 Family Gigabit Ethernet NIC

Recep Baltaş
04-11-2009, 22:04   |  #12  
Recep Baltaş avatarı
CHIP Online
9,635 mesaj

XP'ye geçin o zaman.

Trojan_09
05-11-2009, 16:37   |  #13  
OP Yeni Üye
47 mesaj

güzel diyorsunuz da ben zaten xpden memnun olsam win7 ye geçmezdim zaten win 7 den çok memnunum sadece sık sık internetin kesilmesi dışında

farukdgn
05-11-2009, 17:03   |  #14  
Yıllanmış Üye
1,219 mesaj

İnternet kablosuz mu?

Recep Baltaş
05-11-2009, 17:11   |  #15  
Recep Baltaş avatarı
CHIP Online
9,635 mesaj

Bu sürücüyü kurar mısınız?

Trojan_09
06-11-2009, 15:18   |  #16  
OP Yeni Üye
47 mesaj

hayır ethernet kablosuyla bağlanıyorum wireless yok pcde

şifre soruyor nedir şifresi ?

edit: tmm aynı sürümü googleda aratıp buldum yükledim sanki düzeldi gibi sanki

biraz deneyeyim sonucu yazarım.Ayrıca ilginizden dolayı çok çok teşekkür ederim .

Son Düzenleme: Trojan_09 ~ 06 Kasım 2009 15:28
Kapalı Hesap (153334)
06-11-2009, 15:31   |  #17  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 187
6,419 mesaj

Şu telecomun verdigi modem bende de vardı yandi.Sonra Zytel p 600 kablosuz aldım rahatladım.Bu genelde modemden yada antivürüsten kaynaklıdır.modem ayarlarından güvenlik duvarını kaldır.Sana ping saldırısı oldugunda modem hattı kesiyor.Yada antivürüs mesela sende eset yok ama eset 4 de bazende olsa hattı kesebiliyor vürüs oldugunda yada tehtid oldugunda.Temiz kurulum yapıp programların varsa Dvd ye kaydetmeni öneririm.
https://www.chip.com.tr/forum/Airties-Modem-Sifresi_t90062.html
Şifreyi unuttuysan arkadaki küçük reset düğmesine bas şifren sıfırlanır.(ince uçlu bişey bul)

Son Düzenleme: Kapalı Hesap (154462) ~ 06 Kasım 2009 15:51
Recep Baltaş
06-11-2009, 16:00   |  #18  
Recep Baltaş avatarı
CHIP Online
9,635 mesaj

Sürücüyü yüklediniz mi? Düzledi mi sorun?

Kapalı Hesap (153334)
06-11-2009, 16:05   |  #19  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 187
6,419 mesaj

Arkadaşım şifreyi iyice ögren açılış ondan sonra resetle daha sonra cd sini tak kur telokom 35 8 falan filan.Yoksa giriş (defullt) şifresini bilmedigin için internetin kesilir.Gerçi cd den tanitirsın yine.

Son Düzenleme: Kapalı Hesap (154462) ~ 06 Kasım 2009 16:07
Trojan_09
06-11-2009, 18:04   |  #20  
OP Yeni Üye
47 mesaj

sürücüyü yükledim de kesinti ara sıra olduğu için düzelip düzelmediğini anlayamıyorum ama yüklediğimden beri kesinti olmadı.

Modeme reset atmayı daha öncede düşündüm fakat reset tuşuna basıyorum basılı tutuyorum yine resetlenmiyor :S

neyse şu sürücünün sorunu çözüp çözmediğini anladıktan sonra o yoluda denerim.

teşekkürler

OSMAN BAĞÇEVAN
06-11-2009, 21:16   |  #21  
Denetmen
6,606 mesaj

basılı tutunca resetlenmiyorsa, basıp basıp bırakın..nasıl resetlenmez....

1 Kullanıgın servis sağlayıcının kalitesi ve yoğunluğu
Belki de bu yüzdendi sorununuz..Nereden biliyorsunuz yoğun olmadığını :)

Recep Baltaş
06-11-2009, 21:55   |  #22  
Recep Baltaş avatarı
CHIP Online
9,635 mesaj

Çözüldü diye kabul edip kitliyorum konuyu. Bu sorun da kullanıcı bazlı çıktı :)