Windows 7 Kullanmak İstiyorum Nasıl Başlamalıyım

MY_KIL
06-10-2009, 17:36   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
351 mesaj

windows xp sp3 kullanıyorum bu gün öyle otururken bir anda xp yi terk etmenin zamanı geldi mi acaba diye düşündüm :) foruma baktım bir sürü konu ipuçları performans için çözümler vs kafam karıştı. ilk önce sormak istediğim windows7 64 bit i nerden indiririm ve windows7 yi yükledikten sonra yapılması gerekenler olmazsa olmazlar neler?

Mustafa@PC
06-10-2009, 17:47   |  #2  
Mustafa@PC avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
13,125 mesaj

Düşünce doğru :)

İlk olarak burayı inceleyin.

https://www.chip.com.tr/forum/win ... aplari_t126322.html

Windows 7 Enterprise'i download edip 90 gün boyunca deneyebilirsiniz.(RTM 7600 fakat 90 gün kulllanım)

https://www.chip.com.tr/konu/wind ... -deneyin_14991.html

Yada RC sürüm indirip Mart 2010'a kadar kullanabilrisniz(Aslında haziran 2010 fakat Mart 2010'dan itibaren sistem 2 saatte bir kapanacak)

https://www.chip.com.tr/forum/win ... ndirin_t125325.html

7600 RTM sürüm(Bu sürüm 22 Ekimde Kutulu olarak satılacak sürüm aynı zamanda yani son sürüm) çeşitli sitelerden indirebilirsiniz ama indirmeden önce bakın ! (120 gün yasal olarak kullanabilirsiniz. Ardından lisans satın alıp devam edebilirsiniz)

https://www.chip.com.tr/forum/vir ... -bakin_t119137.html

Windows 7 kurduktan sonra eğer donanımlarınızın sürücüleri (men hemen hepsi) yüklenecek.

Bulanamayanlar için Vista sürücülerini yükleyebilirisniz.

Son olarak inceleyin : (sisteminiz konusunda şüpheleriniz varsa)
https://www.chip.com.tr/blog/must ... lilikleri_3709.html

mustafaozkan
06-10-2009, 18:31   |  #3  
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
3 mesaj

win 7 yi kurdugun zaman driver kurmana gerek yok.win 7 nin icinde bircok driver bulunuyor zaten.sadece kurulu olmayanları indirirsin

Ahmet Ertuğrul
06-10-2009, 18:41   |  #4  
Ahmet Ertuğrul avatarı
Yıllanmış Üye
3,651 mesaj

Otomatik güncellemeyi açık yap, güncelleme veritabanında bulunuyorsa otomatik indirip kurar driverları. XP driverları Windows 7'de çalışmaz. Önce bırakın otomatik güncellemeyle bulunan son sürüm driverları yüklesin. Sonra sorunlu çalışmayan bir aygıtınız, donanımınız olursa o zaman belki elinizde bulunan ya da ürünün sitesinden indireceğiniz (öncelikli olarak Windows 7 driverlarını bulmaya çalışın)Vista driverlarını düşünebilirsiniz.

MY_KIL
06-10-2009, 19:39   |  #5  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
351 mesaj

1. soru driver ı anladım peki programlar nasıl olacak mesela programın sitesinde hem vista için hemde xp için sürümleri varsa bunun hangisini windows 7 de kullanmak daha iyi? yada birşey fark eder mi.
2. soru RTM 7600 sürüm ne demek enterprise sürüm ne demek yoksa ikiside aynı mı 
3. soru son sürüm kararlı en dolu yani final sürüm kutulu satılacak sürüm enterprise mı oluyor 
4. soru Windows 7 Enterprise sürüm Türkçe kullanmak istiyorum Tr desteği var mı veya Türkçe windows7 başka sürümü var mı. Enterprise da update ile mi Tr dil seçimi geliyor veya Türkçe kullanmak için ne yapmak gerek? başka sitelerde türkçe entegreli uploadlar var bunlar orjinal midir sakata gelmeyelim
5. sorum pcmaker arkadaşın bir konusu vardı windows 7 kurduktan sonra yapılması gereken ayarlardan bahsediyordu ve sonrasında yanılmıyorsam neleri hangi sırayla kurmalıyız la ilgiliydi. bu konu hakkında düşünceleriniz neler (pcmaker arkadaş nerdesin:)

OSMAN BAĞÇEVAN
06-10-2009, 23:46   |  #6  
Denetmen
6,606 mesaj
Alıntı: MY_KIL  
1. soru driver ı anladım peki programlar nasıl olacak mesela programın sitesinde hem vista için hemde xp için sürümleri varsa bunun hangisini windows 7 de kullanmak daha iyi? yada birşey fark eder mi.
2. soru RTM 7600 sürüm ne demek enterprise sürüm ne demek yoksa ikiside aynı mı 
3. soru son sürüm kararlı en dolu yani final sürüm kutulu satılacak sürüm enterprise mı oluyor 
4. soru Windows 7 Enterprise sürüm Türkçe kullanmak istiyorum Tr desteği var mı veya Türkçe windows7 başka sürümü var mı. Enterprise da update ile mi Tr dil seçimi geliyor veya Türkçe kullanmak için ne yapmak gerek? başka sitelerde türkçe entegreli uploadlar var bunlar orjinal midir sakata gelmeyelim
5. sorum pcmaker arkadaşın bir konusu vardı windows 7 kurduktan sonra yapılması gereken ayarlardan bahsediyordu ve sonrasında yanılmıyorsam neleri hangi sırayla kurmalıyız la ilgiliydi. bu konu hakkında düşünceleriniz neler (pcmaker arkadaş nerdesin:)
siz Mustafa@Pc nin verdiği linkleri tek tek okudunuz mu (hiç okumamış gibi görünüyorsunuz)
windows xp yi kurarken böle forumlarda buna benzer sorular sordunuz mu ?

Tepisken
07-10-2009, 00:17   |  #7  
Taze Üye
5 mesaj

adam makine açılmıyor diyor,herkes Windowstur demiş...Ekran kartında sorun olabilir.Genelde sorun bu oluyor laptoplarda.Diğer yandan Ekran ile anakart arasında ki bağlantıda hata olabilir.Şimdiye kadar karşılaştığım bu iki problem.Garantisi varsa hiç bekletme yolla.Yoksa tamir ettirebilirsin.HP Pavillion serisi ise biraz canını sıkabilir ama

Süleyman.
07-10-2009, 00:22   |  #8  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
16,587 mesaj
Alıntı: Tepisken  
adam makine açılmıyor diyor,herkes Windowstur demiş...Ekran kartında sorun olabilir.Genelde sorun bu oluyor laptoplarda.Diğer yandan Ekran ile anakart arasında ki bağlantıda hata olabilir.Şimdiye kadar karşılaştığım bu iki problem.Garantisi varsa hiç bekletme yolla.Yoksa tamir ettirebilirsin.HP Pavillion serisi ise biraz canını sıkabilir
Kahkaha

Mustafa@PC
07-10-2009, 00:24   |  #9  
Mustafa@PC avatarı
Yıllanmış Üye
13,125 mesaj
Alıntı: Tepisken  
adam makine açılmıyor diyor,herkes Windowstur demiş...Ekran kartında sorun olabilir.Genelde sorun bu oluyor laptoplarda.Diğer yandan Ekran ile anakart arasında ki bağlantıda hata olabilir.Şimdiye kadar karşılaştığım bu iki problem.Garantisi varsa hiç bekletme yolla.Yoksa tamir ettirebilirsin.HP Pavillion serisi ise biraz canını sıkabilir

?

Kahkaha

PcMaKeR
07-10-2009, 09:02   |  #10  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
8,935 mesaj

Mustafanın linklere bak sonra benim şu önerimi aç

Antivirus olarakta Nroton 360 v3 kullanmanı öneririm. Yada Microsoftun Çıkarttı Antivirusu.
İkiside güçlü. N360v3 ismi gibi 360 derece koruma yapıyor :P

infoman
07-10-2009, 13:29   |  #11  
infoman avatarı
Yıllanmış Üye
2,884 mesaj

Musta@PC tebrik ediyorum hocam, bize birşey bırakmadın :D